Rok 2020 v Zoo Zlín
Rok 2020 byl náročný a nelehký, po chovatelské stránce však patřil k těm nejúspěšnějším v historii zoo. Přinášíme malé ohlednutí.
Uzavření areálu v délce 112 dnů a ztráty vlastních příjmů, na druhé straně jedinečná mláďata, otevření nových expozic a obrovská podpora veřejnosti. Rok 2020 byl náročný a nelehký, po chovatelské stránce však patřil k těm nejúspěšnějším. Poprvé jsme odchovali vydry obrovské, jednoho z nejvzácnějších savců Jižní Ameriky, papouška nestora kea a mravenečníka čtyřprstého. Zopakovali jsme úspěšné odchovy mořských rejnoků siba ománská a dvojzoborožce indického. V případě rejnoků jsou to jediné odchovy v Evropě, u dvojzoborožce dokonce na světě. Získali jsme vzácné chápany vlnaté, které v Evropě najdeme pouze ve 2 zoo, a samici kivi hnědého. Pár kiviů tak chováme jako jediná zahrada v Unii českých a slovenských zoo. V rámci expozičního rozvoje jsme otevřeli nový výběh B pro slony v Karibuni nebo novou vyhlídku s možností krmení žiraf.
Do zahrady zavítalo 506 230 návštěvníků, o čtvrtinu méně než v rekordním roce 2019. Finanční ztráty atakovaly hranici 18 milionů Kč. „Zrušili jsme řadu plánovaných oprav, hledali úspory a nové příležitosti. Během letních měsíců jsme se snažili vytvořit finanční rezervu. Díky skutečnému „utažení kohoutků“ se nám podařilo rok 2020 zvládnout,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Zahradu také podrželi samotní návštěvníci. Ať už návštěvou nebo nákupem dárků, vstupenek či sponzorováním. „Ta neutuchající vlna pomoci je naprosto fantastická. Lidé nám nákupy zboží a vstupenek, sponzorskými dary a příspěvky do sbírky Zoo Zlín věnovali přes 4,5 milionu Kč. Firmy nakoupili vstupenky a roční karty Family v objemu téměř 1,5 milionu. Hluboce si této pomoci vážíme a všem velmi děkujeme,“ doplnil ředitel Horský.
Nejvýznamnější události loňského roku přináší následující, časově rozdělený přehled.
LEDEN-DUBEN
Mládě papouška nestor kea, první odchov po 16 letech chovu. Ve volné přírodě tito papoušci obývají pouze novozélandský Jižní ostrov, patří mezi ohrožené druhy.
Mládě dvojzoborožce indického, úspěch světového významu. Od roku 2018, kdy se podařilo odchovat první mládě, je Zoo Zlín jedinou zoologickou institucí na světě, které se daří tento největší druh zoborožců rozmnožovat.
Vydání eurobankovky s motivem kivi. U příležitosti 20. narozenin samce kivi hnědého zoo vydala sběratelskou eurobankovku s motivem kivi. Výtěžek z prodeje bude věnován na ochranu kiviů přímo na Novém Zélandě.
Jarní uzavření zoo (16.3-26.4.). První uzavření zoo po dobu 6 týdnů znamenalo ztrátu vlastních příjmů ve výši 10 milionů Kč. Soběstačnost Zoo Zlín, tj. schopnost pokrýt své náklady vlastními příjmy, dosahuje 80 % a je nejvyšší mezi českými a slovenskými zoo. To se v době uzavření ukázalo jako velký handicap.
Videoseriál „Zoo Zlín jde za Vámi“. Zoo Zlín začala na youtubovém kanálu a sociálních sítí pravidelně zveřejňovat krátké videa z areálu i chovatelského zázemí. Nejvyšší sledovanost zaznamenaly videa z nového výběhu slonů a halloweenský speciál.
KVĚTEN-ZÁŘÍ
2 mláďata siby ománské, podařilo se tak navázat na odchov 3 mláďat v roce 2019. Zlínská zoo je stále jedinou zoo v Evropě, která tyto rejnoky rozmnožuje.
Gauři indičtí. V květnu zahrada představila nejmohutnější tury na světě, které získala v září 2019 z indické Zoo Mysore. Poprvé po 60 letech se tak do Evropy podařilo dovézt gaury přímo z jejich domoviny.
Nový druh chápani vlnatí se zabydleli v amazonské oblasti. V Evropě je návštěvníci uvidí pouze ve dvou zahradách.
Otevření výběhu B pro slony v Karibuni. Návštěvníci poprvé zavítali k novému tříhektarovému výběhu slonů. Slonice zde mají k dispozici i jezírko pro koupání, přírodní bahniště a přístřešek pro krmení.
Průchozí expozice pelikánů australských. Díky novému chodníku se lidé dostali do bezprostřední blízkosti pelikánů.
Nová vyhlídka u pavilonu žiraf s krmením umožnila nejen nový pohled na venkovní výběh, ale návštěvníci si zde mohli zakoupit krmení a nakrmit žirafy.
Uložení časové schránky ve věži zámku Lešná s poselstvím pro příští generace. Akce proběhla u příležitosti opravy střechy zámku Lešná, která je realizována poprvé od jeho dokončení v roce 1893.
ŘÍJEN-PROSINEC
3 mláďata vyder obrovských, mimořádný chovatelský úspěch. Největší vydry chová v ČR pouze zlínská zoo, jejich odchov je celosvětově velmi náročný. Po otevření zoo je návštěvníci již uvidí v tropické hale.
Mládě mravenečníka čtyřprstého, první mládě po 13 letech chovu. V Evropě chová tento druh 23 zahrad, za rok 2020 se podařilo odchovat pouze 5 mláďat.
Příchod samice kivi hnědého, sestavení chovné páru kiviů. V ČR pouze v Zoo Zlín, jeden z nejvzácnějších ptačích druhů v chovné kolekci.
Podzimní a zimní uzavření zoo (9.10.-2.12., 18.-31.12.) se ztrátou na vlastních příjmech ve výši 8 milionů Kč. Obtížnou ekonomickou situaci se podařilo zvládnout díky příznivé hlavní sezoně, úsporám a také podpoře od návštěvníků.
Oprava střechy zámku Lešná. Jedinou investiční akcí, kterou pandemie covidu neovlivnila, byla oprava střechy zámku Lešná. Probíhá od podzimu 2019, předpokládané dokončení je v srpnu 2021.
Zvýhodněné on-line vstupenky se u návštěvníky setkaly s obrovským ohlasem. Lidé od března do prosince 2020 zakoupili 136 000 kusů, což představuje sedminásobek prodeje za celý rok 2019.
Mohlo by vás zajímat
Chystáme Nusantaru
Pro všechny návštěvníky připravujeme nové překvapení. Bude jím komplex expozic Nusantara, který vznikne poblíž japonské zahrady Mu-Shin.
Objevte nové věciKaždý pátek v říjnu jen za 100 Kč!
Stejně jako v září, i každý pátek v říjnu k nám můžete zavítat za zvýhodněné jednotné vstupné ve výši 100 Kč.
Objevte nové věciZoo Zlín letos dokončí opravu ubikace gibonů stříbných, návštěvníci je tak uvidí i v zimě
Rozsáhlá oprava vnitřní ubikace gibonů stříbrných v expozici Hala-Bala v asijské oblasti zoo přinese nové komfortní prostory pro gibony a také překvapení pro návštěvníky.
Objevte nové věci