Novinka

Rok 2023 je druhým nejúspěšnějším rokem v historii zoo

Rok 2023 je druhým nejúspěšnějším rokem v historii zoo

Rok 2023 byl pro nás mimořádně příznivý, zavítalo k nám více než 700 000 návštěvníků. Děkujeme za Vaši neutuchající přízeň!

Návštěvu zahrady si v roce 75. výročí založení nenechalo ujít 770 663 návštěvníků, což znamená druhou nejlepší sezónu v dosavadní historii. Zoo Zlín je od roku 2011 nepřetržitě druhou nejoblíbenější českou zahradou, od roku 2003 turistickou „jedničkou“ Zlínského kraje. Dařilo se i po chovatelské stránce, za uplynulých 365 dnů se zoo radovala z 339 mláďat.

Vysoká návštěvnost příznivě ovlivnila i ekonomickou prosperitu zoo. „Naše ekonomická soběstačnost podle metodiky Unie českých a slovenských zoo dosáhla v roce 2023 fantastických 91 %, jedná se o rekordní výši nejen v historii Zoo Zlín, ale také ve všech českých a slovenských zahradách,“ vyzdvihnul úspěšnost zlínské zoo ředitel Roman Horský. Jak dále uvedl, velké poděkování za přízeň patří všem návštěvníkům. „Nesmírně nás tento dlouhodobý zájem návštěvníků těší. Je to pro nás odměna za ty roky, kdy postupně budujeme areál odlišný od tradičního pojetí zoologické zahrady. Vážíme si každého člověka, který projde branou zahrady. A snažíme se, aby měl důvod se vracet. Opětovné překročení hranice sedmi set tisíc návštěvníků potvrzuje, že zoo rozvíjíme správným směrem. Děkujeme návštěvníkům za tak výjimečnou přízeň. Rád bych poděkoval také zřizovateli zoo, městu Zlín, za dlouholetou podporu našich investičních projektů, díky kterým můžeme zoo neustále rozvíjet. Moje poděkování za pomoc patří i Zlínskému kraji, našim sponzorům a všem, kteří Zoo Zlín mají rádi a kteří jí fandí,“ zdůraznil ředitel Roman Horský.

Zlínská zoo byla úspěšná i v dalších oblastech. „Stále jsme jedinou zahradou na světě, která v posledních letech opakovaně odchovává dvojzoborožce indické, největší druh asijských dvojzoborožců. Po 34 letech jsme se dočkali mláděte tapíra jihoamerického, znovu jsme úspěšně odchovali mořské rejnoky siby ománské, dvě mláďata marabu menšího, ary hyacintové nebo gaura indického, největšího tura na světě. Získali jsme samce slona afrického, černého samce jaguára amerického, velmi si vážím možnosti chovat raritní hyenky hřivnaté. Otevřeli jsme dvě nové expozice, asijskou Keralu a africkou Gora Ark, nejdelší voliéru v České republice. Přišli jsme s projektem Dejme lvům novou šanci a nabídli tak lidem možnost zapojit se do výstavby prvního záchranného centra pro zabavené lvy v České republice. Byl to vskutku mimořádně vydařený rok,“ doplnil ředitel Roman Horský.

V roce 2024 Zoo Zlín rozběhne hned několik novinek. „Pustíme se do výstavby záchranného centra pro lvy, začneme tak budovat II. etapu Karibuni. Dalším projektem bude oprava původní ubikace gibonů a tapírů v asijské oblasti zoo, nově bude objekt určen pouze pro gibony stříbrné. Rádi bychom také projekčně připravili výstavbu expozice pro levharty obláčkové, ta vznikne poblíž vloni otevřené Keraly. Téma udržitelnosti bude pokračovat opravdu mimořádným projektem v podobě fotovoltaické elektrárny, která pokryje podstatnou část naší spotřeby elektrické energie,“ představil plány zlínské zoo ředitel Roman Horský.

11.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Hledáme papouška!

Chceme všechny poprosit o pomoc! Hledáme papouška aru hyacintového.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návštěva velvyslankyně Malajsie

Na konci května Zoo Zlín hostila vzácnou návštěvu. Ředitel Roman Horský zde přivítal velvyslankyni Malajsie v České republice Její Excelenci paní Suzilah Binti Moho Sidek.

Objevte nové věci

Mláďata klokanů už mají jméno

Šest mláďat klokanů rudokrkých v pondělí 3. června pokřtili ministr životního prostředí Petr Hladík a hosté 64. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.

Objevte nové věci

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci