Asie

Co najdete v této oblasti?

Asie

„Asie Zoo Zlín“ je krásnou a kouzelnou částí zoo. Mnohá místa zde přímo lákají k zastavení a odpočinku. Exotickou atmosféru podtrhuje řada originálních prvků – nepálské modlitební zvony, praporky štěstí, sochy Budhy nebo prostředí japonské zahrady Mu-Shin.

Kerala

Rok otevření: 2023

Vznikla proměnou původní asijské voliéry a rozšířením výběhu medvědů pyskatých. Pojmenovali jsme ji podle svazového státu v jižní Indii, který patří mezi přírodní perly Indie a celého Orientu.

Pro zvířata jsme zde připravili nadstandartní chovatelské podmínky a maximální prostor. V rozhlehlé voliéře, která na délku měří 40 a na šířku 25 metů, uvidíte zástupce mokřadních druhů asijských ptáků, např. vzácně chované marabu indomalajské, nesyty bílé a nesyty indomalajské, pelikány skrvnozobé nebo pižmovky bělokřídlé. Pro medvědy pyskaté zde vznikl odpočinkový brloh, který je propojen se stávajícím výběhem a který umožní medvědy pozorovat i během zimního období

Výjimečné je samotné pojetí celé expozice. Chceme lidem dopřát pocit, že vstoupili do indického chrámu a z bezprostřední blízkosti pozorují místní zvířata. Sochy boha Ganéši, chrliče v podobě draků, vyřezávané mohutné vstupní dveře, obložení z přírodního lateritu, indická hudba, vonné tyčinky, to vše nám pomáhá vytvořit autentický zážitek.

Hala-Bala

Rok otevření: 2013

Tropickou jihovýchodní Asii přibližuje expozice vzácně chovaných gibonů stříbrných a tapírů čabrakových. V současné době však tapíry čabrakové uvidíte v původním pavilonu slonů. Původní ubikace tapírů v Hala-Bala již byla zastaralá, nevyhovovala chovatelským nároků. Ubikaci jsme již odstranili, pro tapíry v blízké budoucnosti připravíme novou. Samice Nadira se svým potomkem Coffeem (narozen v prosinci 2022) tak našli dočasné útočiště právě v bývalém pavilonů slonů, samec Baru byl deponován do francouzské Zoo Lyon.

Celé expozici dominuje přírodní jezírko. Na ostrůvku uprostřed jezírka jsme umístili stožáry se systémem lan a provazových žebříků, můžete tak obdivovat neskutečnou akrobacii a pohyb gibonů stříbrných. Jezírko je také domovem pro pelikány bílé a morčáky velké.

Symbolický je i název samotné expozice. Pojmenování HALA-BALA neznamená, že je celá expozice připravena „halabala“, ale je odvozen od názvu dvou skutečných rezervací v jižním Thajsku, kde se tapíři čabrakoví a giboni stříbrní ještě vyskytují.

Gauři

Rok otevření: 2019

V jednom z nejprostornějších výběhů celé zoo našli útočiště největší zástupci skupiny divokých turů gauři indičtí. Čtveřici těchto obrů jsme získali v roce 2019 z indické Zoo Mysore. Poprvé po 60 letech se tak do Evropy podařilo dovézt tento druh přímo z jejich domoviny. Gaury chová pouze 9 evropských zoo, populace čítá 34 jedinců. Získání mladých a nepříbuzných zvířat přímo z Indie tak bylo pro celý chovný program doslova klíčové.

Tygří pahorek

Rok otevření: 2001

Pro největší kočkovité šelmy tygry ussurijské je nutností prostorná expozice a přirozené prostředí. Pocit divočiny kromě husté vegetace navozují také umělé skály s vodopádem a protékající potůček. I když jsou tygři mohutná zvířata a jejich srst vypadá nápadně, v pestrém prostředí se vám tygřice Tanja se svými dcerami Sambou a Umou lehce ztratí. Celý rozhlehlý výběh můžete shlédnout také z vyvýšené dřevěné vyhlídky, jejíž součástí je i expozice pro veverky šedobřiché.

Pandy červené

Rok otevření: 2011
 
Přírodní výběh pand červených věrně napodobuje podmínky jejich domovinu - předhůří Himálaje. Dominují v ní mohutné vápencové kameny, ve výběhu a blízkém okolí jich bylo zabudováno zhruba 70 tun. V členitém terénu pandy mají k dispozici také borovicové parkosy, skvělé útočiště poskytují i dva vzrostlé habry, které jsou součástí výběhu. Pandy červené patří mezi největší zvířecí otužilce, nevadí jim ani mrazivé dny se spoustou sněhu. Většinu času v zimě i v létě tráví právě na zmiňovaných habrech. 
OBLAST AFRIKA Prozkoumejte jih
OBLAST AUSTRÁLIE Prozkoumejte jihovýchod

ZÁŽITEK

ZOO OPĚT OTEVŘENA

Areál Zoo Zlín je již otevřen na 100 % své kapacity. Pro návštěvu zoo nepotřebujete očkování, žádné testy nebo potvrzení o bezinfekčnosti.