Novinka

Radujeme se z malého jeřába

Radujeme se z malého jeřába

Další mimořádný chovatelský úspěch. Opětovně se u nás vylíhlo mládě jeřába laločnatého. Jsme tak stále jedinou zoo v ČR a na Slovensku, která tyto jeřáby odchovala.

Slavíme další mimořádný chovatelský úspěch. Opětovně se nám podařil odchov vzácného jeřába laločnatého. Stále jsme jedinou zoo v ČR a na Slovensku, která dokázala tento největší druh afrických jeřábů rozmnožit. O mimořádnosti chovatelského úspěchu svědčí i ta skutečnost, že za uplynulých 12 měsíců se na celém světě vylíhlo pouze 11 mláďat jeřába bradavičnatého, v kontinentální Evropě to bylo jen naše mládě.

Jeřáby laločnaté chováme od roku 1999. Na první mládě jsme však čekali až do roku 2013. Ač to na první pohled nevypadá, sestavit vhodný chovný pár může být totiž záležitost i několika let. Odchovaná samička byla nejen prvním mládětem v historii zoo, ale také v České republice a na Slovensku. Rodiče se však odmítli o ni starat, proto jsme se poprvé pokusili o zcela bezkontaktní umělý odchov. Chovatelé k mláděti vstupovali v převleku, který imitoval dospělého jeřába, krmili jej loutkou připomínající hlavu jeřába. Bylo totiž důležité co nejvice omezit osobní kontakt s malou samičkou a zabránit její fixaci na lidi. A úspěch se dostavil. Samička se zdárně zapojila do chovu v pražské zoo.

V letošním roce jsme zvolili takřka přirozenou inkubaci vajec přímo pod rodiči. Ti si během Vánoc udělali hnízdo v husté vegetaci ve venkovní voliéře. Dvě třetiny inkubace jsme do ničeho nezasahovali. Po zjištění, že obě vejce jsou oplozená, jsme začali vejce pod rodiči střídat. Vždy jedno jsme jim ponechali a druhé inkubovali v líhni. V době líhnutí však venkovní teploty klesaly k –20° C. Časté kontroly vajec mohly vést k podchlazení embrya, proto jsme obě vejce umístili do líhně. Mláďata se vylíhla prakticky ve stejnou dobu. Odchovný box jsme vybavili fotografiemi dospělých jeřábů, chovatelé v kostýmu jeřába opět krmili mláďata speciální loutku. Bohužel od začátku starší mládě napadalo mladší. Oddělili jsme jej průhlednou přepážkou, přes veškerou péči chovatelů mládě po 10 dnech uhynulo. Silnější starší mládě však dobře prospívalo, po 14 dnech jsme je mohli přemístit do krytého boxu k rodičovskému páru. Rodiče mládě sice již nepřijali, pro mladého jeřába je však kontakt s dospělými ptáky nesmírně důležitý.

Chovatelé se tak stále několikrát denně "strojí" do kostýmu jeřába a pečují o mládě. Mladý jeřáb spořádá velké množství hmyzu, myší, ryb a speciálních granulí. Nyní již váží 3,5 kg a vyrůstá mu první peří. Věříme, že i tentokrát budeme slavit úspěch a mladý jeřáb jednou posílí chov těchto jedinečných opeřenců.

 

7.03. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Oslavy u slonů afrických

V neděli 4.6. jsme společně s návštěvníky oslavili 2. narozeniny slůněte a 20 let chovu slonů afrických. A byla to oslava jaksepatří :)

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Malý medvídek je už ve venkovním výběhu

Mládě vzácně chovaného medvěda pyskatého již dovádí ve venkovním výběhu. Často jej také uvidíte, jak se vozí na máminých zádech. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Pohádkový zámek Lešná

Interiéry patří mezi nejkrásnější v českých zámcích, přijďte se přesvědčit. Navíc jsme ještě ponechali velikonoční výzdobu. V dubnu je otevřeno během víkendů, od května pak každý den.

Objevte nové věci

Na jaře do Zoo Zlín!

Jaro se ve zlínské zoo už naplno rozběhlo. Procházka areálem zoo je teď doslova pastvou pro oči, od květů až po mláďata.

Objevte nové věci