Novinka

Překvapení u nosorožců

Překvapení u nosorožců

I přes těžkou finanční situaci se život v zoo nezastavil. Máme teď velkou chovatelskou radost. Poprvé po 8 letech od příchodu samce Kashky jsme u nosorožců zaznamenali skutečné páření!

I když se zlínská zoo nachází v těžké finanční situaci a šance na jakoukoliv pomoc od státu je v nedohlednu, život v zahradě se nezastavil. Každá příznivá zpráva z chovatelského úseku nyní působí jako velké povzbuzení. K takovým bezesporu patří novinka u nosorožců tuponosých jižních. Poprvé po osmi letech od příchodu samce Kashky chovatelé zaznamenali u nosorožců první skutečné páření.

Nosorožci tuponosí, kterým se také říká bílí, se ve zlínské zoo objevili v roce 1979. „Joe a Zuzana byli naprosto ikonická zvířata. Prožili u nás dlouhý život, bohužel však bez potomků,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. V roce 2006 zahrada získala dvě samice Zantu a Nayu, v roce 2012 pak samce Kashku. „Obě dvě samice jsou geneticky nesmírně cenné, jejich linie není v chovu nosorožců vůbec zastoupena. Do samce Kashky proto vkládáme velké naděje. Zájem o obě dvě samice jsme u něj pozorovali již dříve, teprve nyní však došlo ke skutečnému páření,“ zdůraznil ředitel Roman Horský.

Páření nosorožců ve zlínské zoo navíc není jedinou novinkou s nosorožci v hlavní roli. „Život je plný krásných náhod, včerejšek to potvrdil. Od kolegů ze Zoo Kansas jsem obdržel zprávu o narození mláděte nosorožce dvourohého (neboli černého).  Bylo to pro ně velké překvapení, samice totiž po celou dobu nevykazovala žádné známky březosti. Teprve nedávné laboratorní testy potvrdily, že je skutečně březí. Neuplynuly ani dvě hodiny od doručení e-mailu a já sledoval na videu první skutečné páření našich nosorožců! Moc bychom si přáli, abychom za 16 měsíců, tak dlouho trvá březost u nosorožců, mohli slavit stejný úspěch jako američtí kolegové,“ doplnil ředitel Roman Horský.

Zoo Zlín a všechny české zoologické zahrady jsou od 18. prosince 2020 stále uzavřeny. Na rozdíl od německých zoo, které by měly v následujících týdnech otevřít, je případné zpřístupnění třeba jen venkovních areálů v nedohlednu.  Zoo se tak již ocitají na prahu provozní a ekonomické krize. Jako příspěvkové organizace jsou však stále vyřazeny z možnosti žádat stát o jakékoliv finanční kompenzace při uzavření areálu v důsledku pandemie covidu.

4.03. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Oslavy u slonů afrických

V neděli 4.6. jsme společně s návštěvníky oslavili 2. narozeniny slůněte a 20 let chovu slonů afrických. A byla to oslava jaksepatří :)

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Malý medvídek je už ve venkovním výběhu

Mládě vzácně chovaného medvěda pyskatého již dovádí ve venkovním výběhu. Často jej také uvidíte, jak se vozí na máminých zádech. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Pohádkový zámek Lešná

Interiéry patří mezi nejkrásnější v českých zámcích, přijďte se přesvědčit. Navíc jsme ještě ponechali velikonoční výzdobu. V dubnu je otevřeno během víkendů, od května pak každý den.

Objevte nové věci

Na jaře do Zoo Zlín!

Jaro se ve zlínské zoo už naplno rozběhlo. Procházka areálem zoo je teď doslova pastvou pro oči, od květů až po mláďata.

Objevte nové věci