Novinka

Dvě první místa v soutěži Bílý slon

Dvě první místa v soutěži Bílý slon

Zoo Zlín získala dvě první místa v soutěži Bílý slon - za odchov dvojzoborožců indických v kategorii Ptáci a za pavilon slonů afrických v Karibuni v kategorii Stavba roku. Slavíme!

V soutěži Bílý slon, která oceňuje mimořádné chovatelské úspěchy a stavební počiny v českých a slovenských zoo, se za rok 2023 radujeme hned ze dvou prvních míst. Tu nejcennější, se kterou je spojena i soška slona, jsme obdrželi za odchov dvojzoborožce indického. Další první místo, a to v kategorii Stavba roku, jsme získali za realizaci nového pavilonu pro slony africké v Karibuni. Slavnostní vyhlášení a předání ocenění proběhlo ve středu 15. května v bývalé kapli Kapucínského kláštera ve Fulneku.

Bílý slon je soutěž, která nepřetržitě probíhá od roku 1994 pod záštitou sdružení Česká ZOO. Soutěž má dva okruhy, v jednom odborná porota posuzuje nejlepší stavbu nebo expozici, v druhém pak mimořádný chovatelský úspěch v kategoriích savci, ptáci a ostatní. Rozhodnutí o tom, který odchov a která stavba získá ocenění BÍLÝ SLON 2023, určí volba 9 nezávislých odborníků, kteří celý svůj život zasvětili problematice chovu zvířat v zoologických zahradách. Do 30. jubilejního ročníku soutěže o nejlepší odchov a stavbu roku se přihlásilo 14 zoologických zahrad z České a Slovenské republiky se 49 odchovy a 4 stavbami.

„Je to pro nás velké ocenění týmu našich chovatelů a také našich chovatelských zařízeních. Dvojzoborožce indické v posledních letech pravidelně odchováváme jako jediná zoologická instituce na světě. Z odchovaného mláděte jsme se radovali již potřetí. Samička dvojzoborožce navíc byla odchována metodou asistovaného odchovu. Po celou dobu byla samice s mládětem v dutině, mládě jsme však pravidelně odebírali pro krmení a pak jej zase zpátky vraceli k samici. Jedná se o světový unikát, nic podobného ještě žádná instituce nepodnikla. Nový pavilon slonů afrických v Karibuni je jedním slovem mimořádný, v současnosti patří mezi nejmodernější a nejlepší zařízení svého druhu v Evropě," uvedl ředitel Roman Horský.

 

17.05. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Hledáme papouška!

Chceme všechny poprosit o pomoc! Hledáme papouška aru hyacintového.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návštěva velvyslankyně Malajsie

Na konci května Zoo Zlín hostila vzácnou návštěvu. Ředitel Roman Horský zde přivítal velvyslankyni Malajsie v České republice Její Excelenci paní Suzilah Binti Moho Sidek.

Objevte nové věci

Mláďata klokanů už mají jméno

Šest mláďat klokanů rudokrkých v pondělí 3. června pokřtili ministr životního prostředí Petr Hladík a hosté 64. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.

Objevte nové věci

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci