Novinka

Pokračujeme v záchraně vzácných látkových tapet v zámku Lešná

Pokračujeme v záchraně vzácných látkových tapet v zámku Lešná

Letos opet pokračujeme v restaurování látkových tapet v zámku Lešná, které pocházejí z konce 19. století. Tentokrát se záchrana týká místnosti pojmenované Kulečníková herna.

Původní tapety po odborném vyčistění, zafixování a zakrytí trhlin kompletně překryje nově utkaná replika látkové tapety. Finanční náklady ve výši 400 000 Kč zabezpečí zřizovatel zoo, statutární město Zlín, polovinu z této částky dostane prostřednictvím dotace z fondu Zlínského kraje v rámci Programu na podporu a restaurování kulturních památek. Zlínská zoo pak uhradí veškeré odborné práce související s přípravou místnosti pro instalaci repliky tapet.  

Soubor textilních tapet v sedmi místnostech zámku Lešná je výjimečný nejen svou historickou hodnotou a stářím (konec 19. století), ale také uměleckořemeslnou kvalitou. Jedná se o jediný dochovaný ucelený soubor historických textilních tapet ve Zlínském kraji. „Bohužel vzhledem k jejich stáří jsou tapety na mnoha místech poškozeny, v několika místnostech jsou ve velmi špatném stavu s četnými trhlinami a rozsáhlými perforacemi. Proto jsme v roce 2019 zpracovali kompletní restaurátorský záměr pro všechny pokoje, kde jsou tapety instalovány. Na základě vydaného závazného stanoviska Odboru kultury a památkové péče města Zlína postupně realizujeme jejich hmotnou záchranu a zachování do budoucna,“ uvedla Romana Mikešová, vedoucí marketingu.

Letos tak zlínská zoo zachrání tapety v místnosti Kulečníková herna. „Jedná se o damašek s pravidelným vzorem drobných květů, tkanina je kombinací lnu, bavlny a hedvábí. V rámci restaurování budou odstraněny povrchové nečistoty, prach a depozita, menší poškození se zafixují a v celé místnosti nainstalujeme 70 m nově utkané látkové tapety. Z repliky tapety mám velkou radost, na základě digitálního zpracování původního vzoru se opravdu velmi vydařila,“ přiblížila textilní restaurátorka Radka Kalabisová, která realizuje restaurování tapet. Se zlínskou zoo spolupracovala také v roce 2021, kdy proběhla záchrana tapet v prvních dvou místnostech zámku, a to v Malém salonku a v hraběcí ložnici. „V těchto místnostech byly tapety v poměrně dobrém stavu. Zajistili jsme jejich vyčistění a celoplošné konzervování, opravili menší trhliny, ty větší podložili a zakryli odpovídajícím materiálem,“ doplnila Radka Kalabisová.

Zámek Lešná, který je kulturní památkou a je součástí areálu Zoo Zlín, patří mezi oblíbené turistická místa. „V letošním roce do zámku zavítalo 34 000 návštěvníků, je to rekordní počet od roku 1991. Považuji to opravdu za výjimečný úspěch. Každým rokem se snažíme nabídnout v zámku nějakou novinku, v letošním roce to byl například nový rozšířený okruh. Obrovský úspěch letos zaznamenaly večerní historické a především dětské halloweenské prohlídky, měli jsme beznadějně vyprodáno,“ zhodnotila letošní zámeckou sezonu Romana Mikešová.

3.11. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Během jarních prázdnin do Zoo Zlín

Hledáte program na jarní prázdniny? Vydejte se na návštěvu zlínské zoo. Těšíme se na vás!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návrat sýčků do volné přírody

Zoo Zlín již několik let aktivně posiluje volně žijící populaci sýčka obecného. Tato drobná sova patří mezi nejohroženější druhy ptáků v ČR, celková populace je odhadována na méně než 100 párů.

Objevte nové věci

Nákup elektrovozidel pro ZOO Zlín

Elektrovozíky jsou při naší práci mnohdy zcela nepostradatelnými pomocníky. Proto jsme rádi, že díky projektu Next Generation EU budeme moct postupně doplnit náš vozový park o 10 nových elektrovozíků.

Objevte nové věci

Nekrmte prosím zvířata v zoo

Zoo Hluboká zveřejňuje video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky.

Objevte nové věci