Novinka

Skvělý rok 2017

Skvělý rok 2017

Slavíme! Potřetí v řadě za sebou jsme překonali hranici 600 000 návštěvníků v roce. Do zoo zavítalo 630 320 návštěvníků, třetí nejvyšší počet v sedmdesátileté historii. Děkujeme za Vaši přízeň!

Máme oprávněný důvod k oslavě. Potřetí v řadě za sebou jsme překonali hranici 600 000 návštěvníků v roce. Do zoo zavítalo 630 320 návštěvníků, třetí nejvyšší počet v sedmdesátileté historii. „Nesmírně nás těší, že návštěvnost zoo v posledních letech stabilně přesahuje 600 000 osob. Tato skutečnost nejlépe ilustruje, jak je zlínská zoo mezi návštěvníky oblíbená. Nové expozice v kombinaci s příznivým počasím mohou ovlivnit překonání určité pomyslné hranice v daném roce. Udržet zájem a přízeň návštěvníků dlouhodobě, to už je mnohem těžší,“ hodnotí ředitel zoo Roman Horský.

Rok 2017 byl pro zlínskou zoo úspěšný i v dalších oblastech. „Rozmnožili jsme rekordní počet druhů zvířat. Za mimořádný považuji opětovný odchov jeřába laločnatého. Jsme stále jedinou zoo v kontinentální Evropě, která největší druh afrických jeřábů rozmnožuje. Po 42 letech chovu jsme se dočkali prvního mláděte kasuára přilbového. Poprvé v historii pečovalo o mláďata pět ze sedmi chovaných druhů supů. K vypuštění do volné přírody v Bulharsku jsme předali rekordní počet supů bělohlavých v jednom roce. Otevřeli jsme novou expozici pro vzácné kivi a papoušky kea, výstavbou výběhu B pro slony zahájili nejrozsáhlejší projekt v historii zoo pojmenovaný Karibuni. Návštěvníci si poprvé mohli zakoupit on-line vstupenky s okamžitým doručením, v areálu zoo se povedlo realizovat řadu opatření zaměřených na úsporu energií, vody a šetrný přístup k životnímu prostředí. Byl to vskutku skvělý rok,“ uvedl ředitel Horský.

Významné události roku 2017 ve zlínské zoo přibližuje následující přehled.

Návštěvnost zoo a zámku Lešná
Roční návštěvností 630 320 osob ZOO Zlín posedmé za sebou obhájila pozici druhé nejoblíbenější české zahrady. Od roku 2003 je nepřetržitě „jedničkou“ Zlínského kraje. V rámci republiky dlouhodobě patří mezi desítku nejvyhledávanějších turistických míst. Téměř 2/3 návštěvníků do zlínské zoo zavítalo z jiných krajů České republiky a ze Slovenska. „Vyhodnocení statistiky návštěvnosti za uplynulý rok potvrdilo vzrůstající zájem návštěvníků především z Moravskoslezského kraje a velkých měst, např. Prahy nebo Olomouce. Podíl slovenských návštěvníků dosáhl 13 %,“ uvedla Romana Bujáčková, vedoucí oddělení marketingu. Po několika letech se podařilo zastavit pokles návštěvnosti zámku Lešná v areálu zoo. „Dobové interiéry si prohlédlo 28 344 návštěvníků, což je o téměř 20 % více než v roce 2016. Tak vysoký počet osob jsme naposled dosáhli v roce 2008,“ dodala Bujáčková. Podle jejích slov za úspěchem stojí především změna režimu prohlídek zámku a zřízení prázdninového informačního centra v pokladně zámku. Návštěvníci také ocenili novou kavárnu na zámecké terase.

Chovatelské úspěchy
Zoo přivítala celkem 268 narozených či vylíhnutých jedinců u 65 druhů zvířat. Poprvé v historii odchovala mládě ary hyacintového, největšího papouška na světě. „Chovatelské lahůdky reprezentují první mládě supa himálajského i opětovný odchov supa mrchožravého a hnědého. Cenná jsou však také 2 mláďata supa Rüppellova a 4 mláďata supa bělohlavého a hadilova písaře, doposud nejpočetnější odchov těchto druhů v zoo,“ uvedl zoolog Václav Štraub. K významným přírůstkům u savců patřili první mládě vodušek abok a potomci u dželad, surikat, kudu velkých, velbloudů dvouhrbých, pand červených nebo kotulů veverovitých. „Kolekci chovaných zvířat rozšířilo 353 jedinců 60 druhů. Poprvé se v zoo objevili tamaríni pestří a bělovousí, kakariki žlutočelí, puštíci tečkovaní, marabu indomalajští, želvy mohutné a ostruhaté,“ řekl zoolog Kamil Čihák.

