Novinka

Lenka Krobotová pokřtila gibona

Lenka Krobotová pokřtila gibona

Hope. Tak se od pátku 5. července oficiálně jmenuje mládě vzácného gibona stříbrného ve zlínské zoo. Kmotrou se stala oblíbená česká herečka Lenka Krobotová.

Hope. Tak se od pátku 5. července oficiálně jmenuje mládě gibona stříbrného ve zlínské zoo. Kmotrou  se stala oblíbená česká herečka Lenka Krobotová. Malý gibon patří mezi nejvzácnější letošní chovatelské úspěchy zlínské zoo. Tento druh gibonů chová jen 18 zoologických zahrad ve světě, za uplynulých 12 měsíců se však odchovem může pochlubit pouze 6 zoo (včetně zlínské).

Křtiny proběhly přímo u expozice gibonů stříbrných v asijské oblasti pojmenované Hala-Bala. Mládě gibona zastoupil plyšový „dvojník“. Připíjelo se dětským šampaňským a malý gibon dostal jméno Hope. Zůstane mu po celý život. „Jméno Hope znamená v angličtině naděje. A pro mě toto výjimečné slovo má hned dvojí význam. Jednak naděje pro vzácné a ohrožené gibony stříbrné, protože každé narozené mládě znamená naději pro zachování druhu. A pak také v souvislosti s tím, co právě nyní probíhá v České republice, že lidem není lhostejná stávající situace, že skutečně máme naději, že se věci změní. Naděje zlátne. Proto jsme vybrala jméno Hope,“ řekla Lenka Krobotová.

Zlínská zoo chová gibony stříbrné od roku 2014. Samec Peucang pochází z anglické Zoo Howletts, samička Isabell z německé Zoo Mnichov. Od samotného počátku tvořili skutečný pár. Malý gibon se narodil na začátku února 2019. Ve venkovní expozici jej návštěvníci mohli poprvé uvidět na konci března. Nyní již postupně opouští bezpečí máminy náruče a začíná podnikat krátké samostatné výlety.

Giboni stříbrní žijí ve volné přírodě pouze v západní části indonéského ostrova Jáva. Řadí se mezi nejohroženější primáty na světě, podle odhadů žije na Jávě méně než 2 000 jedinců. Jejich počty však stále klesají. Na vině je především kácení tropických pralesů pro zemědělské účely a neustálé rozšiřování jednotvárných monokulturních plantáží palmy olejné, kde gibboni nedokážou žít. Na jejich jídelníčku dominuje listí a větvičky stromů, pochutnají si i na ovoci. Udává se, že ve volné přírodě se tak může jednat až o 180 druhů keřů a stromů. Ve zlínské zoo dostávají především listovou zeleninu (salát, čínské zelí, špenát), z jedné čtvrtiny tvoří jídelníček i ovoce (jablka, hrušky, banány). Naprosto však zbožňují větvičky vrby.

6.07. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Jaký byl Akabo jako kotě?

Téměř týden máme nového samce jaguára. A jak jsme díky fotografiím od francouzských kolegů zjistili, už jako malé kotě byl nádherný. Mrkněte na "malého" Akaba, jeho matku Emmu a bratra Baalama.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Vítej Akabo!

Přinášíme vám záběry příjezdu, stěhování a také prvních momentů samce jaguára Akaba v novém domově. Nenechte si ujít naše video.

Objevte nové věci

Máme nového samce jaguára!

V pátek 17. listopadu krátce před polednem přicestoval do zlínské zoo dlouho očekávaný samec jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu devatenáct měsíců a je nádherný!

Objevte nové věci

Pokračujeme v záchraně vzácných látkových tapet v zámku Lešná

Letos opet pokračujeme v restaurování látkových tapet v zámku Lešná, které pocházejí z konce 19. století. Tentokrát se záchrana týká místnosti pojmenované Kulečníková herna.

Objevte nové věci