Novinka

Třetí mládě kudu velkého

Třetí mládě kudu velkého

Máme radost. Potřetí v historii jsme úspěšně odchovali mládě velké africké antilopy kudu velkého. Sameček od chovatelů dostal jméno Bolt.

Radujeme se z dalšího chovatelského úspěchu. Potřetí v historii úspěšně odchovala mládě vzácné antilopy kudu velkého. Sameček, kterého chovatelé pojmenovali Bolt, se narodil na začátku srpna. První týdny svého života však strávil společně se svou matkou v chovatelském zázemí pavilonu afrických kopytníků. Nyní jej návštěvníci mohou již obdivovat ve velkém výběhu v africké části pojmenované Etiopie.

Díky vzorné péči tříleté matky Okimy sameček zdárně prospívá. I když to na první pohled nevypadá, chov kudu velkých je poměrně náročný. V některých případech trvá i několik let, než se podaří tyto jedinečné antilopy odchovat. Historicky první mládě, samička Shoshona, se ve zlínské zoo narodilo v roce 2015. O rok později našla nový domov ve francouzském zooparku Planete Sauvage.

Domovinou kudu velkého je jižní a východní Afrika, obývá husté akáciové porosty, skalnatou nebo kopcovitou krajinu a vyschlá koryta řek poblíž vody. Jedná se o poměrně statnou antilopu, váha dospělých samců se pohybuje kolem 300 kg. Typickým znakem samců kudu jsou impozantní spirálovitě zatočené rohy, které začínají růst od šestého měsíce věku. Samice rohy nemají. Na jejich jídelníčku dominuje především listí a části větviček stromů, nepohrdne však ani různými ovocnými plody, hlízami nebo trávou. Ve zlínské zoo si nejvíce pochutnají na okusech z ovocných stromů a vrby, kromě toho dostávají krouhanou zeleninu (mrkev, zelí), nakrájena jablka, vojtěšku a vitamínové granule. Pro mládě je stále hlavním zdrojem potravy mateřské mléko, začíná však také ochutnávat potravu dospělých. Po půl roce bude na své matce již zcela nezávislý. Kuduové jsou poměrně dlouhověká zvířata, dožívají se kolem 20 let.

Kudu velcí se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 2012. Stádo nyní tvoří sedmiletý samec Tabo, který je otcem všech mláďat, osmiletá samice Talulah, matka prvního mláděte, třiletá samice Okima, roční Berta a měsíční sameček Bolt.

7.09. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Rodina vyder obrovských se rozrostla o 4 mláďata

Slavíme další chovatelský úspěch. V tropické hale Yucatan můžete obdivovat čtyři mláďata největších vyder na světě.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Mimořádný odchov marabu menšího

Zoo Zlín slaví chovatelský úspěch světového významu. Tím je odchov mláděte marabu menšího, vzácně chovaného čápa z jihovýchodní Asie.

Objevte nové věci

Cena hejtmana Zlínského kraje za opravu střechy zámku Lešná

Zoo Zlín získala prestižní Cenu hejtmana Zlínského kraje za opravu střechy zámku Lešná!

Objevte nové věci

Opět startuje komentované krmení

Po téměř tříleté pauze (covidová omezení) znovu rozbíháme oblíbené komentované krmení! Od 1.7. se na vás každý den těší naši komentátoři hned na 8 stanovištích. A nebudou chybět i jaguáři!

Objevte nové věci