Novinka

Studie potvrdila přínos zoo

Studie potvrdila přínos zoo

Zlínská zoo svým provozem vytváří značný přínos pro regionální i celostátní ekonomiku. Podle zpracované analýzy za rok 2018 to pro českou ekonomiku znamenalo roční přínos ve výši 1,2 mld. Kč.

Zlínská zoo dlouhodobě patří mezi desítku nejvyhledávanějších turistických míst České republiky. Roční návštěvnost stabilně překračuje 600 000 osob, od roku 2003 je nepřetržitě turistickou „jedničkou“ Zlínského kraje. Je však nejen atraktivním turistickým cílem, ale také institucí, která úspěšně odchovává ohrožené druhy zvířat, aktivně se zapojuje do jejich návratu do volné přírody a pomáhá chránit ohrožené druhy přímo v místě jejich přirozeného výskytu. Z ekonomického pohledu pak svým provozem vytváří přínos pro regionální i celostátní ekonomiku. Po dohodě se zřizovatelem, statutárním městem Zlín, zoo nechala společností CE-Traffic Praha zpracovat Analýzu dopadů vyplývajících z provozu Zoo Zlín. Uvedená společnost v letošním roce připravila stejné studie i pro další organizace, které zřizuje město Zlín.

Analýza dopadu byla zpracována za rok 2018. Její výsledky potvrdily, že zlínská zoo přináší značnou přidanou hodnotu nejen pro místní region. Vloni do zoo zavítalo téměř 650 000 lidí. Za vstupné, dárkové předměty, ale také za dopravu a využití ubytovacích a stravovacích služeb utratili podle studie 595 milionů Kč. Pro veřejné rozpočty, což jsou rozpočty státu, kraje a města, to znamená daňové odvody ve výši 250 milionů. Z uvedeného celkového počtu návštěvníků bylo 63 procent z jiných krajů ČR a ze Slovenska. Zahrada tak do Zlína a jeho okolí přilákala 410 000 návštěvníků, což podle studie představuje přínos pro veřejný rozpočet ve výši 170 milionů Kč.

Podle výsledků studie má zlínská zoo velmi pozitivní dopad z pohledu multiplikace. „Pro zajištění našeho provozu a rozvoje využíváme služeb nejrůznějších firem a organizací. Nakupujeme potravu pro zvířata, nové vybavení, stavíme, opravujeme, ve výčtu bych mohl pokračovat dál a dál. V celkovém součtu to pro českou ekonomiku znamená roční přínos ve výši 1,2 miliardy Kč,“ vyzdvihl přínos zoo ředitel Roman Horský. Zahrada vytváří velký počet pracovních příležitostí, a to nejen v rámci vlastních zaměstnanců, ale dává práci svým dodavatelům a jejich subdodavatelům. V číslech to je 565 plných ročních úvazků.  Významný je i mediální přínos. Zoo pravidelně zveřejňuje novinky, vydává tiskové zprávy, realizuje PR kampaně, město Zlín se tak objevuje v celostátních i zahraničních médiích. „Díky publicitě dění v zoo je posilována značka města Zlína a jeho dobré jméno. Podle studie by město muselo vynaložit 37 milionů Kč, aby nakoupilo mediální prostor pro zajištění obdobné publicity,“ uvedl ředitel Horský. Provoz zoo navíc přináší spousta příležitostí pro malé a střední podniky nebo pro poskytovatele zábavných služeb. Zoo také podporuje aktivní trávení volného času a motivuje veřejnost k odpovědnému chování vůči životnímu prostředí. Studie vyhodnotila i očekávané přínosy Zoo Zlín při realizaci zásadních rozvojových projektů – oblasti Karibuni a expozice Jaguar Trek. Tyto investice výrazně zvýší atraktivitu zoo, lze proto předpokládat nárůst roční návštěvnosti. Tržby od návštěvníků by tak přinesly dalších 150 miliónů Kč, příjem pro veřejné rozpočty by se zvýšil o 60 milionů Kč.

„Přiznám se, že mě výsledky studie velmi příjemně překvapily. Ta čísla jsou jedním slovem skvělá. Je to potvrzení, že zahrada má pro město Zlín, region, kraj i stát významný přínos. Není to však jen naše zásluha, za tímto úspěchem stojí také velká podpora a přízeň zřizovatele zoo, statutárního města Zlína. Velmi si toho vážíme,“ zdůraznil ředitel zoo Roman Horský.

21.10. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Oslavy u slonů afrických

V neděli 4.6. jsme společně s návštěvníky oslavili 2. narozeniny slůněte a 20 let chovu slonů afrických. A byla to oslava jaksepatří :)

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Malý medvídek je už ve venkovním výběhu

Mládě vzácně chovaného medvěda pyskatého již dovádí ve venkovním výběhu. Často jej také uvidíte, jak se vozí na máminých zádech. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Pohádkový zámek Lešná

Interiéry patří mezi nejkrásnější v českých zámcích, přijďte se přesvědčit. Navíc jsme ještě ponechali velikonoční výzdobu. V dubnu je otevřeno během víkendů, od května pak každý den.

Objevte nové věci

Na jaře do Zoo Zlín!

Jaro se ve zlínské zoo už naplno rozběhlo. Procházka areálem zoo je teď doslova pastvou pro oči, od květů až po mláďata.

Objevte nové věci