Novinka

Supi míří do Bulharska

Supi míří do Bulharska

Ze zlínské zoo dnes ráno do volné přírody zamířili tři supi bělohlaví. Roční mláďata si vyzvedli pracovníci ochranářského centra Stara Zagora, se kterou od roku 2009 spolupracujeme na repatriaci supů.

Ze zlínské zoo dnes ráno do volné přírody zamířili další tři supi bělohlaví. Trojici ročních mláďat si vyzvedli pracovníci ochranářského centra Stara Zagora, se kterou zahrada od roku 2009 spolupracuje na repatriaci supů do volné přírody v bulharském pohoří Stará Planina. Mladí supi, 2 samičky a 1 samec, budou nejprve umístění do aklimatizační voliéry, zhruba po půl roce pak vypuštěni v bulharských horách. Dnešní transport tak znamenal nejen další šanci na rozšíření divoké populace supů v Bulharsku, ale stal se i hezkou oslavou desetileté úspěšné mezinárodní spolupráce.

Zlínská zoo v roce 2009 vstoupila do společného projektu španělských a bulharských ochranářů Green Balkans zaměřeného na obnovu divoké populace supů v Bulharsku. V uvedeném roce se v zoo vylíhlo a úspěšně odchovalo první mládě supa bělohlavého v historii. Na tento úspěch chovatelé čekali od roku 1994, kdy se ve Zlíně objevili první supi bělohlaví. Toto mládě se stalo vůbec prvním supem, kterého zlínští chovatelé předali bulharským kolegům k vypuštění do volné přírody. „Když jsme se s mými spolupracovníky vydali na podzim roku 2009 s mladým supem na cestu do Bulharska, byl to výjimečný pocit. Měsíce úsilí, příprav a dojednávání spolupráce získaly reálnou podobu, náš sup skutečně mířil do volné přírody,“ zavzpomínal na začátky projektu ředitel zlínské zoo Roman Horský. Do Bulharska pak odjel s dalším supem i následující rok, čekalo tam na něj velké překvapení. „Měl jsem to štěstí, že jsem zahlédl našeho prvního supa kroužit na obloze. Pak si sedl a já jej jednoznačně identifikoval podle křídelní značky. Udělalo mi to velkou radost,“ doplnil ředitel Horský.

K vypuštění do Bulharska zlínská zoo postupně předala všech devět supů bělohlavých, které od roku 2009 odchovala. V roce 2018 k nim navíc přibyl i sup mrchožravý. Stejný druh supa zoo předala již v roce 2015 k vypuštění v italském Toskánsku.

„Včetně třech supů bělohlavých, které si dnes bulharští kolegové odvezou, jsme do volné přírody přemístili již 14 supů. Považuji to za významný a velký úspěch a naplnění jednoho z hlavních poslaní každé moderní zoo,“ hodnotí ředitel Roman Horský. Zlínská zoo v současnosti patří mezi nejúspěšnější chovatele supů v evropském i světovém měřítku, navíc je jednou z mála zahrad, která odchovává mláďata přirozeným způsobem pod rodiči. „Jsem pyšný na práci mých kolegů chovatelů, dokázali opravdu mimořádné věci. A jsem navíc potěšen, že o všechnu tuto radost se mohu dnes podělit s mým bulharským kolegou Ivaljovem Klisurovem, ředitelem záchranného centra Stara Zagora. Právě spolu jsme před 10 lety celý projekt rozběhli,“ dodal ředitel Horský. Radost z vzájemné dlouholeté spolupráce potvrdil i ředitel Klisurov. „Nyní u nás evidujeme 120 párů supů bělohlavých, 20 párů vzniklo právě díky reintrodukčnímu programu. Spolupráce se zlínskou zoo je skutečně mimořádná, zdejší chovatelé odvádějí skvělou práci. Věřím, že tomu tak bude i nadále. Čím více supů v Bulharsku vypustíme, tím lépe,“ zdůraznil Ivaljov Klisurov.

Supi patří k neohroženějším druhům ptáků na světě. Používání veterinárního přípravku diclofenac pro léčení zánětů u dobytka mělo katastrofický vliv na tři druhy asijských supů, jejich počty poklesly o 99 %. Zákaz tohoto léčiva přispěl k stabilizaci populace, návrat na původní stavy je však velmi pozvolný. V Africe je ohroženo 7 z 11 druhů supů. Hlavní příčinou jsou záměrné otravy mršin pytláky a používaní pesticidů v zemědělství. Zlínská zoo nyní chová sedm druhů supů – supy kapucíny, bělohlavé, Rüppellovy, himálajské, hnědé, mrchožravé a chocholaté.

25.02. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Sloní sameček má 6 měsíců

6. prosince bude mít náš sloní sameček přesně 6 měsíců! A to je už pořádný důvod k oslavě. Narozeninové překvapení jsme však nachystali i pro vás, naše fanoušky a návštěvníky.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Mimořádná návštěvnost zoo

Milí návštěvníci, děkujeme za vaši fantastickou podporu! Do zoo letos zavítalo již 600 000 osob, máme velkou radost. Jste skvělí!

Objevte nové věci

Máme nového žirafího samce

Seznamte se! Toto je náš nový samec žirafy Rothschildovy. Jmenuje se Zulu, má tři roky a 4 metry na výšku. Uvidíte jej v pavilonu žiraf.

Objevte nové věci

Máme dvě mláďata dželad

Naše početná tlupa dželad se opět rozrostla, tentokrát o dvě mláďata. První se narodilo v polovině července, druhé 1. září. Přijeďte se podívat, malé dželady uvidíte jen ve zlínské zoo!

Objevte nové věci