Novinka

Karibuni v ZOO Zlín

Karibuni v ZOO Zlín

Karibuni, největší projekt zlínské zoo v celé historii, vznikne během nadcházejících let na nových pozemcích na ploše 21 hektarů. Jeho prioritou je výstavba rozsáhlého zařízení pro slony.

Karibuni, nejrozsáhlejší projekt zlínské zoo v celé historii, vznikne během nadcházejících let na nově získaných pozemcích na ploše 21 hektarů. Návštěvníky zavede do oblasti střední a západní Afriky.  Pojetí a koncepce expozic však budou zcela odlišné, než jak je tomu u tradičních zoologických zahrad. Karibuni bude patřit hlavně zvířatům. Lidé sice nebudou procházet mezi výběhy, ale nabídneme jim zážitky z projížďky v loďkách, z cesty safari truckem nebo z přespání v africkém kempu.
Prioritou Karibuni se stala výstavba moderního a prostorného zařízení pro slony africké, jejichž chov by jinak nebyl nadále možný. Další části tohoto projektu jsou prozatím na úrovni návrhů a odborných studií, jak by celá oblast mohla jednou vypadat. Měnit se může také druhová skladba zvířat. Jedná se o „živou“ záležitost, jejíž realizaci ZOO Zlín řeší se zřizovatelem a dalšími partnery projektu. Před zahájením výstavby výběhu pro slony však bylo nutné uvažovat o celém území jako o celku.

Vzhledem k rozloze stávající zlínské zoo, ve které již dnes návštěvník stráví průměrně čtyři hodiny, byla v nové části zoo rozhodující volba pohybu. Pro pěší chůzi bude určena pouze část trasy, kde budou k vidění hroši a další zástupci savců a ptáků. Návštěvníci po ní dojdou k nástupišti safari trucků, které jsou obdobou velkých nákladních automobilů s kapacitou až 70 osob. Počítá se i s bezbariérovými vozy.  Následná vodní trasa nabídne svezení v loďkách upevněných na řetězovém systému. Návštěvníci tak mnohá zvířata uvidí z bezprostřední blízkosti, v některých místech se stanou dokonce součástí jejich teritoria. Popsaný model umožní vytvořit v Karibuni unikátní soubor expozic. Půjde v nich o prostor, o rozlohu, o prostředí maximálně přívětivé pro zvířata. Počítáme s chovem velkých skupin, uvažujeme také o spojení několika druhů do jedné skupiny. Např. gorily či primáti se ve světě běžně chovají společně s některými druhy kopytníků. Karibuni svým pojetím i nabídkou služeb a zážitků posune význam zlínské zoo na úroveň nejlepších evropských zahrad. 

Po dokončení Karibuni bude mít každý návštěvník na výběr, zda chce novou část navštívit nebo ne. Tím se vyhneme výraznému navýšení vstupného. K dispozici tak bude výhodná „kombo“ vstupenka pro nový a stávající areál a vstupenka pouze pro původní část zoo. Počítáme i s možností zakoupení lístků do Karibuni při vstupu do nové oblasti. Areál Karibuni bude přístupný výhradně z areálu stávající zoo a jen během hlavní sezóny, plánujeme zde však nabídnout večerní prohlídky a zážitkové programy. Návštěvníci, kteří se do Karibuni nevypraví, nepřijdou ani o pohled na největší suchozemské savce. Výhled na slony bude zachován i ze stávající části zoo, z oblasti Etiopie.

Důležitým prvkem Karibuni je i vytvoření tzv. „bomy“ v centrální části území. Jedná se o obdobu afrického kempu se sociálním zařízením, společenskou místností a stany vyšší třídy v safari stylu s kapacitou cca 60 osob.  Kemp bude fungovat jen v letním období a stany budou mobilní, přesto nabídne v hlavní sezoně návštěvníkům možnost zůstat v naší zoo a jejím okolí více jak jeden den. Věříme, že tento koncept bude mít pozitivní vliv nejen na zoo, ale i na další turistické cíle ve Zlínském kraji. K dispozici bude také nové zázemí pro školy, které se účastní edukačních programů, a pro účastníky letních příměstských táborů, které jsou rok od roku oblíbenější.

VÝVOJ PROJEKTU

První etapa Karibuni byla již zahájena.

V listopadu 2017 se rozběhla výstavba prvního ze dvou výběhu pro slony v hodnotě kolem 24 milionů korun. Sloni jej budou moci využívat již v roce 2018, kdy ZOO Zlín očekává narození prvního mláděte slona afrického. I když nová část zoo ještě nebude přístupná, návštěvníci do ní budou moci nahlédnout. V etiopské oblasti zoo pod voliérou Omo vznikne vyhlídka, která umožní pozorovat slony v novém výběhu.

V roce 2018 na výstavbu prvního výběhu pro slony naváže realizace chovného zařízení (druhý venkovní výběh pro samce a vnitřní zařízení), které by mělo být dokončeno do roku 2020. Společné vnitřní ustájení pro slony bude patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo. Celková plocha vnitřního zařízení pro slony bude činit 3 600 m2.

V průběhu následujících let máme šanci rozhodnout o dalším využití stávajícího zařízeni pro slony. Jedno je jasné. Nový koncept bude zapadat do afrického regionu.

29.11. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Hledáme papouška!

Chceme všechny poprosit o pomoc! Hledáme papouška aru hyacintového.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návštěva velvyslankyně Malajsie

Na konci května Zoo Zlín hostila vzácnou návštěvu. Ředitel Roman Horský zde přivítal velvyslankyni Malajsie v České republice Její Excelenci paní Suzilah Binti Moho Sidek.

Objevte nové věci

Mláďata klokanů už mají jméno

Šest mláďat klokanů rudokrkých v pondělí 3. června pokřtili ministr životního prostředí Petr Hladík a hosté 64. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.

Objevte nové věci

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci