Novinka

Mládě chvostana zdárně prospívá

Mládě chvostana zdárně prospívá

Rodina chvostanů bělolících, kterou uvidíte v tropické hale, se v prosince loňského roku rozrostla o dalšího člena. Přesně na Mikuláše osmiletá samice Oliv porodila své první mládě.

Rodina chvostanů bělolících se v prosince loňského roku rozrostla o dalšího člena. Přesně na Mikuláše osmiletá samice Oliv porodila své první mládě. S největší pravděpodobností je to samička. První měsíc svého života strávila schovaná v bezpečí máminy náruče, v bujné vegetaci tropické haly Yucatan ji tak mohli zahlédnout jen velmi pozorní návštěvníci. Nyní je již daleko větší šance mládě uvidět. Malá samička zdárně prospívá, podle hodnocení chovatelů je ve skvělé kondici. S péči o potomka pomáhají také další členové tlupy chvostanů, čtyřletý samec Rasty a pětiletá samice Rose.

Domovinou chvostanů jsou pralesy Venezuely a severní Brazílie. Přednost dávají nižším patrům pralesa, jen výjimečně sestupují až na zem. Ve větvích se pohybují velmi obratně a rychle, možná i proto si u domorodců vysloužili pojmenování „létající opice“. Žijí v malých rodinných skupinkách, které se skládají z rodičovského páru a různě starých potomků. Ti pak pomáhají s péčí o své mladší sourozence. Pro chvostany je typický pohlavní dimorfismus – samec má černou barvu srsti s výraznou bílou maskou v obličeji, samice je šedohnědá s tmavým obličejem. Březost u chvostanů trvá 170 dnů, samice porodí vždy jedno mládě. To se ihned po porodu přichytne samici na břiše. Osamostatňuje se ve věku 6 měsíců, s rodinou však zůstává i v dalších letech.

V přírodě si tito primáti pochutnají na plodech, semenech a listech stromů. Ve zlínské zoo na jejich jídelníčku najdeme ovoce (banány, hrozny, švestky, hrušky, jablka), dostávají také oříšky, slunečnicová semínka, vařenou rýži a mrkev, vařené vejce a kuřecí maso. K velkým pochoutkám patří speciální želé a hmyz. Potravu jim chovatelé podávají třikrát denně.

Chvostani bělolící se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 2006, kdy zahrada otevřela tropickou halu Yucatan. Do roku 2014, kdy původní samec po dohodě s koordinátorem chovu odešel do francouzské zoo, se podařilo odchovat 3 mláďata. Dvě z nich, samice Oliv a Rose, ve zlínské zoo zůstala. V dubnu roku 2019 zahrada získala nového samce jménem Rasty z dánské Zoo Nykobing. Kromě chvostanů návštěvníci v tropické hale uvidí také vydry obrovské, lenochody, početnou kolekci ptačích druhů, šípové žáby, ve velkých akváriích pak např. piraně nebo sladkovodní rejnoky.

17.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Tygřík už chodí do venkovního výběhu

Samečka tygra ussurijského, který se narodil v květnu letošního roku, již můžete při troše štěstí uvidět ve venkovním výběhu!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Omezení přístupu k výběhu slonů

V souvislosti s výstavbou nového záchranného centra pro lvy dojde ke krátkému omezení přístupu k výběhu slonů v Karibuni.

Objevte nové věci

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci