Novinka

Zoo Zlín si dokáže na sebe vydělat

Zoo Zlín si dokáže na sebe vydělat

Rok 2022 byl pro zlínskou zoo mimořádný i po ekonomické stránce. Rekordní návštěvnost ve výši téměř 800 000 návštěvníků přinesla také rekordní vlastní příjmy zoo.

Dokázaly pokrýt 85 % nákladů. Uvedená ekonomická soběstačnost podle metodiky Unie českých a slovenských zoo je jednou z nejvyšších v rámci evropských zoologických institucí.

Dlouhodobě vysoká návštěvnost spojená s ekonomickou prosperitou plně potvrzují, že rozvoj Zoo Zlín kráčí správným směrem. „Ještě před 30 lety k nám zavítalo kolem 200 000 návštěvníků. Vlastní příjmy tenkrát dosahovaly výše 3 milionů Kč. Od té doby jsme dokázali návštěvnost navýšit o neuvěřitelných 400 %, vlastní příjmy se nyní pohybují kolem 168 milionů korun. A to je skutečně výjimečný nárůst nejen na české poměry,“ hodnotí ředitel zoo Roman Horský.

Významné procento soběstačnosti, tzn. schopnost pokrýt náklady vlastními příjmy, má velmi příznivý vliv na rozvoj zoo. Dlouhodobě vysoký zájem návštěvníků představuje pro zoo zásadní zdroj vlastních příjmů, zlínští však nespoléhají jen na návštěvnost. „Sami aktivně hledáme příležitosti, jak získat další finance. Provozujeme několik obchodů se suvenýry, změnili jsme systém pronájmu restaurací, nabízíme atraktivní zážitkové programy včetně krmení rejnoků a žiraf, pořádáme dětské tábory. Velmi si ceníme i podpory v podobě sponzorských darů. Tím, že jsme schopni si z velké části provoz zajistit, může nás zřizovatel zoo, statutární město Zlín, významně podporovat v oblasti investic. To je podle mého názoru klíčový faktor našeho společného úspěchu,“ zdůraznil ředitel Horský.

Zlínská zoo s investiční podporou města Zlína, ke které se připojil v posledním období i Zlínský kraj, se tak může dál rozvíjet podle schváleného Master Planu. „Velmi oceňuji, že tuto vizi rozvoje podporuje město Zlín i Zlínský kraj. Připravovaná ekonomická analýza bude předpokladem pro společný vstup do II. etapy Karibuni, která by byla průlomovou částí celého projektu.  Věřím, že právě její realizace by nás vystřelila k hranici miliónu návštěvníků a zajistila nám tak dlouhodobou udržitelnost,“ představil nejbližší plány ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

28.02. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Máme novou lvici!

Přinášíme skvělou zprávu. Zveme Vás na první setkání s naší novou lvicí! Získali jsme ji z francouzské zoo Planete Sauvage a jmenuje se Kwale.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Novinky u tygrů

Přijďte se podívat na náš nový pár tygrů ussurijských - čtyřletou tygřici Sambu a dvanáctiletého tygra Youriho.

Objevte nové věci

Rekordní počet mláďat želvy ostruhaté

Máme velkou radost! Ze 24 vajec želv ostruhatých, o které chovatelé pečovali v inkubátorech, se již vylíhlo 20 želviček. I zbývající 4 vejce jsou oplozena, počet malých želv se tak brzy navýší.

Objevte nové věci

Vzácný odchov dvou druhů pelikánů

Hlásíme významné chovatelské úspěchy - 2 mláďata pelikánů australských a 1 mládě pelikánů skvrnozobých! Máme velkou radost.

Objevte nové věci