Novinka

Záchranné centrum pro lvy je mimořádný projekt

Záchranné centrum pro lvy je mimořádný projekt

Mimořádný po všech stránkách, ať se to týká pojetí, financování nebo zapojení všech, kteří nám chtějí pomoc postavit nový domov pro zabavené lvy.

Zlínská zoo na začátku roku 2024 rozběhne výstavbu prvního záchranné centra pro lvy v České republice. Vznikne v Karibuni, nové oblasti zoo, na rozloze téměř půl hektaru. Domov zde najdou zvířata, která stát odebere soukromým chovatelům kvůli nevhodným podmínkám nebo ilegálnímu chovu. Pokud půjde vše podle předpokladů, otevření zahrada plánuje na hlavní sezónu 2025.

Po několika letech příprav se tak Zoo Zlín pustí do výstavby záchranného centra pro lvy. Velmi zásadní bylo zajištění potřebných financí, investiční náklady podle zpracovaného rozpočtu dosáhnou zhruba 90 milionů. „Záchranné centrum pro lvy je výjimečný projekt. Nejen svým pojetím, ale i financováním. S realizací nám pomůže město Zlín, náš zřizovatel, Zlínský kraj a také ministerstvo životního prostředí. Podpora ministerstva je pro nás mimořádná, ještě nikdy jsme obdobnou dotaci nezískali,“ objasnil ředitel Zoo Zlín Roman Horský. Jak dále dodal, zahrada se tentokrát rozhodla přizvat i samotné návštěvníky. „Je fantastické, že se společný projekt čtyř institucí podařil, bez podpory našich fanoušků, příznivců a přátel se však neobejdeme. Přicházíme tak s projektem Dejme lvům novou šanci. Když se všichni spojíme, dokážeme společně v roce 2025 otevřít nový domov pro zabavené lvy,“ vyzdvihnul ředitel Roman Horský.

Možnosti, jak lidé i firmy mohou společně se zlínskou zoo „postavit“ nový domov pro zabavené lvy, jsou lákavé. „Poprvé v historii zoo nabídneme na našem e-shopu pamětní cihličky se jménem dárce či názvem firmy. Objednanou cihličku následně vyrobíme a zasadíme ji do části návštěvnické trasy pojmenované Lví stezka. Bude to jedinečný „děkovný chodník“, který povede podél venkovních prostor záchranného centra,“ přiblížila projekt Romana Mikešová, vedoucí marketingu. Další možností budou pamětní certifikáty nebo „lví“ suvenýry a dárky, tyto dárce zoo zveřejní na tabuli u nového záchranného centra. „Lidé nám mnohokrát dokázali, jak moc mají Zoo Zlín rádi. Věříme, že i tentokrát se k nám přidají a v hlavní sezóně 2025 tak společně otevřeme první záchranné centrum pro lvy,“ uvedla Romana Mikešová.

Zoologické zahrady v České republice chovají 54 lvů, u soukromníků je evidováno neuvěřitelných 165 lvů. Počet zvířat v soukromých chovech však může být ještě vyšší, někteří lvi jsou totiž chováni nelegálně. „Lvi patří mezi nebezpečná zvířata, nemůžete je chovat, aniž byste neměli odpovídají a zabezpečené chovatelské zařízení a zkušené chovatele. Přesto se stále najdou lidé, kteří toto obchází a lvy prakticky týrají v naprosto nevyhovujících klecích,“ vysvětlil ředitel Horský. I když by stát v takových případech mohl lvy zabavit, doposud neexistuje v České republice zařízení, kam je umístit. „Na myšlenku realizace záchranného místa pro lvy nás přivedla naše osobní zkušenost. Před čtyřmi lety jsme byli s mými kolegy přivoláni k tragédii na Vsetínsku, kde lev usmrtil svého majitele. Lva a další lvici policie musela zastřelit. K této tragédii přitom vůbec nemuselo dojít. Majitel neměl chov lvů povolen, stát je tak mohl odebrat a umístit do vhodných podmínek ještě před touto nešťastnou událostí. Bohužel však tenkrát takové místo v republice nebylo,“ doplnil Roman Horský.

29.12. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Návrat sýčků do volné přírody

Zoo Zlín již několik let aktivně posiluje volně žijící populaci sýčka obecného. Tato drobná sova patří mezi nejohroženější druhy ptáků v ČR, celková populace je odhadována na méně než 100 párů.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Nákup elektrovozidel pro ZOO Zlín

Elektrovozíky jsou při naší práci mnohdy zcela nepostradatelnými pomocníky. Proto jsme rádi, že díky projektu Next Generation EU budeme moct postupně doplnit náš vozový park o 10 nových elektrovozíků.

Objevte nové věci

Nekrmte prosím zvířata v zoo

Zoo Hluboká zveřejňuje video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky.

Objevte nové věci

Zoo Zlín je ekonomickým tygrem mezi zoologickými zahradami

A to doslova. Dokážeme si totiž pokrýt 91 % našich nákladů. Naše soběstačnost tak patří mezi ty nejvyšší v rámci světových zoo.

Objevte nové věci