Novinka

Studie potvrdila přínos zoo

Studie potvrdila přínos zoo

Zlínská zoo svým provozem vytváří značný přínos pro regionální i celostátní ekonomiku. Podle zpracované analýzy za rok 2018 to pro českou ekonomiku znamenalo roční přínos ve výši 1,2 mld. Kč.

Zlínská zoo dlouhodobě patří mezi desítku nejvyhledávanějších turistických míst České republiky. Roční návštěvnost stabilně překračuje 600 000 osob, od roku 2003 je nepřetržitě turistickou „jedničkou“ Zlínského kraje. Je však nejen atraktivním turistickým cílem, ale také institucí, která úspěšně odchovává ohrožené druhy zvířat, aktivně se zapojuje do jejich návratu do volné přírody a pomáhá chránit ohrožené druhy přímo v místě jejich přirozeného výskytu. Z ekonomického pohledu pak svým provozem vytváří přínos pro regionální i celostátní ekonomiku. Po dohodě se zřizovatelem, statutárním městem Zlín, zoo nechala společností CE-Traffic Praha zpracovat Analýzu dopadů vyplývajících z provozu Zoo Zlín. Uvedená společnost v letošním roce připravila stejné studie i pro další organizace, které zřizuje město Zlín.

Analýza dopadu byla zpracována za rok 2018. Její výsledky potvrdily, že zlínská zoo přináší značnou přidanou hodnotu nejen pro místní region. Vloni do zoo zavítalo téměř 650 000 lidí. Za vstupné, dárkové předměty, ale také za dopravu a využití ubytovacích a stravovacích služeb utratili podle studie 595 milionů Kč. Pro veřejné rozpočty, což jsou rozpočty státu, kraje a města, to znamená daňové odvody ve výši 250 milionů. Z uvedeného celkového počtu návštěvníků bylo 63 procent z jiných krajů ČR a ze Slovenska. Zahrada tak do Zlína a jeho okolí přilákala 410 000 návštěvníků, což podle studie představuje přínos pro veřejný rozpočet ve výši 170 milionů Kč.

Podle výsledků studie má zlínská zoo velmi pozitivní dopad z pohledu multiplikace. „Pro zajištění našeho provozu a rozvoje využíváme služeb nejrůznějších firem a organizací. Nakupujeme potravu pro zvířata, nové vybavení, stavíme, opravujeme, ve výčtu bych mohl pokračovat dál a dál. V celkovém součtu to pro českou ekonomiku znamená roční přínos ve výši 1,2 miliardy Kč,“ vyzdvihl přínos zoo ředitel Roman Horský. Zahrada vytváří velký počet pracovních příležitostí, a to nejen v rámci vlastních zaměstnanců, ale dává práci svým dodavatelům a jejich subdodavatelům. V číslech to je 565 plných ročních úvazků.  Významný je i mediální přínos. Zoo pravidelně zveřejňuje novinky, vydává tiskové zprávy, realizuje PR kampaně, město Zlín se tak objevuje v celostátních i zahraničních médiích. „Díky publicitě dění v zoo je posilována značka města Zlína a jeho dobré jméno. Podle studie by město muselo vynaložit 37 milionů Kč, aby nakoupilo mediální prostor pro zajištění obdobné publicity,“ uvedl ředitel Horský. Provoz zoo navíc přináší spousta příležitostí pro malé a střední podniky nebo pro poskytovatele zábavných služeb. Zoo také podporuje aktivní trávení volného času a motivuje veřejnost k odpovědnému chování vůči životnímu prostředí. Studie vyhodnotila i očekávané přínosy Zoo Zlín při realizaci zásadních rozvojových projektů – oblasti Karibuni a expozice Jaguar Trek. Tyto investice výrazně zvýší atraktivitu zoo, lze proto předpokládat nárůst roční návštěvnosti. Tržby od návštěvníků by tak přinesly dalších 150 miliónů Kč, příjem pro veřejné rozpočty by se zvýšil o 60 milionů Kč.

„Přiznám se, že mě výsledky studie velmi příjemně překvapily. Ta čísla jsou jedním slovem skvělá. Je to potvrzení, že zahrada má pro město Zlín, region, kraj i stát významný přínos. Není to však jen naše zásluha, za tímto úspěchem stojí také velká podpora a přízeň zřizovatele zoo, statutárního města Zlína. Velmi si toho vážíme,“ zdůraznil ředitel zoo Roman Horský.

21.10. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Dany a Yuna, první seznámení

Přinášíme Vám záběry seznámení našeho jaguářího páru a také Vám blíže představíme samici Yunu.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

VNT electronics Lanškroun pomáhá Zoo Zlín

Společnost VNT electronics Lanškroun, která patří mezi významné české dodavatele systémů elektrických ohradníků, nám sponzorsky u 5 výběhů nainstalovala elektrické zabezpečení. Děkujeme!!

Objevte nové věci

Jaguáři se vrací do Zoo Zlín

A je to tady! 29. dubna přesně v pravé poledne přicestoval první obyvatel připravované expozice Jaguar Trek. Jmenuje se Dany, je to čtrnáctiměsíční samec jaguára a je nádherný!

Objevte nové věci

Nové expozice damanů a želv otevřeny!

Zavítejte k nové expozici damanů kapských, želv ostruhatých a k nové voliéře orlů křiklavých. V sobotu 23.4. jsme otevřeli I. etapu vzdělávacího a chovného centra pro supy.

Objevte nové věci