Novinka

Sbírka 4NATURE přinesla 950 000 Kč

Sbírka 4NATURE přinesla 950 000 Kč

Sbírka 4NATURE slaví úspěch! Zvolením vstupného 4NATURE, které obsahuje příspěvek 2 Kč na ochranu zvířat v divočině, lidé od dubna do prosince 2018 věnovali na projekty částku 949 328 Kč. Děkujeme!

Projekt finanční sbírky 4NATURE určené na ochranu zvířat ve volné přírodě návštěvníky skutečně oslovil. Zvolením vstupného 4NATURE, které obsahuje dvoukorunový příspěvek na ochranu zvířat v divočině, lidé od dubna do prosince 2018 věnovali na vybrané projekty částku 949 328 Kč. Zlínská zoo je jedinou českou zoo, kde návštěvníci rozhodují o výši příspěvku na konkrétní ochranářský projekt.

Při návštěvě zlínské zoo si návštěvník může vybrat vstupné 4NATURE s příspěvkem na ochranu přírody nebo vstupné STANDARD bez příspěvku. Pokud zvolí vstupné 4NATURE, získá žeton v hodnotě 2 Kč, který prostřednictvím zábavných pokladniček věnuje na „svůj“ projekt ve volné přírodě. „Velmi nás těší, že z 10 návštěvníků si 8 osob vybralo právě vstupné 4NATURE. Na tři konkrétní projekty, saolu v Laosu, pižmovku na Sumatře a záchranné centrum v Ekvádoru, se tak podařilo získat téměř 950 000 korun,“ hodnotí průběh sbírky ředitel zoo Roman Horský. Zahrada nyní s partnery projektů v daných lokalitách dojednala konkrétní využití financí získaných ze sbírky 4NATURE. „Nejvyšší částku 414 736 Kč návštěvníci věnovali na Ekvádor. V zahradě Zoologico el Pantanal podpoříme rozšíření záchranného centra pro zraněná zvířata místní fauny a jejich návrat zpět do volné přírody. Ekvádorská zoo jen vloni poskytla útočiště 80 jedincům, např. kotulům, mravenečníkům čtyřprstým, papouškům, želvám nebo vačicím. Nové prostory tak podstatně zvýší kapacitu a možnosti centra. Saola získala 278 162 Kč, peníze budou použity na pokrytí nákladů spojených s údržbou a kontrolou instalovaných fotopastí v národní rezervaci Xe Sap v jižním Laosu, nejdůležitějším místě výskytu saoly,“ přiblížil ředitel Horský. Třetí projekt, ochranu kriticky ohrožené pižmovky bělokřídlé na Sumatře, lidé podpořili částkou 256 430 Kč. „Tato suma pomůže australské ochranářské organizaci SIES při výstavbě centra pro zachráněné pižmovky a také pro zřízení nových vodních nádrží vhodných k hnízdění pižmovek v národním parku Way Kambas. Centrum bude navíc sloužit pro vzdělávání obyvatel národního parku a přilehlých vesnic,“ doplnil Roman Horský. Ve sbírce 4NATURE zlínská zoo pokračuje i v roce 2019. O přízeň se opět ucházejí stejné projekty.

Sbírka 4NATURE však není jedinou aktivitou zlínské zoo v ochraně volně žijících zvířat. „Letos slavíme desetileté výročí spolupráce s bulharskými kolegy v rámci projektu Green Balkans zaměřeného na obnovu populace supů v bulharských horách. K vypuštění do Bulharska jsme postupně předali všech dvanáct supů bělohlavých, které jsme od roku 2009 odchovali. Vloni k nim přibyl i sup mrchožravý. Stejný druh supa jsme předali již v roce 2015 k vypuštění v italském Toskánsku,“ uvedl ředitel Horský. V roce 2015 zoo také rozběhla finanční sbírku v přístřešku u expozice nosorožců. Na ochranu těchto ohrožených zvířat v jihoafrickém národním parku Hluhluwe-iMfolozi se podařilo za tři roky vybrat přes 400 000 Kč. Veškeré finance byly použity na nákup vybavení pro strážce protipytláckých hlídek.

11.03. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Křest mláděte tapíra s Filmovým festivalem Zlín

V pondělí 5.6. se bude u nás slavit. Kvarteto herců Marek Lambora, Dana Morávková, Honza Čenský a Roman Vojtek pokřtí mládě tapíra čabrakového. Startujeme ve 13.00.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Oslava 2. narozenin Zyqarriho a 20 let chovu slonů

V neděli 4. června Vás zveme na velkou oslavu dvaceti let chovu slonů afrických a druhých narozenin prvního mláděte slona afrického v ČR!

Objevte nové věci

Malý medvídek je už ve venkovním výběhu

Mládě vzácně chovaného medvěda pyskatého již dovádí ve venkovním výběhu. Často jej také uvidíte, jak se vozí na máminých zádech. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Pohádkový zámek Lešná

Interiéry patří mezi nejkrásnější v českých zámcích, přijďte se přesvědčit. Navíc jsme ještě ponechali velikonoční výzdobu. V dubnu je otevřeno během víkendů, od května pak každý den.

Objevte nové věci