Novinka

Ara hyacintový je zpátky!

Ara hyacintový je zpátky!

Ara hyacintový, který se od úterý 11. září pohyboval v širokém okolí zoo, je v pořádku zpátky! Dnes jej zoologové úspěšně odchytili v Choryni u Valašského Meziříčí. Moc děkujeme za pomoc!!

Máme velký důvod k radosti. Papoušek ara hyacintový, kterému se v neděli 9. září podařilo opustit voliéru a od úterý 11. září se pohyboval v širokém okolí, je v pořádku zpátky v zahradě. Díky velké pomoci obyvatel okolních měst a obcí, zástupců městských a obecních úřadů, médií a Policie ČR Zlín se podařilo papouška dnes dopoledne lokalizovat a následně i odchytit v Choryni u Valašského Meziříčí.

Jak jsme vás informovali, v neděli 9. září se třem papouškům podařilo pokořit novou ocelovou síť ve voliéře Guayanas a uletět vzniklým otvorem. Jeden z papoušků byl odchycen bezprostředně po útěku. Druhého papouška, aru vojenského, který se po celou dobu zdržoval v blízkosti voliéry, se podařilo chytnout ve středu 12. září. Třetího uprchlíka aru hyacintového chovatelé v areálu zoo naposledy viděli v pondělí 10. září. V úterý 11. září proto zoo požádala na svém webu, sociálních sítí a také prostřednictvím médií o pomoc při hledání. „Rádi bychom touto cestou poděkovali regionálním štábům TV Nova a TV Prima a také všem regionálním redakcím a rádiím za jejich pomoc. Okamžitě připravili zprávy a reportáže a zajistili jejich místní a celoplošné zveřejnění. Podařilo se tak informovat velké množství lidí a zvýšit naše šance na objevení papouška,“ uvedla Romana Bujáčková z oddělení marketingu.

První zprávu o zahlédnutí uprchlého papouška zoo získala v úterý 11. září díky starostovi Chomýže panu Navrátilovi. Papoušek byl viděn v Jankovicích a v Chomýži, tzn mezi Holešovem a Bystřicí pod Hostýnem. Ačkoliv zoologové celou oblast propátrali, papouška se jim nepodařilo objevit. Další zpráva přišla ve čtvrtek 13. září ze Skaličky u Hranic od pana Rostislava Andrýse. Papoušek se objevil v parku u Ústavu sociální péče. Tým zoologů ihned vyrazil, papouška skutečně našli, nicméně přes veškerou úsilí a snahu se jej nepodařilo odchytit. V pátek 14. září zoologové znovu vyrazili ke Skaličky a celý den prohledávali okolí. Bohužel bez sebemenšího úspěchu. V sobotu 15. září byli opět na cestě do Skaličky, když během cesty obdrželi zprávu, že papoušek je na dvoře rodinného domku v Choryni u Valašského Meziříčí. Tou dobou mířil na místo i ředitel zoo Roman Horský. „Informaci o papouškovi nám předali pracovníci Policie ČR Zlín. Obrátil se na ně pan Zdeněk Škarupa z Choryně, že na jeho dvoře zřejmě sedí hledaný papoušek a požádal je o zprostředkování zprávy,“ uvedl Roman Horský. Pracovníci zoo skutečně papouška našli. Seděl na plotu, který ohraničoval dvůr u rodinného domku a choval se velmi klidně. Okamžitě připravili odchytovou klec, kterou měli po celou dobu hledání s sebou, a umístili do ní vlašské ořechy. „Pak už nezbylo než jen trpělivě čekat. Byly to nekonečné minuty, stačilo málo a ara mohl kdykoliv odletět. Nakonec přece jen hlad zvítězil a nám se podařilo papouška odchytit,“ popsal situaci Roman Horský. Jak uvedl pan Škarupa, papoušek se ozýval za jeho domkem zřejmě již předchozí den. „Slyšel jsem navečer podivné zvuky, říkal jsem si, jestli to není náhodou ten uprchlý papoušek. Ale neviděl jsem ho, na dvorku se objevil až během dopoledne. Hned jsem volal na policii, aby zavolali do zoo. Mám velkou radost, že to tak dobře dopadlo. Můj syn dnes jel s rodinou do zlínské zoo na návštěvu, možná toho papouška sem tak trochu přivolal,“ s úsměvem popsal objevení ary pan Škarupa.

„Rád bych jménem zlínské zoo opravdu moc poděkoval všem za pomoc. Lidem, médiím, policii, zkrátka všem, kteří nám pomáhali a hledali společně s námi. Bez jejich pomoci bychom nikdy papouška nenašli. Moc si toho vážíme, “ poděkoval ředitel Roman Horský. 

Po příjezdu do zoo chovatelé papouška prohlédli, zkontrolovali jeho zdravotní stav a také zvážili. „Za celou dobu pobytu mimo voliéru ara zhubl 200 g. To naprosto odpovídá vynaložené námaze, během těch pěti dnů totiž nalétal kolem 60 km. Svůj vliv měla určitě i jiná potrava, kdy se místo semen a ořechů živil zřejmě jablky, švestkami a dalším plody. Navíc měl samozřejmě i horší přístup k vodě,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. Ara hyacintový se tak skutečně  v pořádku vrátil zpět. Díky odpovídající potravě se také jeho váha brzy vrátí na tu původní.

15.09. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Tygřík už chodí do venkovního výběhu

Samečka tygra ussurijského, který se narodil v květnu letošního roku, již můžete při troše štěstí uvidět ve venkovním výběhu!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Omezení přístupu k výběhu slonů

V souvislosti s výstavbou nového záchranného centra pro lvy dojde ke krátkému omezení přístupu k výběhu slonů v Karibuni.

Objevte nové věci

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci