Novinka

Rok 2022 - nejúspěšnější rok v historii zoo

Rok 2022 - nejúspěšnější rok v historii zoo

Hlásíme nový návštěvnický rekord! V roce 2022 k nám zavítalo téměř 800 000 návštěvníků. DĚKUJEME!!!

Nejlepší rok ve více než sedmdesátileté historii zoo! Takto ve zkratce hodnotíme rok 2022. Branami zoo prošlo 798 514 návštěvníků, o neskutečných 115 000 osob jsme překonali návštěvní rekord z roku 2019. Dařilo se i po chovatelské stránce, za uplynulých 365 dnů se v Zoo Zlín narodilo 65 savců a vylíhlo 201 ptáků a 54 plazů a obojživelníků. K největším chovatelským úspěchům patřily odchovy vyder obrovských, kotingy tříbarvé nebo marabu menšího.

„Rok 2022 je pro mne a moje kolegy rokem splněných snů. Návštěvnost zoologické zahrady se zastavila těsně pod hranicí 800 000 osob, to je něco naprosto fantastického. Když jsme v polovině října poprvé v historii přivítali 700 000 návštěvníka, považovali jsme to za obrovský úspěch. Finální roční návštěvnost nám však doslova vyrazila dech. Nesmírně si takového zájmu ceníme a děkujeme všem návštěvníkům, že se k nám opakovaně vrací a mají nás rádi. Vnímáme to jako potvrzení, že rozvoj zahrady jde tím správným směrem,“ zhodnotil uplynulý rok ředitel Roman Horský. Jak dále uvedl, mimořádné úspěchy přineslo i chovatelství. „Jako jediní na světě jsme odchovali marabu menšího, vzácného čápa z jihovýchodní Asie. K světově významným odchovům patří tři mláďata jihoamerického pěvce kotingy tříbarvé. Poprvé v historii zoo jsme rozmnožili pelikány australské, damany skalní nebo největší tury na světě gaury indické. Opakovaně se nám podařilo odchovat vydry obrovské a gibony stříbrné,“ doplnil ředitel Horský.

V rámci expozičního rozvoje jsme v roce 2022 otevřeli Jaguar Trek, největší expozici pro jaguáry v Evropě, a také první etapu vzdělávacího a chovného centra pro supy. Podařilo se dokončit I. etapu projektu Karibuni, na podzim jsme přestěhovali trojici slonic a slůně do nového chovného zařízení. To patří mezi tři největší zařízení svého druhu na světě. „Rád bych touto cestou poděkoval městu Zlín, zřizovateli zoo, za dlouholetou podporu našich investičních projektů, díky kterým zlínskou zoo neustále rozvíjíme. Moje poděkování za pomoc patří také zástupcům Zlínského kraje, našim sponzorům a všem, kteří Zoo Zlín pomáhají,“ zdůraznil ředitel Roman Horský.

Pro rok 2023 již nyní připravujeme řadu překvapení a novinek. „O prázdninách otevřeme rozlehlou voliéru supů a afrických ptáků, která vzniká v rámci výstavby druhé etapy vzdělávacího a chovného centra pro supy. Pro návštěvníky zde nabídneme i zajímavá představení. V plném proudu je oprava asijské voliéry a expozice medvědů pyskatých, hotovo bude v létě. Dokončíme projektovou dokumentaci II. etapy Karibuni, ve spolupráci s městem Zlínem a Zlínským krajem se budeme snažit zajistit i finanční prostředky pro její postupnou realizaci,“ přiblížil plány zlínské zoo ředitel Roman Horský.

4.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Návrat sýčků do volné přírody

Zoo Zlín již několik let aktivně posiluje volně žijící populaci sýčka obecného. Tato drobná sova patří mezi nejohroženější druhy ptáků v ČR, celková populace je odhadována na méně než 100 párů.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Nákup elektrovozidel pro ZOO Zlín

Elektrovozíky jsou při naší práci mnohdy zcela nepostradatelnými pomocníky. Proto jsme rádi, že díky projektu Next Generation EU budeme moct postupně doplnit náš vozový park o 10 nových elektrovozíků.

Objevte nové věci

Nekrmte prosím zvířata v zoo

Zoo Hluboká zveřejňuje video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky.

Objevte nové věci

Zoo Zlín je ekonomickým tygrem mezi zoologickými zahradami

A to doslova. Dokážeme si totiž pokrýt 91 % našich nákladů. Naše soběstačnost tak patří mezi ty nejvyšší v rámci světových zoo.

Objevte nové věci