Novinka

Lenka Krobotová pokřtila gibona

Lenka Krobotová pokřtila gibona

Hope. Tak se od pátku 5. července oficiálně jmenuje mládě vzácného gibona stříbrného ve zlínské zoo. Kmotrou se stala oblíbená česká herečka Lenka Krobotová.

Hope. Tak se od pátku 5. července oficiálně jmenuje mládě gibona stříbrného ve zlínské zoo. Kmotrou  se stala oblíbená česká herečka Lenka Krobotová. Malý gibon patří mezi nejvzácnější letošní chovatelské úspěchy zlínské zoo. Tento druh gibonů chová jen 18 zoologických zahrad ve světě, za uplynulých 12 měsíců se však odchovem může pochlubit pouze 6 zoo (včetně zlínské).

Křtiny proběhly přímo u expozice gibonů stříbrných v asijské oblasti pojmenované Hala-Bala. Mládě gibona zastoupil plyšový „dvojník“. Připíjelo se dětským šampaňským a malý gibon dostal jméno Hope. Zůstane mu po celý život. „Jméno Hope znamená v angličtině naděje. A pro mě toto výjimečné slovo má hned dvojí význam. Jednak naděje pro vzácné a ohrožené gibony stříbrné, protože každé narozené mládě znamená naději pro zachování druhu. A pak také v souvislosti s tím, co právě nyní probíhá v České republice, že lidem není lhostejná stávající situace, že skutečně máme naději, že se věci změní. Naděje zlátne. Proto jsme vybrala jméno Hope,“ řekla Lenka Krobotová.

Zlínská zoo chová gibony stříbrné od roku 2014. Samec Peucang pochází z anglické Zoo Howletts, samička Isabell z německé Zoo Mnichov. Od samotného počátku tvořili skutečný pár. Malý gibon se narodil na začátku února 2019. Ve venkovní expozici jej návštěvníci mohli poprvé uvidět na konci března. Nyní již postupně opouští bezpečí máminy náruče a začíná podnikat krátké samostatné výlety.

Giboni stříbrní žijí ve volné přírodě pouze v západní části indonéského ostrova Jáva. Řadí se mezi nejohroženější primáty na světě, podle odhadů žije na Jávě méně než 2 000 jedinců. Jejich počty však stále klesají. Na vině je především kácení tropických pralesů pro zemědělské účely a neustálé rozšiřování jednotvárných monokulturních plantáží palmy olejné, kde gibboni nedokážou žít. Na jejich jídelníčku dominuje listí a větvičky stromů, pochutnají si i na ovoci. Udává se, že ve volné přírodě se tak může jednat až o 180 druhů keřů a stromů. Ve zlínské zoo dostávají především listovou zeleninu (salát, čínské zelí, špenát), z jedné čtvrtiny tvoří jídelníček i ovoce (jablka, hrušky, banány). Naprosto však zbožňují větvičky vrby.

6.07. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Rodina vyder obrovských se rozrostla o 4 mláďata

Slavíme další chovatelský úspěch. V tropické hale Yucatan můžete obdivovat čtyři mláďata největších vyder na světě.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Mimořádný odchov marabu menšího

Zoo Zlín slaví chovatelský úspěch světového významu. Tím je odchov mláděte marabu menšího, vzácně chovaného čápa z jihovýchodní Asie.

Objevte nové věci

Cena hejtmana Zlínského kraje za opravu střechy zámku Lešná

Zoo Zlín získala prestižní Cenu hejtmana Zlínského kraje za opravu střechy zámku Lešná!

Objevte nové věci

Opět startuje komentované krmení

Po téměř tříleté pauze (covidová omezení) znovu rozbíháme oblíbené komentované krmení! Od 1.7. se na vás každý den těší naši komentátoři hned na 8 stanovištích. A nebudou chybět i jaguáři!

Objevte nové věci