Do Skotska jsme odeslali odchovaného medvěda pyskatého
Máme radost z dalšího mezinárodního úspěchu. Na začátku července se nám podařilo zajistit náročný transport mladého samce medvěda pyskatého Disambara do Zoo Edinburgh ve Skotsku.
Tento krok nejen potvrzuje kvalitní péči a vytvoření optimálních chovatelských podmínek ve zlínské zoo, ale znamená také významné posílení záchranného chovného programu medvědů pyskatých v evropských zoo.
Transport mladého samce do Zoo Edinburgh jsme pečlivě připravovali několik měsíců. Medvěd byl přepravován speciálně upraveným klimatizovaným vozidlem v transportní bedně, během cesty mu byly pravidelně doplňovány voda a krmení. Cesta dlouhá téměř 2 300 km trvala s přestávkami 2 dny a proběhla zcela bez komplikací. "Po příjezdu do Skotska byl medvěd nejprve umístěn do chovatelského zázemí, kde si postupně bude zvykal na nové prostředí. První zprávy ze Zoo Edinburgh jsou velmi pozitivní a máme z nich velkou radost. Disambar se rychle aklimatizoval, přijímá potravu, je aktivní a jeví známky dobré psychické i fyzické kondice," přiblížila přepravu hlavní zooložka Markéta Horská.
Mladý medvěd pyskatý se ve zlínské zoo narodil v roce 2022. Jednalo se o druhé odchované mládě našeho chovného páru medvědů pyskatých, samice Saraswathi a samce Druvy. "Medvědi pyskatí patří mezi velmi náročné druhy, jsou to potravní specialisté, v Evropě je tak lidé uvidí jen v 7 institucí, v České republice pouze v Zoo Zlín. Odchovy jsou výjimečné, Zoo Zlín je jedinou evropskou zoo, které se podařilo odchovat již dvě mláďata,“ uvedla zooložka Horská. Rodičovský pár, desetiletého samce Druva a stejně starou samici Saraswathi, zahrada získala v roce 2015 z indické Zoo Mysore, kdy se tak po téměř 30 letech podařilo chov tohoto nápadného medvěda v Zoo Zlín obnovit.
Domovinou medvědů pyskatých jsou lesy v Indii, Nepálu, Bangladéši a Ceylonu. Populace zvířat ve volné přírodě se odhaduje kolem 10 000 jedinců. Jejich početní stavy neustále klesají kvůli ničení životního prostředí a lovu pro údajně léčivé části těla. Oproti jiným druhům medvědů má výrazně delší srst, charakteristickou bílou kresbu na hrudi ve tvaru písmene „Y“ a dlouhý čenich, kterým doslova vysává svou hlavní potravu – termity a mravence. hmyz ze země. Přestože může vážit přes 100 kg, živí se převážně termity, ovocem a další rostlinnou potravou. V přírodě mu však hrozí řada nebezpečí – především ztráta přirozeného prostředí a konflikty s lidmi. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) řadí medvěda pyskatého mezi zranitelné druhy.
Mohlo by vás zajímat

Dětské prohlídky zámku se zábavnou etiketou!
Nenechte si s dětmi ujít návštěvu zámku v sobotu 12. a v neděli 13.7. Čekají na vás zážitkové prohlídky se zábavnou etiketou, které pobaví děti i dospělé.
Objevte nové věci
Hyenky hřivnaté mají mláďata!
Máme tu další světový chovatelský úspěch! Poprvé v historii se radujeme z mláďat hyenek hřivnatých. Pro vás, návštěvníky, navíc u expozice hyenek spouštíme přímý přenos z jejich ubikace.
Objevte nové věci
PRVNÍ PŘÍMÉ POZOROVÁNÍ KRASCE DUBOVÉHO V ZOO ZLÍN
V zámeckém parku se poprvé podařilo zdokumentovat výskyt vzácného krasce dubového.
Objevte nové věci