Novinka

Mláďata lemurů kata mají slavné kmotry

Mláďata lemurů kata mají slavné kmotry

Maggie, Homer, Happy a Heroe. Tak se od konce května jmenují čtyři mláďata lemura kata, která pokřtili oblíbení čeští herci Roman Vojtek, Martin Hrdinka, Honza Šťastný a Vladimír Polívka.

 Živá mláďata při křtu zastoupili plyšoví dvojníci. Připíjelo se dětským šampaňským a mláďata získala jméno, které jim zůstane po celý život. Pohlaví mláďat prozatím chovatelé neznají, kmotři proto většinou vybrali neutrální jména. Křest proběhl v rámci 62. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

„Zlínskou zoo mám moc rád, všude říkám, že je to nejkrásnější zoologická zahrada. A všem doporučuji, ať se přijedou podívat. Přeji malému lemurovi krásný a dlouhý život. Homer je světové jméno, tak věřím, že bude mít úspěch v kterékoliv zoo, ve které v budoucnu najde svůj domov,“ popřál Roman Vojtek. Pro „svého“ lemura Martin Hrdinka vybral jméno Heroe (Hrdina). „Malému lemurovi přeji, aby byl vždy tím největším hrdinou,“ s úsměve pronesl kmotr Hrdinka. Honza Šťastný prozradil, že zlínskou zoo má rád už dětství. „Jsem opravdu moc rád v této zoo, kterou jsem brázdil jako dítko školou povinné. A pokaždé, když jsme ve Zlíně, nezapomeneme do zahrady zavítat. Mám obrovskou radost z toho, jak je rok od roku Zoo Zlín krásnější a jak neskutečně vzkvétá, to klobouk dolů a velký potlesk. Lemurovi dávám jméno Happy. My jsme Šťastná rodina, tak věřím, že i „naše“ mládě bude happy,“ pronesl přání Honza Šťastný. Ze svého kmotřence měl velkou radost i Vladimír Polívka. „Já jsem se rozhodl trošku vystoupit z řady, a protože věřím, že alespoň jeden lemur bude holčička, vybral jsem jméno Maggie podle mé přítelkyně. Přeji Maggie dlouhý a spokojený život,“ popřál Vladimír Polívka.

Celou početnou tlupu lemurů kata návštěvníci uvidí v africké oblasti zoo na ostrově, který je součástí expozice plameňáků růžových. Tlupu tvoří 4 dospělé samice, 1 samec a 4 dvouměsíční mláďata. Osmiletý samec Bagalu pochází z olomoucké zoo, samičky Linta, Moly, Kajla a Lajla se narodily ve zlínské. Panuje mezi nimi blízké pouto. Dvacetiletá Linta je totiž matkou Moly, která přivedla na svět Kajlu a Lajlu.  Moly nyní pečuje o další mládě, Kajla a Lajla se starají o své první potomky.

Domovem lemurů kata je jižní část ostrova Madagaskar. Jsou to velcí milovníci sluníčka. Návštěvníci je tak často mohou zahlédnout, jak leží nebo sedí opření o kmen stromu, všechny končetiny mají široce roztažené a vyhřívají se. Žijí v tlupách, jádro skupiny tvoří dospělé samice, mezi kterými existuje přesně vymezená hierarchie. Tlupu vždy vede dominantní samice. Samice lemurů kata rodí zpravidla jen jediné mládě, výjimečně se však mohou objevit i dvojčata. Malý lemurek se ihned po narození pevně zavěsí na matčino břicho, kde zůstane přibližně dva týdny. Poté se přesune na hřbet, odkud začíná pozorovat a prozkoumávat nejbližší okolí. Unikátní je zbarvení očí mláďat. Po narození jsou jasně modré. Charakteristickou žlutou barvu dospělých získají jejich duhovky až časem.

7.06. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Během jarních prázdnin do Zoo Zlín

Hledáte program na jarní prázdniny? Vydejte se na návštěvu zlínské zoo. Těšíme se na vás!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návrat sýčků do volné přírody

Zoo Zlín již několik let aktivně posiluje volně žijící populaci sýčka obecného. Tato drobná sova patří mezi nejohroženější druhy ptáků v ČR, celková populace je odhadována na méně než 100 párů.

Objevte nové věci

Nákup elektrovozidel pro ZOO Zlín

Elektrovozíky jsou při naší práci mnohdy zcela nepostradatelnými pomocníky. Proto jsme rádi, že díky projektu Next Generation EU budeme moct postupně doplnit náš vozový park o 10 nových elektrovozíků.

Objevte nové věci

Nekrmte prosím zvířata v zoo

Zoo Hluboká zveřejňuje video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky.

Objevte nové věci