Novinka

Mimořádný a úspěšný rok 2021

Mimořádný a úspěšný rok 2021

Rok 2021 byl pro Zoo Zlín rokem mimořádným a výjimečným. Přinesl sice ekonomické problémy, na druhé straně však obrovskou podporu návštěvníků a narození prvního afrického slůněte v České republice.

Branami zahrady prošlo 623 860 návštěvníků, téměř o čtvrtinu více než v roce 2020. Pokud by zoo nebyla na začátku roku více jak tři měsíce uzavřena, s velkou pravděpodobností by rok 2021 přepsal historické tabulky návštěvnosti. „Lidé nás doslova zachránili. Sponzorské dary, nákupy vstupenek a zboží v e-shopu, sbírka pro Zoo Zlín, to vše lámalo rekordy. Během krátkého období nám zaslali neuvěřitelných 17 milionů korun, v průběhu celého roku nás podpořili svou návštěvou. Solidarita návštěvníků byla a zůstává jedinečná, všem za jejich pomoc moc děkuji,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Zahradu po provozní stránce podpořilo také město Zlín a Zlínský kraj. „Zřizovatel nám celý příspěvek na provoz ve výši 27 milionů Kč zaslal již na začátku roku 2021, kraj pak pomohl mimořádnou provozní dotací v částce 2 milionů Kč. Tuto společnou provozní podporu považuji za naprosto průlomovou,“ doplnil ředitel Roman Horský.

Po chovatelské stránce se do historie nejen zlínské zoo navždy zapsal 6. červen. Právě v tento den samice slona afrického Kali porodila zdravé a vitální mládě, první africké slůně v České republice. „Za tímto obrovským chovatelským úspěchem stojí sedm let práce a velké nasazení týmu zlínských zoologů a chovatelů a odborníků z Německa, Nizozemí a Francie. I když jsme v roce 2021 dosáhli řady dalších významných chovatelských počinů, jako např. odchov mravenečníka velkého, ar hyacintových, vlhovců zelených, hadilovů písařů a čtyř druhů supů, slůně považuji za náš největší chovatelský úspěch v celé historii,“ vyzdvihnul mimořádnost odchovu ředitel Horský.

Pro rok 2022 Zoo Zlín připravuje řadu překvapení a novinek. Tou největší bude květnové otevření expozice pojmenované Jaguar Trek. „Jaguáři se do zoo znovu vrátí po téměř 25 letech. Kromě jaguárů zde představíme i americké druhy ptáků, lidé se mohou těšit např. na kondory andské. Zcela jsme změnili návštěvní trasu, zmizelo obávané prudké stoupání, cesta ve svahu pod tropickou halou se nyní klikatí v serpentýnách. Nová trasa umožní i průjezd vláčku. Otevření Jaguar Treku navíc spojíme s oslavou dokončení generální opravy střechy zámku Lešná, která probíhala od jara 2019 do podzimu 2021,“ přiblížil ředitel Roman Horský. Ještě před těmito atraktivními změnami zahrada v dubnu otevře první etapu vzdělávacího a chovného centra pro supy. „Vzniká v africké oblasti a chceme zde ukázat, jak důležitým článkem jsou supi ve volné přírodě, a to samozřejmě ve vazbě i na další zvířata. V první etapě představíme expozice damanů, želv a afrických ptáků. Druhou etapu, zařízení pro chov supů, rozběhneme letos na podzim,“ dodal ředitel Horský. Velmi zásadní událostí, kterou ocení především trojice slonic s nyní půlročním slůnětem, bude dokončení I. etapy Karibuni, konkrétně chovného zařízení pro slony s vnitřním ustájením a dalším sloním výběhem. „V závěru roku 2022 nás proto čeká stěhování slonů do nového pavilonu. A také bude docela náročné najít nový druh, pro který upravíme stávající pavilon slonů včetně přilehlého výběhu,“ upřesnil Roman Horský. 

Na podzim 2022 zlínská zoo rozběhne dvě významné opravy expozic, a to asijské průchozí voliéry a výběhu medvědů pyskatých. „Medvědům zvýšíme jejich komfort a ve spodní části výběhu pro ně připravíme další prostor, kde se budou moci schovávat a odpočívat. Zároveň však díky různým průhledům je uvidí i návštěvníci,“ nastínil ředitel Horský.

Rok 2022 odstartuje také další pokračování projektu Karibuni. „Pustíme se do druhé etapy, na to se opravdu těším. Nejméně rok nám zabere příprava projektové dokumentace. Ta bude zahrnovat nejen expozice velkých afrických savců, např. žiraf, buvolů nebo nosorožců, ale také prostornou restauraci a dva africké kempy, což bude pro nás zcela nová výzva. Uvítali jsme proto vznik pracovní skupiny složené ze zástupců města Zlína, Zlínského kraje a zoo, která se zaměří právě na další investiční rozvoj zoologické zahrady. Karibuni je naprosto průlomová vize, jakým směrem se má ubírat chov zvířat v lidské péči. Ne tradiční zoologická zahrada, ale atraktivní přírodní biopark, kde jsou lidé obklopeni zvířaty,“ zdůraznil ředitel Roman Horský.

6.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Omezení přístupu k výběhu slonů

V souvislosti s výstavbou nového záchranného centra pro lvy dojde ke krátkému omezení přístupu k výběhu slonů v Karibuni.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci

Máme mládě tygra ussurijského!

Slavíme velký chovatelský úspěch, tygřice Samba odchovává své první mládě. Díky projekční obrazovce u expozice tygrů jej uvidíte i vy.

Objevte nové věci