Potvrzení březosti samice slona afrického
Pro zlínskou zoo byl velmi důležitý leden 2017. Právě v tomto období provedené testy potvrdily, že první inseminace slona afrického v ČR, která proběhla v září 2016, byla úspěšná. Pokud půjde vše podle předpokladů, slůně by se mělo narodit v létě 2018. „Porod bude probíhat ve stávajícím pavilonu, který jsme již pro tyto potřeby náležitě upravili,“ uvedl ředitel Roman Horský. Stavební úpravy rozdělily pavilon na tři samostatné části, aby každá ze slonic měla svůj vlastní prostor.

Expoziční rozvoj
V červenci zoo v australské oblasti otevřela novou expozici pro kivi a papoušky kea. Zlínská zoo chová kiviho jako první a jediná česká zoo. Pro tyto opeřence je typická soumračná nebo noční aktivita. „Gery, jak se sameček kiviho jmenuje, nás však velmi překvapil. Je totiž daleko aktivnější spíše ráno, proto jsme pro všechny zájemce poprvé připravili komentované prohlídky expozice v brzkých ranních hodinách,“ dodala Romana Bujáčková. Výrazně se proměnil prostor u sezónního vstupu. Zoo zde zprovoznila systém vodních fontánek, které v horkých letních dnech ocenili především nejmenší návštěvníci. V říjnu zoo zahájila proměnu stávajících expozic v Amazonii, v listopadu se rozběhla realizace I. etapy projektu Karibuni, a to výstavba výběhu B pro slony.

Ochranářské projekty
Dlouhodobě vysoká návštěvnost a projekt Koruna ze vstupu umožňují ZOO Zlín chránit zvířata přímo ve volné přírodě. K takovým projektům patří ochrana kriticky ohrožené pižmovky bělokřídlé na Sumatře, antilopy saoly v Laosu a volavky císařské v Bhútánu. Sbírka v přístřešku u expozice nosorožců přinesla v roce 2017 více než 100 000 Kč věnovaných na ochranu nosorožců v jihoafrickém parku Hluhluwe-iMfolozi. Od roku 2009 se zoo aktivně účastní obnovy populace supů v Bulharsku. „Kolegům ze sdružení Green Balkans jsme předali k vypuštění 9 supů bělohlavých. A je naprosto skvělé, že se naši supi již zapojili do reprodukce ve volné přírodě. Samice, kterou jsme v listopadu 2012 předali bulharským ochranářům, vytvořila se samcem ze Španělska pár a snesla v březnu 2017 své první vejce. Ačkoliv nakonec mládě odchoval náhradní rodičovský pár v záchranném centru, považujeme to za naprosto mimořádnou událost a naplnění velkého chovatelského snu,“ zdůraznil ředitel Horský.

Návštěvnický servis
Zlínská zoo měnila nejen areál zahrady, ale také nabídku poskytovaných služeb. „V červenci jsme poprvé nabídli elektronické vstupenky s okamžitým doručením. Navíc jejich cena je v hlavní sezóně nižší, než při zakoupení u pokladny,“ uvedla Romana Bujáčková. U hlavního vstupu zoo zajistila bezplatnou WIFI síť a instalaci bankomatu. V případě bankomatu je jednou z mála českých zoo, které obdobnou službu nabízejí. S velkým ohlasem se setkala úprava systému karet ZOO Zlín Family. Za rok 2017 zoo eviduje 30% nárůst prodeje ročních permanentek. Prudce stoupl počet zájemců o zážitek Ošetřovatelem na jeden den. „Tento speciální zážitek si zakoupilo 40 zájemců, v roce 2016 to bylo pouze 6 zájemců,“ dodala Bujáčková.

 „Nesmírně si ceníme dlouhodobé přízně všech návštěvníků, partnerů a sponzorů. Vážíme si podpory zřizovatele zoo, statutárního města Zlína, a představitelů Zlínského kraje. Díky pomoci obou zmiňovaných subjektů jsme mohli zahájit postupnou realizaci naprosto zásadní investice v podobě afrického Karibuni. Chtěl bych všem upřímně poděkovat. Stejně tak patří velký dík za spolupráci mým kolegům v zoo,“ uvedl ředitel Horský.

8.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci

Máme mládě tygra ussurijského!

Slavíme velký chovatelský úspěch, tygřice Samba odchovává své první mládě. Díky projekční obrazovce u expozice tygrů jej uvidíte i vy.

Objevte nové věci

Zámek Lešná zve na rozšířený okruh

Během prázdnin můžete každý den zavítat na rozšířený prohlídkový okruh zámku Lešná! Tato speciální prohlídka je vždy ve 13.00 hod.

Objevte nové věci