Novinka

Kotulové mají slavné kmotry

Kotulové mají slavné kmotry

Míša a Kája. Tak se od čtvrtku 31. května oficiálně jmenují dvě mláďata kotulů veverovitých ve zlínské zoo. Kmotry malých lemurů se stali oblíbení herci – Dana Morávková a Roman Vojtek.

Míša a Kája. Tak se od čtvrtku 31. května oficiálně jmenují dvě mláďata kotulů veverovitých ve zlínské zoo. Kmotry malých lemurů se stali oblíbení herci – Dana Morávková a Roman Vojtek. Slavnostního křtu se zúčastnili i další hosté zlínského dětského filmového festivalu – Honza Čenský, Bára Graftnerová, Šárka Marková – a také primátor Zlína Miroslav Adámek a ředitel zoo Roman Horský.

Křtiny proběhly přímo u ostrovní expozice kotulů v amazonské části pojmenované Guayanas. Mláďata zastoupili plyšoví „dvojníci“. Připíjelo se dětským šampaňským a malí kotulové získali jméno, které jim zůstane po celý život. Protože doposud není známé pohlaví mláďat, kmotři zvolili neutrální jména.

„Zlínskou zoo mám opravdu ráda a každý rok se těším, až se k vám v rámci festivalu podívám. S Romanem a dalšími kolegy jsme se shodli na hezkých českých jménech, která mohou patřit holce i klukovi. Přeji Míši nebo Míšovi dlouhý a spokojený život a spoustu potomků,“ blahopřála Dana Morávková. Ze svého kmotřence měl velkou radost i Roman Vojtek. „Všude říkám, že zlínská zoo je skvělá, ať se každý přijede podívat a přesvědčit na vlastní oči. Přeji Káji nebo Kájovi stálou vitalitu a zdraví a zlínské zoo spoustu úspěchů a narozených mláďat,“ popřál Roman Vojtek.

Zlínská zoo chová tyto roztomilé opičky od roku 1999. V současné době u nás návštěvníci uvidí více jak čtyři desítky jedinců. Nejpočetnější tlupa obývá rozhlehlou ostrovní expozici, další skupinu pak objeví v nově upravené expozici v horní části Amazonie. O tom, že se kotulům ve zlínské zoo opravdu daří, svědčí i počet narozených mláďat. Letošní mláďat jsou devadesátým a devadesátým prvním mládětem od počátku chovu před téměř 20 lety.

I když tyto opičky patří mezi časté obyvatele zoologických zahrad, jejich odchov není vůbec jednoduchý. Největším problémem bývá sestavení vhodné chovné skupiny. Tlupu kotulů tvoří velký počet dospělých samic, ale pouze jeden dospělý samec. Ne pokaždé však samice samce přijmou a podaří se jej tak začlenit do skupiny. Ve zlínské zoo se však kotulům daří a chovatelé se tak každoročně radují z nových mláďat. Ta letošní přišla na svět 2. a 22. května. Domovinou kotulů veverovitých je severní část Jižní Ameriky – od Kolumbie až po severovýchodní Brazílii. Žádný jiný druh opic Nového světa nevytváří tak velké tlupy jako právě kotulové. Ve volně přírodě může příležitostně společně žít až dvě stě jedinců. Ve skupině panuje přísný hodnostní žebříček. Na jejich jídelníčku najdeme nejrůznější hmyz, rádi si pochutnají i na zralém ovoci. Ve zlínské zoo je krmíme čtyřikrát denně. Základ tvoří nejrůznější ovoce (banány, melouny, hrozny, meruňky, švestky, broskve, jablka) a zelenina (nejoblíbenější je červeně zabarvená). Příliš vlhkou a šťavnatou potravu však nemají v oblibě. Pokud třeba dostanou hodně zralou broskev, pečlivě si ji vysuší huňatou špičkou ocasu a teprve pak pojídají. Kromě ovoce a zeleniny kotulové dostávají také moučné červy, oříšky a semínka.

31.05. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Sloní sameček má 6 měsíců

6. prosince bude mít náš sloní sameček přesně 6 měsíců! A to je už pořádný důvod k oslavě. Narozeninové překvapení jsme však nachystali i pro vás, naše fanoušky a návštěvníky.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Mimořádná návštěvnost zoo

Milí návštěvníci, děkujeme za vaši fantastickou podporu! Do zoo letos zavítalo již 600 000 osob, máme velkou radost. Jste skvělí!

Objevte nové věci

Máme nového žirafího samce

Seznamte se! Toto je náš nový samec žirafy Rothschildovy. Jmenuje se Zulu, má tři roky a 4 metry na výšku. Uvidíte jej v pavilonu žiraf.

Objevte nové věci

Máme dvě mláďata dželad

Naše početná tlupa dželad se opět rozrostla, tentokrát o dvě mláďata. První se narodilo v polovině července, druhé 1. září. Přijeďte se podívat, malé dželady uvidíte jen ve zlínské zoo!

Objevte nové věci