Open Nav

Poselství příštím generacím

Úvod Novinky Poselství příštím generacím

V úterý 15. září zlínská zoo vložila do nejvyšší části zámecké věže dvě časové schránky s poselstvím pro příští generace. Uložení časové schránky se uskutečnilo u příležitosti generální opravy střechy zámku Lešná, která probíhá poprvé po 127 letech od dokončení zámku v roce 1893.

Pro vložení do báně zámecké velké věže zoo připravila dva pozinkované tubusy. Jeden byl určen pro poselství Zoo Zlín, druhý pro předměty od partnera zlínské zoo společnosti Rudolf Jelínek a.s. Vizovice a pro informace od realizátora generální opravy střechy firmy Teslice s.r.o. Vsetín. „Dlouho jsme přemýšleli, co by mělo být obsahem první časové schránky v historii zoo. Chtěli jsme, aby to byla vzpomínka na rok 2020, který byl a vlastně stále je pro zlínskou zoo, a nejen pro nás, velmi těžký,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Doplnil, že nemoc covid, která zasáhla Českou republiku, velmi negativně ovlivnila i chod zoo. „Poprvé od vzniku zahrady v roce 1948 byla Zoo Zlín uzavřena na tak dlouhou dobu, konkrétně od 16. března do 26. dubna. Znamenalo to pro nás finanční ztrátu přes 10 milionů Kč. Dlouho jsme se pohybovali v kritických číslech, naštěstí lidé nám pomohli. Do zoo zavítali později, navíc svými nákupy v e-shopu, sponzorskými dary nebo příspěvky na sbírkové konto nám věnovali přes 1,5 milionu Kč. Toto vše je součástí textu, který jsme nechali vytisknout na ruční papír z Velkých Losin a vložili do časové schránky,“ přiblížil Roman Horský. Zahrada do připraveného tubusu také umístila látkovou roušku s motivem slonů u příležitosti otevření nového sloního výběhu v projektu Karibuni, pamětní minci, suvenýrovou eurobankovku s motivem kivi, platné české mince a bankovku, mapku Zoo Zlín 2020 a kovový přívěsek rejnoka.

Ředitel Roman Horský vložil do schránku i jednu velmi osobní upomínku. „Kromě všech zmíněných věcí jsme se rozhodli přidat vzpomínku na našeho kamaráda Petra Čolase, ředitele Zoo Ostrava, který nás na konci letošního srpna zcela nečekaně opustil. Petr byl výraznou osobností našeho současného zoo světa, byl to skvělý člověk, každé setkání s ním bylo obohacující,“ doplnil Roman Horský.

Za společnost Rudolf Jelínek a.s. předměty do časové schránky vložila vedoucí marketingu Irena Konečná. „Děkujeme zlínské zoo, že nás přizvala k této milé akci a umožnila nám vložit do schránky láhev slivovice. Pro náš region je slivovice naprosto charakteristická, je součástí našeho folklóru a tradic. My jsme pro tuto příležitost vybrali slivovici z edice k 125. výročí společnosti Rudolf Jelínek,“ řekla Irena Konečná. Společnost Teslice Vsetín pak do schránky umístila informace o průběhu realizace opravy a také vizitku mistrů klempířů, kteří se postarali o dokonalé uzavření obou pozinkovaných tubusů. Zástupci společnosti Teslice za doprovodu vedoucí marketingu Romany Bujáčkové pak obě dvě schránky odnesli po lešení k vrcholu zámecké věže. Poté je uložili do restaurované báně věže. Časové schránky tak budou na příští generace čekat ve výšce 40 metrů nad zemí.

Náklady na celkovou rekonstrukci střechy zámku Lešná se pohybují kolem 45 milionů Kč. Finanční prostředky ve výši 35 milionů poskytl zřizovatel zoo, město Zlín, zbývající část pokryl Zlínský kraj. V textovém poselství byla tato částka dána do kontextu s nákupem 32 kg zlata, aby i budoucí generace si mohly odvodit hodnotu provedené opravy. Pokud půjde vše podle harmonogramu, oprava střechy by měla skončit v květnu 2021.

Text poselství Zoo Zlín

Text poselství Rudolf Jelínek a.s., Vizovice

Poselství příštím generacím Poselství příštím generacím Poselství příštím generacím Poselství příštím generacím Poselství příštím generacím Poselství příštím generacím Poselství příštím generacím Poselství příštím generacím Poselství příštím generacím Poselství příštím generacím

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín