Novinka

Pomáháme chránit outloně

Pomáháme chránit outloně

Díky sbírce 4Nature jsme na ochranu outloňů v Indonésii zaslali 6 000 dolarů. Děkujeme, že zakoupením vstupenek a ročních karet s označením 4Nature pomáháte s námi!

Od roku 2018 pořádáme finanční sbírku 4Nature na ochranu zvířat ve volné přírodě. Z každé zakoupené vstupenky 4Nature putují na tuto sbírku 3 koruny, v případě ročních karet Family 15 Kč. Jedním z nových projektů, který ze sbírky podporujeme, je ochrana outloňů váhavých a sumaterských v Indonésii. Zoo Zlín se v loňském roce stala partnerem projektu The Kukang Rescue Program.

Kukang je indonéský název pro outloně, poloopice z jihovýchodní Asie s výrazně velkýma očima. Ačkoliv jsou outloni v Indonésii chráněni zákonem, patří zde mezi nejvíce pašované savce. Na černém trhu jsou tak outloni chycení ve volné přírodě prodáváni především jako „domácí mazlíčci“. Obchodníci jim často vytrhají zuby, aby nemohli pokousat své nové majitele, zvířata většinou podléhají stresu i následným infekcím. „Česko-indonéský tým v rámci projektu postavil na severu Sumatry první záchranné a rehabilitační centrum pro outloně s cílem navracet je zpět do volné přírody. Byl to nesmírně důležitý krok, konečně vznikl prostor pro umístění outloňů, které indonéské úřady a policie zabaví obchodníkům, pašerákům, ale i soukromým chovatelům,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Zlínská zoo projekt ochrany outloňů podpořila částkou 6 000 dolarů.  „Poskytnutá finanční podpora bude využita na stavbu předvypouštěcího výběhu. Ten je naprosto nezbytný pro rehabilitaci zabavených outloňů. Finanční příspěvek jsme věnovali na počest kolegy a bývalého ředitele Zoo Ostrava Petra Čolase, který nás předčasně opustil. Celý svůj život zasvětil nejen chovu ohrožených druhů v zahradě, ale také jejich ochraně v místech přirozeného výskytu,” doplnil ředitel Horský.

Záchranný program Kukang také podporuje vzdělávání místních obyvatel o nutnosti ochrany přírody, provozuje i anglicko-environmentální školu s bezplatnou výukou dětí. Osvětovou činnost zahrnují navíc přednášky ve školách v okolí záchranného centra, akce na veřejných místech a práce s místními farmáři. V rámci projektu „Kukang Coffee“ vznikla v roce 2020 komunita farmářů, kteří pěstují kávu šetrně k životnímu prostředí. „Tu pak od nich záchranný program Kukang odkupuje za vyšší cenu. Na oplátku farmáři dodržují a dále prosazují zákaz lovu chráněných druhů zvířat v nedalekém pralese, sami se stávají ochránci přírody,“ přiblížil fungování programu ředitel Roman Horský. Káva značky „Kukang Coffee“ tak podporuje nejen místní obyvatele, ale současně pomáhá chránit outloně, luskouny a další ohrožená divoká zvířata.

17.04. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Dany a Yuna, první seznámení

Přinášíme Vám záběry seznámení našeho jaguářího páru a také Vám blíže představíme samici Yunu.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

VNT electronics Lanškroun pomáhá Zoo Zlín

Společnost VNT electronics Lanškroun, která patří mezi významné české dodavatele systémů elektrických ohradníků, nám sponzorsky u 5 výběhů nainstalovala elektrické zabezpečení. Děkujeme!!

Objevte nové věci

Jaguáři se vrací do Zoo Zlín

A je to tady! 29. dubna přesně v pravé poledne přicestoval první obyvatel připravované expozice Jaguar Trek. Jmenuje se Dany, je to čtrnáctiměsíční samec jaguára a je nádherný!

Objevte nové věci

Nové expozice damanů a želv otevřeny!

Zavítejte k nové expozici damanů kapských, želv ostruhatých a k nové voliéře orlů křiklavých. V sobotu 23.4. jsme otevřeli I. etapu vzdělávacího a chovného centra pro supy.

Objevte nové věci