Novinka

Třetí mládě kudu velkého

Třetí mládě kudu velkého

Máme radost. Potřetí v historii jsme úspěšně odchovali mládě velké africké antilopy kudu velkého. Sameček od chovatelů dostal jméno Bolt.

Radujeme se z dalšího chovatelského úspěchu. Potřetí v historii úspěšně odchovala mládě vzácné antilopy kudu velkého. Sameček, kterého chovatelé pojmenovali Bolt, se narodil na začátku srpna. První týdny svého života však strávil společně se svou matkou v chovatelském zázemí pavilonu afrických kopytníků. Nyní jej návštěvníci mohou již obdivovat ve velkém výběhu v africké části pojmenované Etiopie.

Díky vzorné péči tříleté matky Okimy sameček zdárně prospívá. I když to na první pohled nevypadá, chov kudu velkých je poměrně náročný. V některých případech trvá i několik let, než se podaří tyto jedinečné antilopy odchovat. Historicky první mládě, samička Shoshona, se ve zlínské zoo narodilo v roce 2015. O rok později našla nový domov ve francouzském zooparku Planete Sauvage.

Domovinou kudu velkého je jižní a východní Afrika, obývá husté akáciové porosty, skalnatou nebo kopcovitou krajinu a vyschlá koryta řek poblíž vody. Jedná se o poměrně statnou antilopu, váha dospělých samců se pohybuje kolem 300 kg. Typickým znakem samců kudu jsou impozantní spirálovitě zatočené rohy, které začínají růst od šestého měsíce věku. Samice rohy nemají. Na jejich jídelníčku dominuje především listí a části větviček stromů, nepohrdne však ani různými ovocnými plody, hlízami nebo trávou. Ve zlínské zoo si nejvíce pochutnají na okusech z ovocných stromů a vrby, kromě toho dostávají krouhanou zeleninu (mrkev, zelí), nakrájena jablka, vojtěšku a vitamínové granule. Pro mládě je stále hlavním zdrojem potravy mateřské mléko, začíná však také ochutnávat potravu dospělých. Po půl roce bude na své matce již zcela nezávislý. Kuduové jsou poměrně dlouhověká zvířata, dožívají se kolem 20 let.

Kudu velcí se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 2012. Stádo nyní tvoří sedmiletý samec Tabo, který je otcem všech mláďat, osmiletá samice Talulah, matka prvního mláděte, třiletá samice Okima, roční Berta a měsíční sameček Bolt.

7.09. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Jaký byl Akabo jako kotě?

Téměř týden máme nového samce jaguára. A jak jsme díky fotografiím od francouzských kolegů zjistili, už jako malé kotě byl nádherný. Mrkněte na "malého" Akaba, jeho matku Emmu a bratra Baalama.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Vítej Akabo!

Přinášíme vám záběry příjezdu, stěhování a také prvních momentů samce jaguára Akaba v novém domově. Nenechte si ujít naše video.

Objevte nové věci

Máme nového samce jaguára!

V pátek 17. listopadu krátce před polednem přicestoval do zlínské zoo dlouho očekávaný samec jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu devatenáct měsíců a je nádherný!

Objevte nové věci

Pokračujeme v záchraně vzácných látkových tapet v zámku Lešná

Letos opet pokračujeme v restaurování látkových tapet v zámku Lešná, které pocházejí z konce 19. století. Tentokrát se záchrana týká místnosti pojmenované Kulečníková herna.

Objevte nové věci