Novinka

Lenka Krobotová pokřtila gibona

Lenka Krobotová pokřtila gibona

Hope. Tak se od pátku 5. července oficiálně jmenuje mládě vzácného gibona stříbrného ve zlínské zoo. Kmotrou se stala oblíbená česká herečka Lenka Krobotová.

Hope. Tak se od pátku 5. července oficiálně jmenuje mládě gibona stříbrného ve zlínské zoo. Kmotrou  se stala oblíbená česká herečka Lenka Krobotová. Malý gibon patří mezi nejvzácnější letošní chovatelské úspěchy zlínské zoo. Tento druh gibonů chová jen 18 zoologických zahrad ve světě, za uplynulých 12 měsíců se však odchovem může pochlubit pouze 6 zoo (včetně zlínské).

Křtiny proběhly přímo u expozice gibonů stříbrných v asijské oblasti pojmenované Hala-Bala. Mládě gibona zastoupil plyšový „dvojník“. Připíjelo se dětským šampaňským a malý gibon dostal jméno Hope. Zůstane mu po celý život. „Jméno Hope znamená v angličtině naděje. A pro mě toto výjimečné slovo má hned dvojí význam. Jednak naděje pro vzácné a ohrožené gibony stříbrné, protože každé narozené mládě znamená naději pro zachování druhu. A pak také v souvislosti s tím, co právě nyní probíhá v České republice, že lidem není lhostejná stávající situace, že skutečně máme naději, že se věci změní. Naděje zlátne. Proto jsme vybrala jméno Hope,“ řekla Lenka Krobotová.

Zlínská zoo chová gibony stříbrné od roku 2014. Samec Peucang pochází z anglické Zoo Howletts, samička Isabell z německé Zoo Mnichov. Od samotného počátku tvořili skutečný pár. Malý gibon se narodil na začátku února 2019. Ve venkovní expozici jej návštěvníci mohli poprvé uvidět na konci března. Nyní již postupně opouští bezpečí máminy náruče a začíná podnikat krátké samostatné výlety.

Giboni stříbrní žijí ve volné přírodě pouze v západní části indonéského ostrova Jáva. Řadí se mezi nejohroženější primáty na světě, podle odhadů žije na Jávě méně než 2 000 jedinců. Jejich počty však stále klesají. Na vině je především kácení tropických pralesů pro zemědělské účely a neustálé rozšiřování jednotvárných monokulturních plantáží palmy olejné, kde gibboni nedokážou žít. Na jejich jídelníčku dominuje listí a větvičky stromů, pochutnají si i na ovoci. Udává se, že ve volné přírodě se tak může jednat až o 180 druhů keřů a stromů. Ve zlínské zoo dostávají především listovou zeleninu (salát, čínské zelí, špenát), z jedné čtvrtiny tvoří jídelníček i ovoce (jablka, hrušky, banány). Naprosto však zbožňují větvičky vrby.

6.07. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Zoo Zlín je třetím nejnavštěvovanějším turistickým místem ČR za rok 2021!

Slavíme obrovský úspěch! Zlínská zoo se v roce 2021 zařadila mezi trojici nejoblíbenějších turistických cílů České republiky! Do zoo zavítalo téměř 624 000 osob, o 20 % více než v roce 2020.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Zveme Vás na Den Japonska!

V neděli 26. června si v japonské zahradě Mu-Shin nenechejte ujít Den Japonska. Těšit se můžete na čajový obřad, ochutnávku sushi a také na zábavné dílny pro děti i dospělé.

Objevte nové věci

MasterChef Roman Staša oficiálně pokřtil první africké slůně ČR

V neděli 19. června jsme uspořádali oslavu prvních narozenin prvního mláděte slona afrického v České republice. A byla to oslava jaksepatří!

Objevte nové věci

Mláďata lemurů kata mají slavné kmotry

Maggie, Homer, Happy a Heroe. Tak se od konce května jmenují čtyři mláďata lemura kata, která pokřtili oblíbení čeští herci Roman Vojtek, Martin Hrdinka, Honza Šťastný a Vladimír Polívka.

Objevte nové věci