Novinka

Mimořádný odchov marabu menšího

Mimořádný odchov marabu menšího

Zoo Zlín slaví chovatelský úspěch světového významu. Tím je odchov mláděte marabu menšího, vzácně chovaného čápa z jihovýchodní Asie.

Celosvětově marabu menší chová pouze 13 zoologických institucí, v Evropě jen Zoo Zlín. Za uplynulých 12 měsíců se však pouze zlínská zoo může pochlubit odchovem mláděte. To se zde vylíhlo na konci března.

Marabu menší se v Zoo Zlín poprvé objevili v roce 2017. Ač to na první pohled nevypadá, sestavit vhodný chovný pár je velmi náročné. „Tito marabu žijí převážně samotářským způsobem života, více jedinců se potkává jen v období rozmnožování. Dát dohromady kompatibilní pár tak může být „běh na dlouhou trať“. V našem případě jsme však slavili úspěch, už v roce 2020 samice snesla první, i když neoplozené vejce. Letošní rok pak přinesl světový úspěch v podobě odchovaného mláděte,“ uvedl zoolog Václav Štraub.

Domovinou marabu menšího je východní a jihovýchodní Asie, obývá např. Indii, Vietnam, Indonésii nebo Malajsii. Je to poměrně velký zástupce brodivých, dosahuje výšky kolem 120 cm, hmotnosti až 5 kg a rozpětí křídel 210 cm. Vyskytuje se v zaplavených oblastech, jako jsou mokřady, mangrovy, břehy jezer nebo rýžová pole. Na jídelníčku najdeme žáby, ryby, drobné savce a bezobratlé, nepohrdnou ani mršinou. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je hodnocen jako zranitelný druh, odhady volně žijící populace čítají kolem 10 000 jedinců. Hlavním důvodem neustálého poklesu jejich počtu je ztráta přirozeného prostředí, vysoušení mokřad, používání pesticidů, sběr vajec a kuřat i lov dospělých jedinců.

 

6.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Večerní prohlídky zoo a zámku

Zveme Vás na oblíbené večerní lampionové prohlídky zlínské zoo a zámku Lešná! Po tři říjnové soboty, konkrétně 1., 8. a 15. října, si můžete užít večerní návštěvu areálu zahrady a zámku Lešná.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

První přirozený odchov kotingy v Evropě

Představujeme výjimečné chovatelské úspěchy - první přirozený odchov jihoamerického pěvce kotingy tříbarvé v Evropě a početné odchovy vlhovců žlutohřbetých, červenohřbetých a zelených.

Objevte nové věci

Zažíváme skvělou sezónu, věříme v překonání hranice 700 000 návštěvníků

Zájem o návštěvu zlínské zoo je skutečně mimořádný. Pokud půjde vše podle předpokladů, poprvé letos překonáme počet 700 000 návštěvníků v jednom roce. Děkujeme!!!

Objevte nové věci

Hlasujte pro nás v soutěži o cenu "Památky děkují"

Oprava střechy zámku Lešná byla nominována na cenu Národního památkového ústavu. Svým hlasováním nás můžete i Vy podpořit!

Objevte nové věci