Open Nav

Okolí zámku

Úvod Zvířata Expozice Okolí zámku

Staletí stromoví velikáni, písčité cestičky, bublající fontány a pohádkový zámek tvoří kulisu vyhledávané Zátoce rejnoků, ale také expozici tučňáků, zámeckým teráriím nebo ptačím voliérám.

Zátoka rejnoků

Rok otevření: 2014

Nejvyhledávanější expozice zlínské zoo vznikla na místě bývalého pavilonu opic nedaleko zámku Lešná. Svým pojetím a rozlohou nemá v celé Evropě obdoby. Mořské rejnoky druhu siba ománská nejen uvidíte v prostorném bazénu, ale můžete si je pohladit a dokonce i nakrmit. V pavilonu jsme umístili i menší akvária s bezobratlými živočichy (krevety, sasanky, koráli, ježovky), mořskými rybami (havýši, klauni, bodloci, pyskouni či čtverzubci).

Expozice je unikátní i díky technologii přípravy a udržování kvality mořské vody. Pod pavilonem se ukrývá nejnáročnější technologie, jakou kdy zlínská zoo realizovala. Jsou zde také umístěny záložní nádrže s mořskou vodou. Slouží pro doplňování nebo výměnu vody v bazénu. V případě potřeby je lze využít pro karanténu.

Pokud chcete rejnoky nakrmit, stačí si v pavilonu zakoupit za 30 Kč kelímek s krmnou dávkou. Ta je složena z krevet, kousků ryb nebo olihní.  S ohledem na počet zvířat a kvalitu vody každý den uvolňujeme do prodeje pouze 350 dávek. Při denní návštěvnosti vyšší jak 3 tisíce osob se už proto nemusí dostat na každého zájemce. Doporučujeme návštěvu buď ve všední dny nebo o víkendech brzy dopoledne.

Prodej krmných dávek probíhá ve dvou režimech.

Režim I (počet návštěvníků do 3000) – všední dny mimo prázdniny a víkendy s nižší návštěvností
350 dávek se prodává průběžně po celý den

Režim II (počet návštěvníků nad 3000) – svátky, víkendy, období letních prázdnin
V každou celou hodinu od 9.00 do 15.00 dáme do prodeje 50 dávek. Návštěvníci si tedy mohou koupit krmení v 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hod.

Tučňáci a parníkovky

Rok otevření: 1998

Celá expozice prošla v roce 2015 výraznou proměnou. Upravili jsme ji tak, aby co nejvíce připomínala skalnaté pobřeží Peru a Chile v Jižní Americe, které je jejich domovinou. Podařilo se nám i vytvořit "mořské vlny", i když v pravidelných intervalech. Obvodové stěny expozice tvoří velké kameny, mezi nimiž jsme vytvořili různé dutiny a pukliny pro hnízdění tučňáků. Ve spodním proskleném bazénu můžete navíc tučňáky pozorovat pod voudou. Společnost tučňákům dělají kachny parníkovky létavé.

Naši tučňáci mají jedno naprosté specifikum. Jsou to jediní středoevropští tučňáci, kteří sem tam plavou ve slané vodě. V nedaleké Zátoce rejnoků pravidelně jednou za 14 dní měníme část mořské vody. A přesně tato voda putuje k tučňákům do bazénu.

Centrum Caudata

Rok otevření: 2011

Expozice poblíž zámeku Lešná již zdálky přitahuje pozornost. Její černé stěny zdobí žluté siluety mloků skvrnitých. Právě mloci jsou hlavním chovaným druhem. Svým zařízením napodobuje výzkumnou stanici, ve které se vědci zabývají studiem života a chovem ocasatých obojživelníků. Kromě mloků zde uvidíte zástupce čolků a žab. V roce 2012 jsme v těsné blízkosti stanice připravili venkovní expozici, v níž našlo domov více než 20 mloků skvrnitých.
 
Během hlavní sezóny zde každý den promítá film o životě ocasatých obojživelníků. V červenci a srpnu vás stanicí provede naše kolegyně. Můžete si zde zakoupit i originální suvenýry s motivem mloka skvrnitého.

Zámecká terária

Rok otevření: 2006

Dříve tu z kuchyně voněla jídla pro zámecké pány. Dnes se zde, v suterénu zámku Lešná, nachází šest terarijních expozic, v nichž našly domov různé druhy plazů a obojživelníků. Obdivovat zde můžete aligátory americké, želvy podlouhlé, hroznýše královské. Od roku 2011 se terária stala domovem pro tři pestrobarevné druhy jihoamerických žabek pralesniček.

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín