Novinka

Supi míří do Bulharska

Supi míří do Bulharska

Ze zlínské zoo dnes ráno do volné přírody zamířili tři supi bělohlaví. Roční mláďata si vyzvedli pracovníci ochranářského centra Stara Zagora, se kterou od roku 2009 spolupracujeme na repatriaci supů.

Ze zlínské zoo dnes ráno do volné přírody zamířili další tři supi bělohlaví. Trojici ročních mláďat si vyzvedli pracovníci ochranářského centra Stara Zagora, se kterou zahrada od roku 2009 spolupracuje na repatriaci supů do volné přírody v bulharském pohoří Stará Planina. Mladí supi, 2 samičky a 1 samec, budou nejprve umístění do aklimatizační voliéry, zhruba po půl roce pak vypuštěni v bulharských horách. Dnešní transport tak znamenal nejen další šanci na rozšíření divoké populace supů v Bulharsku, ale stal se i hezkou oslavou desetileté úspěšné mezinárodní spolupráce.

Zlínská zoo v roce 2009 vstoupila do společného projektu španělských a bulharských ochranářů Green Balkans zaměřeného na obnovu divoké populace supů v Bulharsku. V uvedeném roce se v zoo vylíhlo a úspěšně odchovalo první mládě supa bělohlavého v historii. Na tento úspěch chovatelé čekali od roku 1994, kdy se ve Zlíně objevili první supi bělohlaví. Toto mládě se stalo vůbec prvním supem, kterého zlínští chovatelé předali bulharským kolegům k vypuštění do volné přírody. „Když jsme se s mými spolupracovníky vydali na podzim roku 2009 s mladým supem na cestu do Bulharska, byl to výjimečný pocit. Měsíce úsilí, příprav a dojednávání spolupráce získaly reálnou podobu, náš sup skutečně mířil do volné přírody,“ zavzpomínal na začátky projektu ředitel zlínské zoo Roman Horský. Do Bulharska pak odjel s dalším supem i následující rok, čekalo tam na něj velké překvapení. „Měl jsem to štěstí, že jsem zahlédl našeho prvního supa kroužit na obloze. Pak si sedl a já jej jednoznačně identifikoval podle křídelní značky. Udělalo mi to velkou radost,“ doplnil ředitel Horský.

K vypuštění do Bulharska zlínská zoo postupně předala všech devět supů bělohlavých, které od roku 2009 odchovala. V roce 2018 k nim navíc přibyl i sup mrchožravý. Stejný druh supa zoo předala již v roce 2015 k vypuštění v italském Toskánsku.

„Včetně třech supů bělohlavých, které si dnes bulharští kolegové odvezou, jsme do volné přírody přemístili již 14 supů. Považuji to za významný a velký úspěch a naplnění jednoho z hlavních poslaní každé moderní zoo,“ hodnotí ředitel Roman Horský. Zlínská zoo v současnosti patří mezi nejúspěšnější chovatele supů v evropském i světovém měřítku, navíc je jednou z mála zahrad, která odchovává mláďata přirozeným způsobem pod rodiči. „Jsem pyšný na práci mých kolegů chovatelů, dokázali opravdu mimořádné věci. A jsem navíc potěšen, že o všechnu tuto radost se mohu dnes podělit s mým bulharským kolegou Ivaljovem Klisurovem, ředitelem záchranného centra Stara Zagora. Právě spolu jsme před 10 lety celý projekt rozběhli,“ dodal ředitel Horský. Radost z vzájemné dlouholeté spolupráce potvrdil i ředitel Klisurov. „Nyní u nás evidujeme 120 párů supů bělohlavých, 20 párů vzniklo právě díky reintrodukčnímu programu. Spolupráce se zlínskou zoo je skutečně mimořádná, zdejší chovatelé odvádějí skvělou práci. Věřím, že tomu tak bude i nadále. Čím více supů v Bulharsku vypustíme, tím lépe,“ zdůraznil Ivaljov Klisurov.

Supi patří k neohroženějším druhům ptáků na světě. Používání veterinárního přípravku diclofenac pro léčení zánětů u dobytka mělo katastrofický vliv na tři druhy asijských supů, jejich počty poklesly o 99 %. Zákaz tohoto léčiva přispěl k stabilizaci populace, návrat na původní stavy je však velmi pozvolný. V Africe je ohroženo 7 z 11 druhů supů. Hlavní příčinou jsou záměrné otravy mršin pytláky a používaní pesticidů v zemědělství. Zlínská zoo nyní chová sedm druhů supů – supy kapucíny, bělohlavé, Rüppellovy, himálajské, hnědé, mrchožravé a chocholaté.

25.02. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Jaký byl Akabo jako kotě?

Téměř týden máme nového samce jaguára. A jak jsme díky fotografiím od francouzských kolegů zjistili, už jako malé kotě byl nádherný. Mrkněte na "malého" Akaba, jeho matku Emmu a bratra Baalama.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Vítej Akabo!

Přinášíme vám záběry příjezdu, stěhování a také prvních momentů samce jaguára Akaba v novém domově. Nenechte si ujít naše video.

Objevte nové věci

Máme nového samce jaguára!

V pátek 17. listopadu krátce před polednem přicestoval do zlínské zoo dlouho očekávaný samec jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu devatenáct měsíců a je nádherný!

Objevte nové věci

Pokračujeme v záchraně vzácných látkových tapet v zámku Lešná

Letos opet pokračujeme v restaurování látkových tapet v zámku Lešná, které pocházejí z konce 19. století. Tentokrát se záchrana týká místnosti pojmenované Kulečníková herna.

Objevte nové věci