Novinka

Chovatelské úspěchy 2018

Chovatelské úspěchy 2018

Úspěšně jsme rozmnožili 52 druhů zvířat a odchovali 198 mláďat. Zcela mimořádné je mládě asijské sovy puštíka tečkovaného. Jedná se o historicky první odchov ve světových zoo mimo asijský kontinent.

Úspěšně jsme rozmnožili 52 druhů zvířat a odchovali 198 mláďat. Zcela mimořádné je mládě výjimečně chované asijské sovy puštíka tečkovaného. Znamená totiž historicky první odchov ve světových zoo mimo asijský kontinent. 

Zlínská zoo se stala jedinou zoo na světě, která v roce 2018 úspěšně odchovala mláďata puštíka tečkovaného, turaka bělobřichého a kotingy tříbarvé. Tato mláďata jsou také historicky první odchovy v rámci České republiky, to stejné platí i pro přírůstky u trubače agami, hoka pospolitého a dvojzoborožce indického. „Mládě tohoto zoborožce je navíc jediným evropským mládětem za poslední roky. U kotingy tříbarvé jsme teprve druhou evropskou institucí, které se podařilo tento druh rozmnožit,“ zdůraznil zoolog Kamil Čihák. Chovatelské lahůdky reprezentují druhé mládě tapíra čabrakového, mláďata nesyta indomalajského, pižmovky bělokřídlé, toka žlutozobého (jediný světový odchov v roce 2018) nebo nesyta bílého. Cenné jsou odchovy u dželad, kudu velkého, prasete savanového, hyeny skvrnité, supa mrchožravého a bělohlavého, zoborožce hvízdavého, marabu afrického nebo plameňáka růžového. Všechno však nevycházelo podle předpokladů. „Na začátku léta jsme očekávali porod slonice Zoly, mládě se bohužel narodilo mrtvé. V případě prvorodiček to však není neobvyklý jev. Slonice tím ale získaly velkou zkušenost, Zola tak má všechny předpoklady stát se v budoucnu chovnou samicí,“ uvedl ředitel Roman Horský. Rozšířila se i kolekce chovaných druhů, poprvé se v zoo objevili bažant prelát, rybák inka, zoborožec přilbový nebo osel domácí miniaturní. Velkým chovatelským příslibem je také příchod nového tygřího samce ze Zoo Talin.

Expoziční rozvoj

V dubnu 2018 si návštěvníci mohli poprvé prohlédnout Guayanas. Zoo tak pojmenovala několik expozic v Amazonii, které od podzimu 2017 procházely výrazným „liftingem“. Ve zcela změněných výbězích se představili kotulové, čáje, čápi jihoameričtí, a také nové druhy – mravenečníci čtyřprstí a tamaríni pestří. V červenci pak Guayanas doplnila jedna z největších průchozích ptačích voliér v českých zoo. V rámci projektu Karibuni zahrada v červnu dokončila výběh B pro slony. „Má rozlohu 3 ha, jeho součástí je i velká vodní plocha. Se stávajícím výběhem slonů jej propojuje koridor, kterým slonice budou přecházet do nového výběhu a vracet se z něj zpět, dokud v roce 2021 nedokončíme celý projekt pro slony,“ přiblížil ředitel Horský. Poblíž zámecké voliéry vzniklo jezírko s fontánami v podobě plameňáků, afričtí řezbáři z Nigérie a Gabonu přímo v areálu vytvořili 12 jedinečných dřevěných soch. Výrazně se zvětšila japonská zahrada Mu-Shin. Více než 600 m2 nových výsadeb a estetických prvků doplní v roce 2019 impozantní vstupní brána z expozice Hala-Bala. Na podzim zoo rozběhla opravu zámecké nádrže spojenou s realizací nové letní expozice pro aligátory.

11.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

28. září máme otevřeno

Zlínská zoo je otevřena každý den v roce včetně všech státních svátků. Babí léto je pro návštěvu zoo naprosto ideální, užijte si u nás volné dny!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

První večerní prohlídky zoo a zámku Lešná již 30. září!

Po tři sobotní večery, 30. září, 7. a 14. října, můžete zavítat do areálu zahrady ve zcela netradiční dobu a zažít večerní atmosféru zoo a také speciální prohlídky zámku Lešná. Těšíme se na Vás!

Objevte nové věci

Návštěva thajské velvyslankyně

Na začátku září k nám zavítala vzácná návštěva. Ředitel zoo Roman Horský u nás přivítal velvyslankyni Thajského království v České republice Její Excelenci paní Phasporn SANGASUBANA.

Objevte nové věci

Jack poprvé se slonicemi a slůnětem

Máme pro vás malý dárek - video z úplně prvního setkání Jacka se slonicemi a slůnětem uvnitř pavilonu.

Objevte nové věci