Novinka

Mládě pandy červené

Mládě pandy červené

Již popáté jsme se dočkali přírůstku u pand červených. Sameček se narodil v červnu, prvních několik měsíců však strávil v dutině stromu. Teď si však každý den užívá prostorného výběhu.

Zlínská zoo dosáhla dalšího chovatelského úspěchu. Již popáté se chovatelé radují z přírůstku u pand červených. Sameček se narodil na konci června. Prvních několik měsíců života však strávil v dutině stromu, kterou pandy využívají k ukrytí mláďat. Teprve nyní jej mohou v prostorné expozici v asijské oblasti zoo obdivovat i návštěvníci zlínské zoo. Pandy červené chová v Evropě 200 institucí, mláďata se však daří odchovávat pouze ve 20 zoo. V České republice pandy uvidíte v 10 zahradách. Za uplynulých 12 měsíců se však podařilo odchovat pouze 2 mláďata, z toho jedno právě ve zlínské zoo.

První mládě, sameček, se narodilo v roku 2014. Následující dva roky Chantal vždy porodila dvojčata. Mláďata ve zlínské zoo nezůstávají natrvalo, zhruba v jednom roce zamíří do jiné zahrady. Třeba loňská dvojčata našla svůj nový domov v nizozemské Zoo Amersfoort. „Březost u pand trvá 3-4 měsíce, mláďata přicházejí na svět úplně bezmocná, slepá a holá. Porodní váha činí kolem 130 g, oči otevírají až po 18 dnech. Rostou a přibírají pozvolna, první pár měsíců svého života proto stráví v dutinách stromů skryta před zraky ošetřovatelů i návštěvníků,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. O mláďata vždy pečuje pouze samice. Pandy červené jsou samotáři, ve volné přírodě se partneři potkávají pouze v období rozmnožování. Pro chovatele v zoologických zahradách tak bývá největším oříškem sestavení chovného páru, aby se zvířata navzájem snášela a tolerovala.

Domovinou pandy červené jsou horské lesy jižní Číny, Nepálu, Bhútánu, Indie a Maynmaru. Patří mezi nejvýše žijící zvířata. Běžně se vyskytuje v nadmořských výškách od 2000 m n. m., je však možné se s ní setkat i ve 4 000 m n. m. Na jejím jídelníčku dominuje především bambus, občas si jej zpestří bobulemi, vejci nebo menšími zvířaty. „Ve zlínské zoo si pandy pochutnávají na bambusu, dostávají však také ovoce (jablka, hrušky, meloun, třešně, jahody, švestky, nejvíce si oblíbily banány), speciální kaši ze sušeného bambusu a jednou za měsíc vařené kuřecí maso,“ popsal jídelníček zoolog Kamil Čihák. Tito červeno-černí horolezci jsou z lidského pohledu velice atraktivní, i když jejich hlavní aktivita není denní, ale noční. Většinou je uvidíte na stromě stočené do klubíčka, jak odpočívají nebo spí. Nejlepším časem pro pozorování je proto období krmení v dopoledních nebo odpoledních hodinách.

Ve volné přírodě patří mezi ohrožená zvířata. Největším problémem je ničení původního životního prostředí a také lov pro kožešinu. Až 10 000 pand ročně zemře v důsledku odlesňování jejich biotopu výskytu.  ZOO Zlín chová pandy červené od roku 2010. V současné době jsou k vidění sedmiletý samec Kristián z norské zoo Kristiansand Dyrenpark, stejně stará samička Chantal z francouzské Zoo Beauval a jejich pětiměsíční potomek.

3.11. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Máme novou lvici!

Přinášíme skvělou zprávu. Zveme Vás na první setkání s naší novou lvicí! Získali jsme ji z francouzské zoo Planete Sauvage a jmenuje se Kwale.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Novinky u tygrů

Přijďte se podívat na náš nový pár tygrů ussurijských - čtyřletou tygřici Sambu a dvanáctiletého tygra Youriho.

Objevte nové věci

Rekordní počet mláďat želvy ostruhaté

Máme velkou radost! Ze 24 vajec želv ostruhatých, o které chovatelé pečovali v inkubátorech, se již vylíhlo 20 želviček. I zbývající 4 vejce jsou oplozena, počet malých želv se tak brzy navýší.

Objevte nové věci

Vzácný odchov dvou druhů pelikánů

Hlásíme významné chovatelské úspěchy - 2 mláďata pelikánů australských a 1 mládě pelikánů skvrnozobých! Máme velkou radost.

Objevte nové věci