Asie

Co najdete v této oblasti?

Asie

„Asie Zoo Zlín“ je krásnou a kouzelnou částí zoo. Mnohá místa zde přímo lákají k zastavení a odpočinku. Exotickou atmosféru podtrhuje řada originálních prvků – nepálské modlitební zvony, praporky štěstí, sochy Budhy nebo prostředí japonské zahrady Mu-Shin.

Hala-Bala

Rok otevření: 2013

Tropickou jihovýchodní Asii přibližuje expozice tapírů čabrakových a vzácně chovaných gibonů stříbrných. Tapíři mohou využívat vnitřní ubikaci s bazénem a dva rozlehlé venkovní výběhy. Celé expozici dominuje přírodní jezírko. Svou rozlohou 300 m2 představuje největší vodní plochu pro tapíry v evropských zoo. Svůj nový domov tu našel pár tapírů - samice Nadira a samec Baru. V srpnu 2016 se narodil jejich první potomek, od tohoto roku pravidelně odchováváme mláďata. Přírodní jezírko je také domovem pro pelikány bílé a morčáky velké.

Symbolický je i název samotné expozice. Pojmenování HALA-BALA neznamená, že je celá expozice připravena „halabala“, ale je odvozen od názvu dvou skutečných rezervací v jižním Thajsku, kde se tapíři čabrakoví a giboni stříbrní ještě vyskytují.

Gauři

Rok otevření: 2019

V jednom z nejprostornějších výběhů celé zoo našli útočiště největší zástupci skupiny divokých turů gauři indičtí. Čtveřici těchto obrů jsme získali v roce 2019 z indické Zoo Mysore. Poprvé po 60 letech se tak do Evropy podařilo dovézt tento druh přímo z jejich domoviny. Gaury chová pouze 9 evropských zoo, populace čítá 34 jedinců. Získání mladých a nepříbuzných zvířat přímo z Indie tak bylo pro celý chovný program doslova klíčové.

Pandy červené

Rok otevření: 2011
 
Přírodní výběh pand červených věrně napodobuje podmínky jejich domovinu - předhůří Himálaje. Dominují v ní mohutné vápencové kameny, ve výběhu a blízkém okolí jich bylo zabudováno zhruba 70 tun. V členitém terénu pandy mají k dispozici také borovicové parkosy, skvělé útočiště poskytují i dva vzrostlé habry, které jsou součástí výběhu. Pandy červené patří mezi největší zvířecí otužilce, nevadí jim ani mrazivé dny se spoustou sněhu. Většinu času v zimě i v létě tráví právě na zmiňovaných habrech. 

Tygří pahorek

Rok otevření: 2001

Pro největší kočkovité šelmy tygry ussurijské je nutností prostorná expozice a přirozené prostředí. Pocit divočiny kromě husté vegetace navozují také umělé skály s vodopádem a protékající potůček. I když jsou tygři mohutná zvířata a jejich srst vypadá nápadně, v pestrém prostředí se vám tygřice Tanja se svými dcerami Sambou a Umou lehce ztratí. Celý rozhlehlý výběh můžete shlédnout také z vyvýšené dřevěné vyhlídky, jejíž součástí je i expozice pro veverky šedobřiché.

Tygr ussurijský

Největší kočkovitá šelma planety. Dokáže skočit až 6 metrů do dálky a 5 metrů do výšky.

Více informací

Průchozí asijská voliéra

Rok otevření: 2001
 
Klikatá pěšinka, která vede průchozí voliérou, nabídne nezapomenutelné zážitky v království asijských opeřenců. Bezprostřední kontakt se zástupci ptačí říše, bublající potůček s jezírky leknínů, hřmotný vodopád, ale i vzrostlé stromy a různé keře navozují skutečnou přírodní atmosféru. Příjemně se zde cítí nejen ptačí obyvatelé, ale také samotní návštěvníci.  
 
Ve voliéře uvidíte několik druhů asijských opeřenců. Nejvzácnější obyvatelé voliéry jsou nesyti indomalajští a pižmovky bělokřídlé. V evropských zoo je uvidíte jen výjimečně, ve volné přírodě patří k ohroženým druhům. Pižmovka bělokřídlá je dokonce jedním z nejohroženějších ptačích druhů na světě. 
 
UPOZORNĚNÍ:
Vstup do průchozích a interaktivních expozic v areálu Zoo Zlín je na vlastní nebezpečí.
OBLAST AFRIKA Prozkoumejte jih
OBLAST AUSTRÁLIE Prozkoumejte jihovýchod

ZÁŽITEK

ZOO OPĚT OTEVŘENA

Areál Zoo Zlín je již otevřen na 100 % své kapacity. Pro návštěvu zoo nepotřebujete očkování, žádné testy nebo potvrzení o bezinfekčnosti.