Novinka

Lidé porušují zákazy vstupu

Lidé porušují zákazy vstupu

Zoo bez bariér. To je trend výběhů posledních desetiletí. Někteří návštěvníci si však odstraňování mříží a pletiv přebírají po svém. Přes zákazy pronikají do míst, kde to může být pro ně nebezpečné.

Zoologické zahrady bez bariér. To je trend posledních desetiletí v zoologických zahradách po celém světě. Mizí velké mříže a silná pletiva, chovatelé hledají modernější způsoby, jak zabezpečit výběhy pro zvířata. Návštěvníci mívají v areálech přesné informace, kam ještě můžou a kde už je vstup zakázán. Tabule se zákazem krmení jsou běžnou součástí snad všech zoo už od jejich vzniku. Lidé se ale stále nechávají strhnout vidinou dobrodružství a jedinečného snímku a pronikají do míst, kde to pro ně může být nebezpečné. „Setkáváme se s tím bohužel i v naší zoologické zahradě. Návštěvníci jdou, nebo dokonce posílají své děti, až za zákazové tabule, aby nakrmily žirafy. V australském výběhu zase opouštějí cestičku a chodí mezi klokaní matky s mláďaty,“ uvedl ředitel ZOO Zlín Roman Horský.

Kvůli takto neukázněným návštěvníkům se pak může stát, že průchozí expozice budou uzavřeny, krmítko pro žirafy se přestěhuje na opačnou stranu výběhu a nikdo už se tomuto nádhernému zvířeti nepodívá do očí. „Přímý kontakt se žirafou vypadá lákavě, ale překročení bariéry a následné zakázané krmení představuje obrovské riziko, které může vést k vážnému zranění. Příkladů z tuzemských i zahraničních zoo z poslední doby není zrovna málo, přičemž velmi často jsou postiženými právě děti,“ dodal Roman Horský.

Za příkladem nebezpečného riskování není potřeba chodit příliš daleko. Na konci července zranil vlk čtyřletou dívku v zoo na Svatém Kopečku. Podle mluvčí zoo Karly Břečkové návštěvníci porušili bezpečnostní vzdálenost od výběhu nebezpečných zvířat a přiblížili se až k hrazení. Na nebezpečí přitom návštěvníky upozorňují u výběhu cedule, kde je napsáno, že se lidé nemají k šelmám přibližovat. "Holčička zřejmě dřepěla, vlk mohl přes ohrazení vystrčit maximálně jednu čelist, dál se nedostal. Nešlo tak přímo o kousnutí, ale utržení kůže," řekla mluvčí zoo. Policie případ stále vyšetřuje a hledá svědky incidentu.

30.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Během Velikonoc k nám zavítalo 35 000 návštěvníků!

Děkujeme za Vaši fantastickou přízeň! Od čtvrtku 28. března do pondělí 1.4. si návštěvu zlínské zoo nenechalo ujít 35 190 návštěvníků.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Máme tři mláďata vyder obrovských!

Tři mláďata vyder obrovských, která se narodila letos na konci ledna, už uvidíte v tropické hale Yucatan. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Opět jsme odchovali čáje chocholaté

Máme velkou radost! Podařilo se nám navázat na loňský úspěch a opětovně odchovat 2 mláďata čáje chocholaté.

Objevte nové věci

Odchov supa chocholatého je světovým úspěchem!

Máme velkou radost. Po 8 letech chovu slavíme první úspěšný odchov supa chocholatého. Ve světě se za uplynulý rok podařilo odchovat pouze 5 mláďat tohoto afrického supa.

Objevte nové věci