Novinka

Ohlédnutí za rokem 2019

Ohlédnutí za rokem 2019

Rok 2019 byl pro nás skutečně mimořádný. Překonali jsme tři roky starý návštěvní rekord, do zahrady zavítalo více než 680 000 návštěvníků. Dařilo se nám také v chovatelské činnosti a v rozvoji areálu.

Rok 2019 byl pro nás skutečně mimořádný. Překonali jsme tři roky starý návštěvní rekord, do zahrady zavítalo více než 680 000 návštěvníků. Dařilo se nám také v chovatelské činnosti a v rozvoji areálu.

CHOVATELSTVÍ

Poprvé v historii zoo a poprvé v Evropě se v roce 2019 podařilo rozmnožit mořské rejnoky druhu siba ománská. Ačkoliv ve volné přírodě je to jeden z nejpočetnějších druhů mořských rejnoků, o jejich chování a rozmnožování nejsou takřka žádné informace. Čtveřici mláďat návštěvníci uvidí v expozici Zátoka rejnoků. Zlínská zoo je také jedinou evropskou a první českou zahradou, která vloni odchovala mládě medvěda pyskatého. „Tyto medvědy v celé Evropě objevíme pouze v sedmi zoo. Náš sameček tak výrazně přispěje k oživení současné nepříliš zdravé populace tohoto druhu medvěda,“ uvedl hlavní zoolog Kamil Čihák. Mimořádná jsou i tři mláďata tygrů ussurijských, která po genetické stránce patří k těm nejcennějším v evropských chovech. „Po třinácti letech chovu jako první česká a slovenská zoo slavili odchov čápa sedlatého. Velkým úspěchem je také nejpočetnější světový odchov u nesytů afrických,“ dodal Kamil Čihák. Nesyty africké chová 41 světových institucí, za uplynulých 12 měsíců se v nich vylíhlo 30 mláďat. Téměř jednu polovinu tvořila zlínská mláďata. Chovatelské lahůdky reprezentují mládě gibona stříbrného, čtvrtý potomek u tapíra čabrakového, mláďata jeřába laločnatého, puštíka tečkovaného a pižmovky bělokřídlé. Cenné jsou odchovy u dželad, kudu velkého, kotulů veverovitých, hyeny skvrnité, supů bělohlavých, mrchožravých, hnědých, himálajských a Rüppellových.

Rozšířila se kolekce chovaných druhů, poprvé se v zoo objevili orli korunkatí, antilopy bongo horští nebo kondoři andští. Po dlouhých měsících jednání zoo na konci září získala gaury indické, nejmohutnější tury na světě. Gaury chová devět evropských zoo, populace čítá 34 jedinců. Získání čtyř mladých a nepříbuzných zvířat přímo z Indie je pro celý chovný program klíčové.

AREÁL ZOO

Na konci června zoo otevřela dlouho očekávanou letní expozici aligátorů amerických. Vznikla úpravou nádrže před zámkem Lešná, kterou aligátoři budou obývat během léta. Změnila se také bývalá expozice nosálů a pekari amerických, ve které se nově zabydleli mravenečníci velcí a kuandu obecní. Pro mimořádné vzácné orly korunkaté, které chovají pouze tři zoo na světě, zahrada přestavbou čtyř starších voliér v africké oblasti připravila prostornou expozici.

Spoustu novinek zlínská zoo připravila i pro návštěvníky. Kompletní proměnou prošla dřevěná lávka kolem laguny plameňáků růžových, stejného „liftingu“ se dočkal můstek v australském dětském koutku. „U expozice australských pelikánů jsme připravili novou návštěvní trasu, která umožní lidem zavítat přímo mezi tyto opeřence. Její součástí budou i dvě dřevěné lávky ve tvaru krokodýla, tito plazi tak zde už nebudou jen na originální australské značce“ s úsměvem přiblížil vedoucí technického oddělení Jakub Skřivánek. V nedaleké restauraci Farma u Koaly se návštěvníci mohou těšit na rozšířené zastřešené posezení a také na kompletně proměněné toalety. Za deštivého počasí pak lidé určitě ocení nový, pevný povrch návštěvní trasy v asijské expozici Hala-Bala.  

24.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Během jarních prázdnin do Zoo Zlín

Hledáte program na jarní prázdniny? Vydejte se na návštěvu zlínské zoo. Těšíme se na vás!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návrat sýčků do volné přírody

Zoo Zlín již několik let aktivně posiluje volně žijící populaci sýčka obecného. Tato drobná sova patří mezi nejohroženější druhy ptáků v ČR, celková populace je odhadována na méně než 100 párů.

Objevte nové věci

Nákup elektrovozidel pro ZOO Zlín

Elektrovozíky jsou při naší práci mnohdy zcela nepostradatelnými pomocníky. Proto jsme rádi, že díky projektu Next Generation EU budeme moct postupně doplnit náš vozový park o 10 nových elektrovozíků.

Objevte nové věci

Nekrmte prosím zvířata v zoo

Zoo Hluboká zveřejňuje video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky.

Objevte nové věci