Novinka

Třetí mládě kudu velkého

Třetí mládě kudu velkého

Máme radost. Potřetí v historii jsme úspěšně odchovali mládě velké africké antilopy kudu velkého. Sameček od chovatelů dostal jméno Bolt.

Radujeme se z dalšího chovatelského úspěchu. Potřetí v historii úspěšně odchovala mládě vzácné antilopy kudu velkého. Sameček, kterého chovatelé pojmenovali Bolt, se narodil na začátku srpna. První týdny svého života však strávil společně se svou matkou v chovatelském zázemí pavilonu afrických kopytníků. Nyní jej návštěvníci mohou již obdivovat ve velkém výběhu v africké části pojmenované Etiopie.

Díky vzorné péči tříleté matky Okimy sameček zdárně prospívá. I když to na první pohled nevypadá, chov kudu velkých je poměrně náročný. V některých případech trvá i několik let, než se podaří tyto jedinečné antilopy odchovat. Historicky první mládě, samička Shoshona, se ve zlínské zoo narodilo v roce 2015. O rok později našla nový domov ve francouzském zooparku Planete Sauvage.

Domovinou kudu velkého je jižní a východní Afrika, obývá husté akáciové porosty, skalnatou nebo kopcovitou krajinu a vyschlá koryta řek poblíž vody. Jedná se o poměrně statnou antilopu, váha dospělých samců se pohybuje kolem 300 kg. Typickým znakem samců kudu jsou impozantní spirálovitě zatočené rohy, které začínají růst od šestého měsíce věku. Samice rohy nemají. Na jejich jídelníčku dominuje především listí a části větviček stromů, nepohrdne však ani různými ovocnými plody, hlízami nebo trávou. Ve zlínské zoo si nejvíce pochutnají na okusech z ovocných stromů a vrby, kromě toho dostávají krouhanou zeleninu (mrkev, zelí), nakrájena jablka, vojtěšku a vitamínové granule. Pro mládě je stále hlavním zdrojem potravy mateřské mléko, začíná však také ochutnávat potravu dospělých. Po půl roce bude na své matce již zcela nezávislý. Kuduové jsou poměrně dlouhověká zvířata, dožívají se kolem 20 let.

Kudu velcí se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 2012. Stádo nyní tvoří sedmiletý samec Tabo, který je otcem všech mláďat, osmiletá samice Talulah, matka prvního mláděte, třiletá samice Okima, roční Berta a měsíční sameček Bolt.

7.09. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Zoo Zlín je třetím nejnavštěvovanějším turistickým místem ČR za rok 2021!

Slavíme obrovský úspěch! Zlínská zoo se v roce 2021 zařadila mezi trojici nejoblíbenějších turistických cílů České republiky! Do zoo zavítalo téměř 624 000 osob, o 20 % více než v roce 2020.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Zveme Vás na Den Japonska!

V neděli 26. června si v japonské zahradě Mu-Shin nenechejte ujít Den Japonska. Těšit se můžete na čajový obřad, ochutnávku sushi a také na zábavné dílny pro děti i dospělé.

Objevte nové věci

MasterChef Roman Staša oficiálně pokřtil první africké slůně ČR

V neděli 19. června jsme uspořádali oslavu prvních narozenin prvního mláděte slona afrického v České republice. A byla to oslava jaksepatří!

Objevte nové věci

Mláďata lemurů kata mají slavné kmotry

Maggie, Homer, Happy a Heroe. Tak se od konce května jmenují čtyři mláďata lemura kata, která pokřtili oblíbení čeští herci Roman Vojtek, Martin Hrdinka, Honza Šťastný a Vladimír Polívka.

Objevte nové věci