Novinka

Samička kivi hnědého

Samička kivi hnědého

Máme velkou radost. Po několika letech trpělivé práce a jednání jsme konečně získali samičku kivi hnědého. Přicestovala až z americké Zoo Smithsonian a je opravdu úžasná!

Zlínská zoo má oprávněný důvod k radosti. Po několika letech jednání a trpělivé práce jsme konečně získali vytouženou samičku kivi hnědého. Dvacetiměsíční samička pochází z americké Smithsonian National Zoo. Dlouhý transport zvládla bez sebemenších problémů. První měsíc stráví v povinné karanténě v chovatelském zázemí, poté ji chovatelé přemístí do expozice v australské oblasti k jejímu budoucímu partnerovi, samci Gerrymu. Samička prozatím nemá jméno, o pomoc s výběrem plánujeme požádat naše návštěvníky. Zoo Zlín je první a jedinou zahradou v rámci Unie českých a slovenských zoo, která chová novozélandské kivi hnědé.

Expozici pro kivi hnědé jsme otevřeli v červenci 2017. Stali jsme se tak jednou ze šesti evropských zoo, které návštěvníkům nabízí možnost uvidět symbol novozélandské fauny. „Expozici obýval jen samec Gerry, po celou dobu jsme však byli v úzkém kontaktu s koordinátorkou chovu. Náš další chovatelský sen se nyní konečně naplnil,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Získání samice nebylo vůbec jednoduché. „Odchov mláďat kiviů je velmi složitý, v lidské péči se podaří jen zřídka. O to víc si ceníme poskytnuté důvěry a možnosti vytvořit u nás nový chovný pár,“ doplnil Roman Horský. Samička prozatím nemá jméno, zahrada jej vybere společně se svými návštěvníky. „Prostřednictvím sociálních sítí v příštím týdnu oslovíme naše příznivce a fanoušky, aby nám zaslali svůj návrh. Ze všech návrhů vybereme 5 jmen, jméno pro samičku určí anketa ve facebookové skupině Fanoušci Zoo Zlín. Autora vítězného návrhu pozveme na slavnostní představení samičky spojené s jejím pojmenováním,“ doplnil ředitel Horský.

Povinnou měsíční karanténu samička stráví v ubikaci v chovatelském zázemí. Chovatelé však již nyní chystají úpravy expozice v australské oblasti, aby do ní následně mohli samičku přesunout. „V ubikaci pro samici připravíme novou odpočinkovou noru, vnitřní i venkovní část expozice přehradíme neprůhlednou, sedmdesát centimetrů vysokou bariérou. Oba dva ptáci budou mít k dispozici svůj vlastní prostor, budou však navzájem o sobě vědět. Po čase vyměníme bariéru za průhlednou a nabídneme kiviům společný vizuální kontakt. Podle jejich chování pak budeme pokračovat v dalším, velmi pozvolném spojování," přiblížil zoolog Václav Štraub.

Kivi hnědý žije ve volné přírodě pouze na Novém Zélandu. Typická je pro něj noční aktivita. Ještě v polovině 19. století se početní stavy kiviů ve volné přírodě pohybovaly v milionech jedinců, dnes odhady hovoří o pouhých 75 000. Kiviové jsou proto přísně chráněni.

23.10. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Tygřík už chodí do venkovního výběhu

Samečka tygra ussurijského, který se narodil v květnu letošního roku, již můžete při troše štěstí uvidět ve venkovním výběhu!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Omezení přístupu k výběhu slonů

V souvislosti s výstavbou nového záchranného centra pro lvy dojde ke krátkému omezení přístupu k výběhu slonů v Karibuni.

Objevte nové věci

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci