Novinka

4NATURE-nechej vyhrát přírodu ...

4NATURE-nechej vyhrát přírodu ...

Zavedením unikátnímu program 4Nature Vám jako první česká zoo nabídneme možnost rozhodnout, kolik peněz věnujeme na konkrétní ochranářský projekt.

Zlínská zoo od 17. dubna změnila systém stávajícího vstupného. Zavedením unikátního programu 4Nature jako první česká zoo nabídne návštěvníkům možnost rozhodnout, kolik peněz zoo věnuje na konkrétní ochranářský projekt. Za vstupenku 4Nature návštěvník obdrží 2 žetony, každý v hodnotě 1 koruny. Ty pak prostřednictvím zábavných pokladniček věnuje na „svůj“ projekt ochrany zvířat v divočině. Součástí pokladniček s elektronickými počitadly budou i „měničky“ pro výměnu mincí za další žetony. Získávání finančních prostředků v rámci programu 4Nature bude probíhat formou schválené veřejné sbírky.

V rámci nových změn zlínská zoo poprvé v historii nabídne školám celoroční snížené vstupné, poskytne množstevní slevy pro skupiny již od 40 osob, zatraktivní karty ZOO Zlín Family o zcela nové bonusy. Součástí změn bude zavedení jarní a podzimní mezisezóny, úprava cen pro letní sezónu a cen karet ZOO Zlín Family, zrušení individuální studentské vstupenky (studentské vstupné bude i nadále platit v rámci školních skupin).

Nový program 4Nature zcela nenuceně, přirozeně a navíc zábavně zapojí návštěvníky do rozhodování, jakou částku zoo věnuje na konkrétní ochranářský projekt.  „Návštěvník si zvolí, zda chce zaplatit vstupné 4NATURE s příspěvkem na ochranu nebo vstupné STANDARD bez příspěvku. Pokud zvolí 4Nature, obdrží za vstupenku žetony, které pak vhodí „svému“ projektu do pokladničky,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Příspěvek na ochranu bude činit dvě koruny, platící návštěvník zoo obdrží dva žetony, každý v hodnotě jedné koruny. Při zakoupení karty ZOO Zlín Family obdrží deset žetonů. Dvoukorunový příspěvek ze vstupenky na ochranu přírody odvádí už pražská zoo, ke stejnému kroku se letos chystá i Zoo Ostrava. Pouze ZOO Zlín však přichází se systémem interaktivních pokladniček.

Prototypy pokladniček vyvinula regionální firma podle zadání zahrady. Mají výraznou grafiku, cinkají, blikají. „Možná působí trochu „pouťově“, ale zkušenosti jsou takové, že zájem lidí přitahují právě výrazné a trochu bláznivé věci. Nejzajímavější bude cesta žetonu od vhození až do sběrné nádoby. Trasa, kterou lze sledovat přes částečně průhlednou stěnu, není předem daná. Vždy je to dílo náhody, kudy se žeton v labyrintu cest vydá,“ vysvětlil Roman Horský. Zoo bude mít celkem šest pokladničkových modulů rozdělených do dvou sestav. Jednu sestava umístí u hlavního vstupu, druhou u sezonního. Pokladničky s elektronickými počítadly doplní také „měničky“, které umožní proměnit mince za další žetony pro vhození.   

O podporu návštěvníků se budou prostřednictvím pokladniček ucházet tři ochranářské projekty: podpora ochrany vzácné saoly v Laosu; pomoc ohroženým zvířatům na Sumatře a vytvoření záchranného centra v Ekvádoru.

Saola je kriticky ohrožený druh kopytníka a jeden z nejvzácnějších velkých savců na světě. Její objevení ve Vietnamu v roce 1992 patří k největším zoologickým senzacím 20. století. Žije v pohoří podél hranic Vietnamu a Laosu, kde ji ovšem ohrožují pytláci. Finance ze sbírky budou použity na nákup nezbytného vybavení pro členy hlídky (uniformy, pláštěnky, boty, batohy, brašny atd.) a k pokrytí nákladů potřebných k hlídkování.

Na Sumatře peníze pomohou australské ochranářské organizaci SIES (Save Indonesian Endangered Species). Cílovými druhy její ochrany jsou slon indický, orangutan sumaterský a pižmovka bělokřídlá. Peníze budou určeny na ochranu hnízdních míst pižmovek, protipytlácké hlídky, na vzdělávání obyvatel národního parku a přilehlých vesnic. Důležitá je také snaha o zalesňování národního parku.

V Ekvádoru chce ZOO Zlín podpořit výstavbu záchranného centra, která vzniká při zdejší zoo Zoologico el Pantanal. Zoo již funguje jako záchytné centrum pro zraněná zvířata místní fauny. Bohužel zde chybí zařízení s dostatečnou kapacitou, které by fungovalo jako záchranná stanice určená k repatriaci druhů zpět do volné přírody. Půjde hlavně o návrat malých a středně velkých savců (mravenečníci, lenochodi, vydry), případně ptáků.

23.04. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Během jarních prázdnin do Zoo Zlín

Hledáte program na jarní prázdniny? Vydejte se na návštěvu zlínské zoo. Těšíme se na vás!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návrat sýčků do volné přírody

Zoo Zlín již několik let aktivně posiluje volně žijící populaci sýčka obecného. Tato drobná sova patří mezi nejohroženější druhy ptáků v ČR, celková populace je odhadována na méně než 100 párů.

Objevte nové věci

Nákup elektrovozidel pro ZOO Zlín

Elektrovozíky jsou při naší práci mnohdy zcela nepostradatelnými pomocníky. Proto jsme rádi, že díky projektu Next Generation EU budeme moct postupně doplnit náš vozový park o 10 nových elektrovozíků.

Objevte nové věci

Nekrmte prosím zvířata v zoo

Zoo Hluboká zveřejňuje video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky.

Objevte nové věci