Novinka

Chovatelské úspěchy 2018

Chovatelské úspěchy 2018

Úspěšně jsme rozmnožili 52 druhů zvířat a odchovali 198 mláďat. Zcela mimořádné je mládě asijské sovy puštíka tečkovaného. Jedná se o historicky první odchov ve světových zoo mimo asijský kontinent.

Úspěšně jsme rozmnožili 52 druhů zvířat a odchovali 198 mláďat. Zcela mimořádné je mládě výjimečně chované asijské sovy puštíka tečkovaného. Znamená totiž historicky první odchov ve světových zoo mimo asijský kontinent. 

Zlínská zoo se stala jedinou zoo na světě, která v roce 2018 úspěšně odchovala mláďata puštíka tečkovaného, turaka bělobřichého a kotingy tříbarvé. Tato mláďata jsou také historicky první odchovy v rámci České republiky, to stejné platí i pro přírůstky u trubače agami, hoka pospolitého a dvojzoborožce indického. „Mládě tohoto zoborožce je navíc jediným evropským mládětem za poslední roky. U kotingy tříbarvé jsme teprve druhou evropskou institucí, které se podařilo tento druh rozmnožit,“ zdůraznil zoolog Kamil Čihák. Chovatelské lahůdky reprezentují druhé mládě tapíra čabrakového, mláďata nesyta indomalajského, pižmovky bělokřídlé, toka žlutozobého (jediný světový odchov v roce 2018) nebo nesyta bílého. Cenné jsou odchovy u dželad, kudu velkého, prasete savanového, hyeny skvrnité, supa mrchožravého a bělohlavého, zoborožce hvízdavého, marabu afrického nebo plameňáka růžového. Všechno však nevycházelo podle předpokladů. „Na začátku léta jsme očekávali porod slonice Zoly, mládě se bohužel narodilo mrtvé. V případě prvorodiček to však není neobvyklý jev. Slonice tím ale získaly velkou zkušenost, Zola tak má všechny předpoklady stát se v budoucnu chovnou samicí,“ uvedl ředitel Roman Horský. Rozšířila se i kolekce chovaných druhů, poprvé se v zoo objevili bažant prelát, rybák inka, zoborožec přilbový nebo osel domácí miniaturní. Velkým chovatelským příslibem je také příchod nového tygřího samce ze Zoo Talin.

Expoziční rozvoj

V dubnu 2018 si návštěvníci mohli poprvé prohlédnout Guayanas. Zoo tak pojmenovala několik expozic v Amazonii, které od podzimu 2017 procházely výrazným „liftingem“. Ve zcela změněných výbězích se představili kotulové, čáje, čápi jihoameričtí, a také nové druhy – mravenečníci čtyřprstí a tamaríni pestří. V červenci pak Guayanas doplnila jedna z největších průchozích ptačích voliér v českých zoo. V rámci projektu Karibuni zahrada v červnu dokončila výběh B pro slony. „Má rozlohu 3 ha, jeho součástí je i velká vodní plocha. Se stávajícím výběhem slonů jej propojuje koridor, kterým slonice budou přecházet do nového výběhu a vracet se z něj zpět, dokud v roce 2021 nedokončíme celý projekt pro slony,“ přiblížil ředitel Horský. Poblíž zámecké voliéry vzniklo jezírko s fontánami v podobě plameňáků, afričtí řezbáři z Nigérie a Gabonu přímo v areálu vytvořili 12 jedinečných dřevěných soch. Výrazně se zvětšila japonská zahrada Mu-Shin. Více než 600 m2 nových výsadeb a estetických prvků doplní v roce 2019 impozantní vstupní brána z expozice Hala-Bala. Na podzim zoo rozběhla opravu zámecké nádrže spojenou s realizací nové letní expozice pro aligátory.

11.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Oslavy u slonů afrických

V neděli 4.6. jsme společně s návštěvníky oslavili 2. narozeniny slůněte a 20 let chovu slonů afrických. A byla to oslava jaksepatří :)

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Malý medvídek je už ve venkovním výběhu

Mládě vzácně chovaného medvěda pyskatého již dovádí ve venkovním výběhu. Často jej také uvidíte, jak se vozí na máminých zádech. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Pohádkový zámek Lešná

Interiéry patří mezi nejkrásnější v českých zámcích, přijďte se přesvědčit. Navíc jsme ještě ponechali velikonoční výzdobu. V dubnu je otevřeno během víkendů, od května pak každý den.

Objevte nové věci

Na jaře do Zoo Zlín!

Jaro se ve zlínské zoo už naplno rozběhlo. Procházka areálem zoo je teď doslova pastvou pro oči, od květů až po mláďata.

Objevte nové věci