Novinka

305 000 Kč pro nosorožce!

305 000 Kč pro nosorožce!

Již tři roky aktivně podporujeme ochranu nosorožců v jihoafrickém národním parku Hluhluwe-iMfolozi. Díky Vaší podpoře jsme strážcům parku věnovali již 305 000 Kč na zakoupení pomůcek a vybavení.

Tři roky aktivně podporujeme ohroženou populaci nosorožců v Africe, konkrétně v jihoafrickém národním parku Hluhluwe-iMfolozi. Pro spolupráci na projektu jsme si vybrali ochranářskou organizaci Save the Rhino. Finanční sbírka, kterou zoo rozběhla v květnu 2015, přinesla již celkem 305 000 Kč. Všechny získané finanční prostředky byly předány organizaci Save the Rhino, která za ně nakoupila potřebné pomůcky a vybavení pro strážce zmiňovaného národního parku. Jak moc je tato pomoc důležitá, dokládají smutné statistiky. Jen v jižní Africe bylo v roce 2017 pytláky usmrceno 1 028 nosorožců.

Sbírka od samého počátku probíhá v přístřešku u expozice nosorožců, kde zoo naistalovala nejen speciální dřevěnou pokladničku ve tvaru nosorožce, ale také videoprojekci s informacemi o ochraně nosorožců. „Věřili jsme, že návštěvníci díky sdíleným informacím podpoří naši pomoc strážcům parku, kteří jsou skuteční hrdinové. Chrání nejen životy nosorožců, ale velmi často riskují i ty svoje. Jsme opravdu nadšení, že se naše přání víc než splnilo a všem, kteří přispěli do nosorožčí pokladničky, velmi děkujeme,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Díky příspěvkům návštěvníků zlínská zoo již věnovala téměř 11 000 euro na ochranu nosorožců. „Organizace Save the Rhino všechny prostředky využila pro zlepšení vybavení a bezpečnosti rangerů. Zakoupila dalekohledy, vysílačky, stany, maskovací uniformy, neprůstřelné vesty a další nutné věci a zařízení,“ doplnil ředitel Horský.

Všech 5 druhů nosorožců (2 africké a 3 asijské) patří mezi ohrožená zvířata naší planety. Pokud bude jejich nelegální lov pokračovat stejným tempem jako doposud, v roce 2024 zmizí z volné přírody. Vloni bylo jen v jižní Africe pytláky usmrceno 1 028 nosorožců. I když ve srovnání s rokem 2016 poklesl počet zabitých zvířat o 26 jedinců, stále se jedná o obrovský počet. K nejproblematičtějším lokalitám po několik let patřil Krugerův národní park. Po značném zesílení ochrany uvnitř i v blízkém okolí parku se pytláci přesunuli do dalších rezervací. K nejohroženějším tak nyní patří právě Hluhluwe-iMfolozi, které je útočištěm největší populace nosorožců tuponosých a také poměrně velkého počtu nosorožců dvourohých. ZOO Zlín proto bude ve sbírce pro nosorožce i nadále pokračovat.  Veškeré prostředky opět věnuje na podporu strážců parku.

Ochranářská organizace Save the Rhino byla založena v roce 1994 ve Velké Británie. Věnuje se ochraně všech pěti druhů nosorožců, v současné době podporuje 25 ochranářských programů ve 12 zemí. V letech 2016-2017 dokázala na ochranu nosorožců získat 1,7 milionů liber (v přepočtu 50 milionů Kč). 80 % ze získaných prostředků šlo na podporu strážců národních parků, zbývající byly použity pro realizaci vzdělávacích programů a materiálů, publicitu nebo pro rozšíření „psích jednotek“, kdy strážcům parku pomáhají v boji s pytláky speciálně vycvičení psi.

Děkovný list ze Save the Rhino za podporu v roce 2017

8.02. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Hledáme papouška!

Chceme všechny poprosit o pomoc! Hledáme papouška aru hyacintového.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návštěva velvyslankyně Malajsie

Na konci května Zoo Zlín hostila vzácnou návštěvu. Ředitel Roman Horský zde přivítal velvyslankyni Malajsie v České republice Její Excelenci paní Suzilah Binti Moho Sidek.

Objevte nové věci

Mláďata klokanů už mají jméno

Šest mláďat klokanů rudokrkých v pondělí 3. června pokřtili ministr životního prostředí Petr Hladík a hosté 64. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.

Objevte nové věci

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci