Novinka

Podporujeme záchranu saoly

Podporujeme záchranu saoly

Díky pořádané sbírce 4Nature jsme letos již podruhé mohli podpořili záchranu saoly, kriticky ohroženého kopytníka z jihovýchodní Asie.

Zoo Zlín od roku 2018 pořádá finanční sbírku 4Nature zaměřenou na podporu ochrany zvířat přímo ve volné přírodě. Lidé do této sbírky přispějí zakoupením vstupného nebo roční karty 4Nature, které obsahují i ochranářských příspěvek. Jedním z projektů, který zoo z této sbírky podporuje, je také ochrana kriticky ohrožené saoly. Na projektu ochrany saoly zoo doposud spolupracovala se Saola Working Group, od letošního podzimu se rozběhla spolupráce s dalším partnerem, organizací Saola Foundation.

Zoo Zlín díky sbírce 4Nature podpořila činnost Saola Foundation částkou 5 000 euro a zařadila se tak mezi zakládající podporovatele. Zaslání uvedené částky zahrada navíc spojila se jménem předčasně zesnulého ředitele ostravské zoo Petra Čolase. „Finanční příspěvek jsme organizaci Saola Foundation věnovali na počest kolegy Petra Čolase, který byl skutečně výraznou osobností našeho současného zoo světa. Celý svůj život zasvětil nejen chovu ohrožených druhů v zahradě, ale také jejich ochraně v místech přirozeného výskytu,” uvedl ředitel zoo Roman Horský. Saola Foundation byla založena jako další podpůrná organizace zajišťující ochranu přírody v jihovýchodní Asii. Zaměřuje se na aktivní hledání saoly ve volné přírodě, především v Laosu. „Týká se to zejména Annamského pohoří, které tvoří hranici mezi Laosem a Vietnamem a je vedeno jako jedno z nejdůležitějších oblastí výskytu saoly. Kromě samotného hledání saoly budou finanční prostředky využity také na zlepšování kvality místního pralesa, ochranu zdejší jedinečné fauny a na podporu a vzdělávání místních obyvatel,“ doplnil ředitel Horský.

Saola byla ve vietnamské džungli poprvé objevena v roce 1992. Její popsání patřilo k největším zoologickým událostem 20. století. Má tmavohnědou barvu srsti, hlavu zdobí dlouhé rovné rohy a výrazné světlé skvrny a proužky. Žije pouze na malém území v Annamském pohoří na hranici Vietnamu a Laosu. Navzdory intenzivním snahám o ochranu jejího přirozeného prostředí saolu nejvíce ohrožuje komerční pytláctví. Podle odhadů přežívá v přírodě pravděpodobně nanejvýš 100 jedinců, tento druh se tak dostal na pokraj vyhynutí.

Foto saoly: William Robichaud 

20.11. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Tygřík už chodí do venkovního výběhu

Samečka tygra ussurijského, který se narodil v květnu letošního roku, již můžete při troše štěstí uvidět ve venkovním výběhu!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Omezení přístupu k výběhu slonů

V souvislosti s výstavbou nového záchranného centra pro lvy dojde ke krátkému omezení přístupu k výběhu slonů v Karibuni.

Objevte nové věci

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci