OBLAST Afrika

Orel korunkatý

Orel korunkatý

Stephanoaetus coronatus

Orel korunkatý patří mezi největší africké orly. Jeho zbarvení je velmi variabilní, horní část těla je zbarvena odstíny hnědé až černé, břicho a hruď jsou bílošedé s tmavohnědými skvrnami. Na hlavě má typickou chocholku z peří, díky níž získal své jméno. Je velmi obratným letcem a díky dlouhému ocasu a krátkým, širokým křídlům umí velice dobře manévrovat i mezi stromy. Při průletu mezi stromy dokonce stahuje křídla a manévruje pouze pomocí rýdovacích per. Nohy má opeřené se silnými žlutými pařáty a obzvlášť u samic jsou zakončeny mohutnými drápy. Samci jsou menší než samice a samici lze rozeznat také podle menší chocholky. V hnízdní sezóně předvádějí velkolepé svatební lety. Samec i samice při nich stoupají do výšky až 900m a poté padají k zemi, při tomto pádu předvádí různé obraty a vydávají silné zvuky. Pár si poté společně staví masivní hnízdo ve výškách 15-40m nad zemí o průměru až 2,5m a stavba může trvat i několik měsíců.

Zajímavosti

  • Vzhledově i chováním je podobný harpyji pralesní.
  • Bývá označován za nejsilnějšího orla Afriky a dokáže usmrtit i kořist vážící osminásobek své hmotnosti.
  • Mláďata a dospělé lze odlišit podle barvy duhovky, zatímco u dospělých je žlutá, u mláďat má šedomodrou až hnědou barvu.

Ochrana druhu

Málo dotčený.

Potrava primáti a další druhy savců, ještěři a hadi
Výskyt deštný prales
Váha/míry hmotnost 2,7 - 4,7kg, délka těla 80 - 95cm

Jaké další zvířata
najdete u nás v zoo?

ZÁŽITEK

ZOO OPĚT OTEVŘENA

Areál Zoo Zlín je již otevřen na 100 % své kapacity. Pro návštěvu zoo nepotřebujete očkování, žádné testy nebo potvrzení o bezinfekčnosti.