Novinka

Gora Ark je otevřena!

Gora Ark je otevřena!

V neděli 6. srpna jsme vás pozvali na první návštěvu nejdelší voliéry pro supy v České republice. Nese jméno Gora Ark, v letu a také při krmení zde budete moci pozorovat dvě desítky supů.

Slavnostní otevření za účasti ředitele zoo Romana Horského proběhlo ve 13.00 hod. přímo v amfiteátru nové voliéry. I přes velkou nepřízeň počasí hlediště amfiteátru zaplnily desítky návštěvníků. Přestřižení stuhy s logem Gora Ark se ujali ředitel zoo Roman Horský a externí grafik zahrady Oldřich Pink. Symbolicky tak voliéru otevřeli pro návštěvníky.

Ve voliéře našlo nový domov 5 druhou afrických supů - sup bělohlavý, Rüppellovi, chocholatí, mrchožraví a kapucíni. "Vlastně poprvé můžete všechny druhy afrických supů, které chováme, vidět takto pospolu v jednom prostoru. Voliéra je dlouhá 80 m, v žádné české zoologické zahradě podobnou neobjevíte. A právě prostor je obrovským benefitem této voliéry, umožní totiž těmto dravcům létat. Celé zařízení jsme také koncipovali pro chov a rozmnožování supů, doufáme, že připravené hnízdní niky s vyhříváním budou supům vyhovovat. Mimořádné zážitky nabídne i krmení supů. To bude probíhat naprosto stejně, jako ve volné přírodě," uvedl při slavnostním otevření ředitel Roman Horský. Kromě supů zde uvidíte také hadilovy písaře, zoborožce hrubozobé a různé druhy turak.

Právě první krmení supů patřilo mezi nejočekávanější okamžiky slavnostního otevření. Chovatelé přinesli na vyvýšený pahorek ve voliéře dvě celá jatečná zvířata, pro hadilovy připravili menší kousky masa a myši. "Dnešní vydatný déšť není to pravé ořechové. Jakmile supům zmokne peří, špatně se jim létá. Navíc dnes poprvé v rámci slavnostního otevření jim předkládáme celé kusy jatečných zvířat. Já a moji kolegové tak budeme se stejným napětím jako vy očekávat, jestli supi vůbec projeví o potravu zájem," okomentovat ředitel Horský první krmení supů. Během pár okamžiků se však všem přítomným naskytla vskutku výjimečná podívaná. Supi okamžitě zpozorovali přinesou potravu. Nejprve přiletěli ti největší, sup bělohlavý a supi Rüppellovi, za pár minut se připojili i ti menší. Před užaslými návštěvníky se odehrávala scéna jako vystřižená z afrických plání. "Bylo jedinečné sledovat, jak velcí supi celé zvíře postupně zpracovávají a otevírají, jak menší druhy se tak mohou dostat dovnitř a krmit se měkkými tkáněmi. Přesně tak, jako ve volné přírodě," popsala chování supů vrchní chovatelka Pavla Knápková. 

"Jsme rádi, že v nové expozici Gora Ark můžeme návštěvníkům představit život těchto jedinečných dravců. Věříme, že pro všechny bude skutečně zážitkem, když kolem nich proletí sup s rozpětím křídel 2,5 metru a když budou moci sledovat, jak se dvě desítky supů krmí naprosto stejně jako v Africe. Přijďte se podívat. Gora Ark bude otevřena každý den, během prázdnin bude krmení supů probíhat v úterý, čtvrtek a neděli vždy ve 11.15 hod.," pozval na návštěvu Gora Ark ředitel Roman Horský. 

22.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

28. září máme otevřeno

Zlínská zoo je otevřena každý den v roce včetně všech státních svátků. Babí léto je pro návštěvu zoo naprosto ideální, užijte si u nás volné dny!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

První večerní prohlídky zoo a zámku Lešná již 30. září!

Po tři sobotní večery, 30. září, 7. a 14. října, můžete zavítat do areálu zahrady ve zcela netradiční dobu a zažít večerní atmosféru zoo a také speciální prohlídky zámku Lešná. Těšíme se na Vás!

Objevte nové věci

Návštěva thajské velvyslankyně

Na začátku září k nám zavítala vzácná návštěva. Ředitel zoo Roman Horský u nás přivítal velvyslankyni Thajského království v České republice Její Excelenci paní Phasporn SANGASUBANA.

Objevte nové věci

Jack poprvé se slonicemi a slůnětem

Máme pro vás malý dárek - video z úplně prvního setkání Jacka se slonicemi a slůnětem uvnitř pavilonu.

Objevte nové věci