Novinka

První přirozený odchov kotingy v Evropě

První přirozený odchov kotingy v Evropě

Představujeme výjimečné chovatelské úspěchy - první přirozený odchov jihoamerického pěvce kotingy tříbarvé v Evropě a početné odchovy vlhovců žlutohřbetých, červenohřbetých a zelených.

Vlhovce červenohřbeté a zelené Zoo Zlín odchovává jako jediná v Evropě, u vlhovců žlutohřbetých jako jedna ze dvou evropských zoo. Všechny zmiňované ptačí druhy obývají tropickou halu Yucatan v americké oblasti zoo.

U koting tříbarvých se chovatelé radují hned ze dvou mláďat. „To první se vylíhlo na začátku května a stalo se vůbec prvním přirozeně odchovaným mládětem v evropských chovech. Následně snesla vejce další samice, bohužel však o něj nejevila zájem. Vejce jsme proto umístili do líhně. Inkubace proběhla úspěšně a chovatelé nyní pečují o měsíční mládě,“ přiblížil zoolog Václav Štraub. Kotingy patří mezi zřídka chované ptačí druhy, v Evropě je návštěvníci uvidí pouze ve třech zoo, v České republice jen v Zoo Zlín. Ozývají se zvláštním bučivým hlasem, kromě období rozmnožování žijí samotářsky. „Při toku se samci shromažďují na tokaništích a svým hlasem lákají samičku. Tu získá samec s nejvýraznějším projevem.  Samička poté snese jediné vejce, inkubace trvá 27 dnů. O vylíhnuté mládě pečuje sama několik měsíců,“ vysvětlil zoolog Václav Štraub. K největším chovatelským výzvám patří právě simulace odpovídajícího tokaniště. Díky chovu koting v otevřeném prostoru tropické haly se to však zlínským chovatelům podařilo.

Jedinečná smíšená kolekce vlhovců má taktéž k dispozici celý interiér tropické haly. „Základním předpokladem pro jejich rozmnožování je právě prostor a početná skupina. Mohou tak vytvářet velké kolonie s odpovídajícím sociálním životem, naprosto stejně jako ve volné přírodě. Mají také dostatek místa a rostlinného materiálu pro stavbu zavěšených splétaných hnízd, ve kterých pečují o vejce i mláďata,“ zdůraznil Václav Štraub. Přesto trvalo několik let, než se chovatelům podařilo dosáhnout pravidelných a početných odchovů. „Odchov vlhovců je opravdu náročný. Teprve v posledních letech jsme objevili ten správný způsob. Chovatelky pečlivě sledují samice, které nosí potravu mláďatům do hnízd. Podle množství krmiva v zobáku lze totiž odhadnout stáří mláděte. Zhruba po týdnu mládě z hnízda odebereme a další odchov již probíhá v lidské péči, později v tzv. školkách s ostatními mláďaty vlhovců,“ doplnil Štraub. Odběr mláďat z hnízd je pro chovatele náročný, musí za nimi šplhat do výšky 10 metrů. „Přesun mláďat do chovatelského zázemí má však své opodstatnění. V letních měsících panují pod střechou haly vysoké teploty, které malým vlhovcům nesvědčí. Díky uvedenému postupu jsme tak dokázali odchovat téměř dvě desítky vlhovců červenohřbetých, 7 vlhovců žlutohřbetých a 7 vlhovců zelených,“ přiblížil Václav Štraub.  Většina odchovaných mláďat vlhovců zůstane ve zlínské zoo.

17.10. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Smutná zpráva

Bohužel od nosorožců přinášíme smutnou zprávu...

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Odeslali jsme další 2 supy k vypuštění v Bulharsku

15 let vracíme supy do volné přírody! Za tu dobu jsme kolegům v Bulharsku předali již 26 těchto ohrožených dravců. Patříme tak mezi klíčové partnery projektu.

Objevte nové věci

Přijďte se podívat na malého tygříka

Tygří sameček, který se v květnu narodil pětileté tygřici Sambě, úspěšně zvládnul těžší start do života a nyní již dovádí ve venkovním výběhu. Nenechte si jej ujít!

Objevte nové věci

Prohlídky chovného zařízení pro slony

Pokud jste ještě neviděli naše chovné zařízení pro slony, neváhejte a přijďte v prosinci na speciální komentovaného prohlídky!

Objevte nové věci