Novinka

Lidé porušují zákazy vstupu

Lidé porušují zákazy vstupu

Zoo bez bariér. To je trend výběhů posledních desetiletí. Někteří návštěvníci si však odstraňování mříží a pletiv přebírají po svém. Přes zákazy pronikají do míst, kde to může být pro ně nebezpečné.

Zoologické zahrady bez bariér. To je trend posledních desetiletí v zoologických zahradách po celém světě. Mizí velké mříže a silná pletiva, chovatelé hledají modernější způsoby, jak zabezpečit výběhy pro zvířata. Návštěvníci mívají v areálech přesné informace, kam ještě můžou a kde už je vstup zakázán. Tabule se zákazem krmení jsou běžnou součástí snad všech zoo už od jejich vzniku. Lidé se ale stále nechávají strhnout vidinou dobrodružství a jedinečného snímku a pronikají do míst, kde to pro ně může být nebezpečné. „Setkáváme se s tím bohužel i v naší zoologické zahradě. Návštěvníci jdou, nebo dokonce posílají své děti, až za zákazové tabule, aby nakrmily žirafy. V australském výběhu zase opouštějí cestičku a chodí mezi klokaní matky s mláďaty,“ uvedl ředitel ZOO Zlín Roman Horský.

Kvůli takto neukázněným návštěvníkům se pak může stát, že průchozí expozice budou uzavřeny, krmítko pro žirafy se přestěhuje na opačnou stranu výběhu a nikdo už se tomuto nádhernému zvířeti nepodívá do očí. „Přímý kontakt se žirafou vypadá lákavě, ale překročení bariéry a následné zakázané krmení představuje obrovské riziko, které může vést k vážnému zranění. Příkladů z tuzemských i zahraničních zoo z poslední doby není zrovna málo, přičemž velmi často jsou postiženými právě děti,“ dodal Roman Horský.

Za příkladem nebezpečného riskování není potřeba chodit příliš daleko. Na konci července zranil vlk čtyřletou dívku v zoo na Svatém Kopečku. Podle mluvčí zoo Karly Břečkové návštěvníci porušili bezpečnostní vzdálenost od výběhu nebezpečných zvířat a přiblížili se až k hrazení. Na nebezpečí přitom návštěvníky upozorňují u výběhu cedule, kde je napsáno, že se lidé nemají k šelmám přibližovat. "Holčička zřejmě dřepěla, vlk mohl přes ohrazení vystrčit maximálně jednu čelist, dál se nedostal. Nešlo tak přímo o kousnutí, ale utržení kůže," řekla mluvčí zoo. Policie případ stále vyšetřuje a hledá svědky incidentu.

30.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Máme novou lvici!

Přinášíme skvělou zprávu. Zveme Vás na první setkání s naší novou lvicí! Získali jsme ji z francouzské zoo Planete Sauvage a jmenuje se Kwale.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Novinky u tygrů

Přijďte se podívat na náš nový pár tygrů ussurijských - čtyřletou tygřici Sambu a dvanáctiletého tygra Youriho.

Objevte nové věci

Rekordní počet mláďat želvy ostruhaté

Máme velkou radost! Ze 24 vajec želv ostruhatých, o které chovatelé pečovali v inkubátorech, se již vylíhlo 20 želviček. I zbývající 4 vejce jsou oplozena, počet malých želv se tak brzy navýší.

Objevte nové věci

Vzácný odchov dvou druhů pelikánů

Hlásíme významné chovatelské úspěchy - 2 mláďata pelikánů australských a 1 mládě pelikánů skvrnozobých! Máme velkou radost.

Objevte nové věci