Novinka

Lidé porušují zákazy vstupu

Lidé porušují zákazy vstupu

Zoo bez bariér. To je trend výběhů posledních desetiletí. Někteří návštěvníci si však odstraňování mříží a pletiv přebírají po svém. Přes zákazy pronikají do míst, kde to může být pro ně nebezpečné.

Zoologické zahrady bez bariér. To je trend posledních desetiletí v zoologických zahradách po celém světě. Mizí velké mříže a silná pletiva, chovatelé hledají modernější způsoby, jak zabezpečit výběhy pro zvířata. Návštěvníci mívají v areálech přesné informace, kam ještě můžou a kde už je vstup zakázán. Tabule se zákazem krmení jsou běžnou součástí snad všech zoo už od jejich vzniku. Lidé se ale stále nechávají strhnout vidinou dobrodružství a jedinečného snímku a pronikají do míst, kde to pro ně může být nebezpečné. „Setkáváme se s tím bohužel i v naší zoologické zahradě. Návštěvníci jdou, nebo dokonce posílají své děti, až za zákazové tabule, aby nakrmily žirafy. V australském výběhu zase opouštějí cestičku a chodí mezi klokaní matky s mláďaty,“ uvedl ředitel ZOO Zlín Roman Horský.

Kvůli takto neukázněným návštěvníkům se pak může stát, že průchozí expozice budou uzavřeny, krmítko pro žirafy se přestěhuje na opačnou stranu výběhu a nikdo už se tomuto nádhernému zvířeti nepodívá do očí. „Přímý kontakt se žirafou vypadá lákavě, ale překročení bariéry a následné zakázané krmení představuje obrovské riziko, které může vést k vážnému zranění. Příkladů z tuzemských i zahraničních zoo z poslední doby není zrovna málo, přičemž velmi často jsou postiženými právě děti,“ dodal Roman Horský.

Za příkladem nebezpečného riskování není potřeba chodit příliš daleko. Na konci července zranil vlk čtyřletou dívku v zoo na Svatém Kopečku. Podle mluvčí zoo Karly Břečkové návštěvníci porušili bezpečnostní vzdálenost od výběhu nebezpečných zvířat a přiblížili se až k hrazení. Na nebezpečí přitom návštěvníky upozorňují u výběhu cedule, kde je napsáno, že se lidé nemají k šelmám přibližovat. "Holčička zřejmě dřepěla, vlk mohl přes ohrazení vystrčit maximálně jednu čelist, dál se nedostal. Nešlo tak přímo o kousnutí, ale utržení kůže," řekla mluvčí zoo. Policie případ stále vyšetřuje a hledá svědky incidentu.

30.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Dvě první místa v soutěži Bílý slon

Zoo Zlín získala dvě první místa v soutěži Bílý slon - za odchov dvojzoborožců indických v kategorii Ptáci a za pavilon slonů afrických v Karibuni v kategorii Stavba roku. Slavíme!

Objevte nové věci

Odborníci nesouhlasí se změnami v zákoně o zoologických zahradách

V Senátu v pátek 3. května proběhl kulatý stůl k novele zákona o zoologických zahradách, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. S novelou zákona odborníci nesouhlasí.

Objevte nové věci

Květen v Zoo Zlín

Květen je ve zlínské zoo nádherný, přijeďte se podívat! Areál rozzářily stovky kvetoucích rostlin a keřů, během víkendů nabízíme také komentované krmení.

Objevte nové věci