Novinka

První mládě čápa sedlatého v ČR!

První mládě čápa sedlatého v ČR!

Radujeme se z dalšího chovatelského úspěchu! Poprvé v rámci českých a slovenských zoo se u nás vylíhlo mládě čápa sedlatého. Za poslední rok se ve všech světových zoo odchovalo pouze 8 mláďat.

Radujeme se z dalšího mimořádného chovatelského úspěchu. Poprvé v rámci českých a slovenských zahrad se u nás vylíhlo mládě čápa sedlatého. O mimořádnosti svědčí i ta skutečnost, že za uplynulých 12 měsíců se ve všech světových zoo odchovalo pouze 8 mláďat. Čápy sedlaté chová 45 zahrad na světě, z toho 18 v Evropě. Malý čáp se vylíhnul na začátku února, v současné době již dělá první nesmělé krůčky v doprovodu rodičů.

Zlínská zoo získala pár těchto afrických čápů v roce 2005. Nový domov ptáci našli v expozici za budovou Tyrolu. „Vzhledem k tomu, že výběh není zasíťovaný, museli jsme ptáky pravidelně odchytávat a střihat jim peří na křídlech. Po celou dobu jsme u nich také nepozorovali žádné náznaky chovné aktivity. Proto jsme se v roce 2013 rozhodli přestěhovat čápy do zasíťované voliéry v chovatelském zázemí,“ přiblížil chov zoolog Václav Štraub. Ptáci zde měli k dispozici i vytápěné zimoviště, ve kterém chovatelé během zimního období udržovali teplotu kolem 30 stupňů. Změna prostředí a podmínek přinesla své ovoce. „Po dvou letech chovu v zázemí jsme konečně byli svědky mezipárové aktivity. Ptáci klapali zobákem, poponášeli hnízdní materiál. Aktivní byl především samec,“ popsal chování ptáků Štraub.

Trvalo však další dva roky, než se aktivně začala projevovat i samice. Chovatelé také objevili první náznaky hnízda a první pokusy o páření. V listopadu 2018 ptáci společně vytvořili velké hnízdo s výškou kolem 60 cm. Zásadní událost se odehrála poslední den roku 2018. „Přesně na Silvestra jsme díky kamerovému systému poprvé zaznamenali dokonalé páření. Nedlouho poté samice snesla dvě vejce. Byli jsme skutečně nadšeni, po 14 letech chovu jsme se konečně dočkali úspěchu,“ doplnil Václav Štraub. Jedno vejce chovatelé ponechali u rodičů, druhé raději umístili do líhně. Ačkoliv ptáci na hnízdě perfektně seděli, mláděte se bohužel nedočkali. V případě inkubace v líhni však chovatelé slavili úspěch. „Mládě se skutečně podařilo vylíhnout. Jsem na moje kolegy opravdu pyšný, odvádí skvělou práci. Vytvořit optimální podmínky pro líhnutí vajec jednotlivých druhů není vůbec jednoduchá záležitost, každý druh má jiné nároky, vejce se musí pravidelně otáčet, je potřeba hlídat teplotu, vlhkost. Jsou za tím zkrátka hodiny a hodiny poctivé práce,“ pochvalně hodnotí úsilí chovatelů ředitel Roman Horský.

Mládě po vylíhnutí chovatelé vrátili zpět pod rodičovský pár. Odchov tak probíhá plně v péči rodičů, kteří o něj skvěle pečují. Malý čáp v současné době podniká první krůčky. Rodičovský pár již s ním není na hnízdě, chodí jej tam pouze krmit. Chovatelé čápům poskytuj naprostý klid. Do ubikace chodí jen dvakrát denně s čerstvou potravou. Na jejich jídelníčku najdeme živé ryby, žabky a hmyz.  

Čáp sedlatý patří mezi největší čápy světa. Obývá oblast subsaharské Afriky až po Jižní Afriku, vyskytuje se především v bažinatých biotopech poblíž jezer a řek. Nejnápadnější je na něm dlouhý barevný zobák s výraznou žlutou lysinou připomínající sedlo, podle kterého dostal české jméno. Zvláštností je rozdílné zbarvení oka mezi pohlavími. Samec má duhovku hnědou, samice žlutou. Čápi sedlatí žijí v párech, o vejce i mláďata pečují oba dva rodiče. 

13.03. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci

Máme mládě tygra ussurijského!

Slavíme velký chovatelský úspěch, tygřice Samba odchovává své první mládě. Díky projekční obrazovce u expozice tygrů jej uvidíte i vy.

Objevte nové věci

Zámek Lešná zve na rozšířený okruh

Během prázdnin můžete každý den zavítat na rozšířený prohlídkový okruh zámku Lešná! Tato speciální prohlídka je vždy ve 13.00 hod.

Objevte nové věci