Novinka

Mláďata lemurů kata mají slavné kmotry

Mláďata lemurů kata mají slavné kmotry

Maggie, Homer, Happy a Heroe. Tak se od konce května jmenují čtyři mláďata lemura kata, která pokřtili oblíbení čeští herci Roman Vojtek, Martin Hrdinka, Honza Šťastný a Vladimír Polívka.

 Živá mláďata při křtu zastoupili plyšoví dvojníci. Připíjelo se dětským šampaňským a mláďata získala jméno, které jim zůstane po celý život. Pohlaví mláďat prozatím chovatelé neznají, kmotři proto většinou vybrali neutrální jména. Křest proběhl v rámci 62. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

„Zlínskou zoo mám moc rád, všude říkám, že je to nejkrásnější zoologická zahrada. A všem doporučuji, ať se přijedou podívat. Přeji malému lemurovi krásný a dlouhý život. Homer je světové jméno, tak věřím, že bude mít úspěch v kterékoliv zoo, ve které v budoucnu najde svůj domov,“ popřál Roman Vojtek. Pro „svého“ lemura Martin Hrdinka vybral jméno Heroe (Hrdina). „Malému lemurovi přeji, aby byl vždy tím největším hrdinou,“ s úsměve pronesl kmotr Hrdinka. Honza Šťastný prozradil, že zlínskou zoo má rád už dětství. „Jsem opravdu moc rád v této zoo, kterou jsem brázdil jako dítko školou povinné. A pokaždé, když jsme ve Zlíně, nezapomeneme do zahrady zavítat. Mám obrovskou radost z toho, jak je rok od roku Zoo Zlín krásnější a jak neskutečně vzkvétá, to klobouk dolů a velký potlesk. Lemurovi dávám jméno Happy. My jsme Šťastná rodina, tak věřím, že i „naše“ mládě bude happy,“ pronesl přání Honza Šťastný. Ze svého kmotřence měl velkou radost i Vladimír Polívka. „Já jsem se rozhodl trošku vystoupit z řady, a protože věřím, že alespoň jeden lemur bude holčička, vybral jsem jméno Maggie podle mé přítelkyně. Přeji Maggie dlouhý a spokojený život,“ popřál Vladimír Polívka.

Celou početnou tlupu lemurů kata návštěvníci uvidí v africké oblasti zoo na ostrově, který je součástí expozice plameňáků růžových. Tlupu tvoří 4 dospělé samice, 1 samec a 4 dvouměsíční mláďata. Osmiletý samec Bagalu pochází z olomoucké zoo, samičky Linta, Moly, Kajla a Lajla se narodily ve zlínské. Panuje mezi nimi blízké pouto. Dvacetiletá Linta je totiž matkou Moly, která přivedla na svět Kajlu a Lajlu.  Moly nyní pečuje o další mládě, Kajla a Lajla se starají o své první potomky.

Domovem lemurů kata je jižní část ostrova Madagaskar. Jsou to velcí milovníci sluníčka. Návštěvníci je tak často mohou zahlédnout, jak leží nebo sedí opření o kmen stromu, všechny končetiny mají široce roztažené a vyhřívají se. Žijí v tlupách, jádro skupiny tvoří dospělé samice, mezi kterými existuje přesně vymezená hierarchie. Tlupu vždy vede dominantní samice. Samice lemurů kata rodí zpravidla jen jediné mládě, výjimečně se však mohou objevit i dvojčata. Malý lemurek se ihned po narození pevně zavěsí na matčino břicho, kde zůstane přibližně dva týdny. Poté se přesune na hřbet, odkud začíná pozorovat a prozkoumávat nejbližší okolí. Unikátní je zbarvení očí mláďat. Po narození jsou jasně modré. Charakteristickou žlutou barvu dospělých získají jejich duhovky až časem.

7.06. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Jaký byl Akabo jako kotě?

Téměř týden máme nového samce jaguára. A jak jsme díky fotografiím od francouzských kolegů zjistili, už jako malé kotě byl nádherný. Mrkněte na "malého" Akaba, jeho matku Emmu a bratra Baalama.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Vítej Akabo!

Přinášíme vám záběry příjezdu, stěhování a také prvních momentů samce jaguára Akaba v novém domově. Nenechte si ujít naše video.

Objevte nové věci

Máme nového samce jaguára!

V pátek 17. listopadu krátce před polednem přicestoval do zlínské zoo dlouho očekávaný samec jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu devatenáct měsíců a je nádherný!

Objevte nové věci

Pokračujeme v záchraně vzácných látkových tapet v zámku Lešná

Letos opet pokračujeme v restaurování látkových tapet v zámku Lešná, které pocházejí z konce 19. století. Tentokrát se záchrana týká místnosti pojmenované Kulečníková herna.

Objevte nové věci