Novinka

Třetí mládě kudu velkého

Třetí mládě kudu velkého

Máme radost. Potřetí v historii jsme úspěšně odchovali mládě velké africké antilopy kudu velkého. Sameček od chovatelů dostal jméno Bolt.

Radujeme se z dalšího chovatelského úspěchu. Potřetí v historii úspěšně odchovala mládě vzácné antilopy kudu velkého. Sameček, kterého chovatelé pojmenovali Bolt, se narodil na začátku srpna. První týdny svého života však strávil společně se svou matkou v chovatelském zázemí pavilonu afrických kopytníků. Nyní jej návštěvníci mohou již obdivovat ve velkém výběhu v africké části pojmenované Etiopie.

Díky vzorné péči tříleté matky Okimy sameček zdárně prospívá. I když to na první pohled nevypadá, chov kudu velkých je poměrně náročný. V některých případech trvá i několik let, než se podaří tyto jedinečné antilopy odchovat. Historicky první mládě, samička Shoshona, se ve zlínské zoo narodilo v roce 2015. O rok později našla nový domov ve francouzském zooparku Planete Sauvage.

Domovinou kudu velkého je jižní a východní Afrika, obývá husté akáciové porosty, skalnatou nebo kopcovitou krajinu a vyschlá koryta řek poblíž vody. Jedná se o poměrně statnou antilopu, váha dospělých samců se pohybuje kolem 300 kg. Typickým znakem samců kudu jsou impozantní spirálovitě zatočené rohy, které začínají růst od šestého měsíce věku. Samice rohy nemají. Na jejich jídelníčku dominuje především listí a části větviček stromů, nepohrdne však ani různými ovocnými plody, hlízami nebo trávou. Ve zlínské zoo si nejvíce pochutnají na okusech z ovocných stromů a vrby, kromě toho dostávají krouhanou zeleninu (mrkev, zelí), nakrájena jablka, vojtěšku a vitamínové granule. Pro mládě je stále hlavním zdrojem potravy mateřské mléko, začíná však také ochutnávat potravu dospělých. Po půl roce bude na své matce již zcela nezávislý. Kuduové jsou poměrně dlouhověká zvířata, dožívají se kolem 20 let.

Kudu velcí se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 2012. Stádo nyní tvoří sedmiletý samec Tabo, který je otcem všech mláďat, osmiletá samice Talulah, matka prvního mláděte, třiletá samice Okima, roční Berta a měsíční sameček Bolt.

7.09. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Během jarních prázdnin do Zoo Zlín

Hledáte program na jarní prázdniny? Vydejte se na návštěvu zlínské zoo. Těšíme se na vás!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návrat sýčků do volné přírody

Zoo Zlín již několik let aktivně posiluje volně žijící populaci sýčka obecného. Tato drobná sova patří mezi nejohroženější druhy ptáků v ČR, celková populace je odhadována na méně než 100 párů.

Objevte nové věci

Nákup elektrovozidel pro ZOO Zlín

Elektrovozíky jsou při naší práci mnohdy zcela nepostradatelnými pomocníky. Proto jsme rádi, že díky projektu Next Generation EU budeme moct postupně doplnit náš vozový park o 10 nových elektrovozíků.

Objevte nové věci

Nekrmte prosím zvířata v zoo

Zoo Hluboká zveřejňuje video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky.

Objevte nové věci