Novinka

Mimořádný odchov marabu menšího

Mimořádný odchov marabu menšího

Zoo Zlín slaví chovatelský úspěch světového významu. Tím je odchov mláděte marabu menšího, vzácně chovaného čápa z jihovýchodní Asie.

Celosvětově marabu menší chová pouze 13 zoologických institucí, v Evropě jen Zoo Zlín. Za uplynulých 12 měsíců se však pouze zlínská zoo může pochlubit odchovem mláděte. To se zde vylíhlo na konci března.

Marabu menší se v Zoo Zlín poprvé objevili v roce 2017. Ač to na první pohled nevypadá, sestavit vhodný chovný pár je velmi náročné. „Tito marabu žijí převážně samotářským způsobem života, více jedinců se potkává jen v období rozmnožování. Dát dohromady kompatibilní pár tak může být „běh na dlouhou trať“. V našem případě jsme však slavili úspěch, už v roce 2020 samice snesla první, i když neoplozené vejce. Letošní rok pak přinesl světový úspěch v podobě odchovaného mláděte,“ uvedl zoolog Václav Štraub.

Domovinou marabu menšího je východní a jihovýchodní Asie, obývá např. Indii, Vietnam, Indonésii nebo Malajsii. Je to poměrně velký zástupce brodivých, dosahuje výšky kolem 120 cm, hmotnosti až 5 kg a rozpětí křídel 210 cm. Vyskytuje se v zaplavených oblastech, jako jsou mokřady, mangrovy, břehy jezer nebo rýžová pole. Na jídelníčku najdeme žáby, ryby, drobné savce a bezobratlé, nepohrdnou ani mršinou. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je hodnocen jako zranitelný druh, odhady volně žijící populace čítají kolem 10 000 jedinců. Hlavním důvodem neustálého poklesu jejich počtu je ztráta přirozeného prostředí, vysoušení mokřad, používání pesticidů, sběr vajec a kuřat i lov dospělých jedinců.

 

6.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Návrat sýčků do volné přírody

Zoo Zlín již několik let aktivně posiluje volně žijící populaci sýčka obecného. Tato drobná sova patří mezi nejohroženější druhy ptáků v ČR, celková populace je odhadována na méně než 100 párů.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Nákup elektrovozidel pro ZOO Zlín

Elektrovozíky jsou při naší práci mnohdy zcela nepostradatelnými pomocníky. Proto jsme rádi, že díky projektu Next Generation EU budeme moct postupně doplnit náš vozový park o 10 nových elektrovozíků.

Objevte nové věci

Nekrmte prosím zvířata v zoo

Zoo Hluboká zveřejňuje video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky.

Objevte nové věci

Zoo Zlín je ekonomickým tygrem mezi zoologickými zahradami

A to doslova. Dokážeme si totiž pokrýt 91 % našich nákladů. Naše soběstačnost tak patří mezi ty nejvyšší v rámci světových zoo.

Objevte nové věci