Novinka

Opět jsme odchovali čáje chocholaté

Opět jsme odchovali čáje chocholaté

Máme velkou radost! Podařilo se nám navázat na loňský úspěch a opětovně odchovat 2 mláďata čáje chocholaté.

Čáje chocholaté, statní ptáci z Jižní Ameriky, patří mezi poměrně hojně chované druhy v zoologických zahradách. Odchovy mláďat jsou však stále ojedinělé. Letos jsme dokázali navázat na úspěšné odchovy v letech 2015 a 2023, rodičovský pár čájí nyní pečuje hned o dvě mláďata. Znamená to pro nás velký chovatelský úspěch. Obě dvě mláďata zdárně prospívají.

Zoo Zlín chová čáje chocholaté od roku 2004. Trvalo dlouhých 11 let, než zahrada mohla slavit úspěšný odchov. „První mládě se nám podařilo odchovat v roce 2015. Byl to pro nás mimořádný úspěch, věřili jsme, že jej dokážeme zopakovat. Jenže následovala dlouhá pauza, i když jsme se snažili pro čáje vytvořit co nejlepší chovatelské podmínky,“ popsal průběh chovu zoolog Václav Štraub. Zahrada nejprve přesunula čáje do rozhlehlé voliéry, následně přistoupila k úpravě krmení. „Čáje jsou dlouhodobě považovány za takový chovatelský oříšek. V našem případě jsme zavedli řadu změn, krmnou dávku vylepšili zeleným krmením v podobě polníčku, rukoly, listového špenátu. Možná právě toto vše pomohlo k odchovu dvou mláďat v roce 2023. To, že jsme dokázali letos odchov zopakovat, znamená opravdu významný chovatelský počin,“ doplnil Václav Štraub.

Čáje chocholaté letos zahnízdily v druhé polovině ledna, kdy samice snesla tři vejce. „Dvě vejce byla oplozená, odchov jsme od samého počátku ponechali na rodičovském páru. Mláďata se vylíhla na začátku března. Rodičovský pár se naprosto osvědčil, malé čáje zdárně prospívají a jsou ve skvělé kondici. V době hnízdění a odchovu mláďat však nesmíme pár vůbec rušit. Při ohrožení totiž ptáci neustupují, ale aktivně útočí. Často se tak stává, že při obraně na mládě šlápnou nebo jej poraní ostruhou na křídle,“ popsal zoolog Štraub.

Domovem čájí chocholatých jsou močálovité krajiny Bolívie, jižní Brazílie až po střední Argentinu. Patří do skupiny tzv. kamišů, kteří tvoří zvláštní podřád řádu vrubozobých. Jsou to robustní ptáci, dospělí jedinci váží kolem 4 kg, dorůstají do výšky až 90 cm. Zvláštností jsou dvě velmi ostré, dlouhé a zahnuté ostruhy v ohbí křídel. Pro čáje je také typický pronikavý hlas, který se nese až 3 km daleko. Odtud pramení i jejich anglický název screamer (křikloun). Dovedou velmi dobře plavat, jsou i zdatnými letci. Žijí v menších hejnech, které však tvoří jednotlivé páry. Partneři spolu zůstávají po celý život, společně také pečují o mláďata.

Zoo Zlín je zřejmě jedinou zoo na světě, která má v kolekci všechny zástupce čeledě kamišovitých. Kromě čájí chocholatých návštěvníci v areálu zoo uvidí také vzácně chované čáje bělolící, a především kamiše růžkaté.

22.03. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Během Velikonoc k nám zavítalo 35 000 návštěvníků!

Děkujeme za Vaši fantastickou přízeň! Od čtvrtku 28. března do pondělí 1.4. si návštěvu zlínské zoo nenechalo ujít 35 190 návštěvníků.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Máme tři mláďata vyder obrovských!

Tři mláďata vyder obrovských, která se narodila letos na konci ledna, už uvidíte v tropické hale Yucatan. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Odchov supa chocholatého je světovým úspěchem!

Máme velkou radost. Po 8 letech chovu slavíme první úspěšný odchov supa chocholatého. Ve světě se za uplynulý rok podařilo odchovat pouze 5 mláďat tohoto afrického supa.

Objevte nové věci

Návrat sýčků do volné přírody

Zoo Zlín již několik let aktivně posiluje volně žijící populaci sýčka obecného. Tato drobná sova patří mezi nejohroženější druhy ptáků v ČR, celková populace je odhadována na méně než 100 párů.

Objevte nové věci