Open Nav

Aligátoři už jsou v teple

Úvod Novinky Aligátoři už jsou v teple

Tři aligátoří samice, které si celé léto užívaly prostornou nádrž před zámkem Lešná, jsou už v teple. Dnes jsme Zubajdu, Rozárku a Milenu, jak se naše samice jmenují, přestěhovali do chovatelského zázemí. Pokles denních a především nočních teplot jim příliš nesvědčil, proto jsme se rozhodli přemístit je zpět do vyhřívaného skleníku. Odchyt a převoz zvládli zoologové a chovatelé na jedničku. Díky sehranosti celého týmu celá akce trvala 45 minut. Do venkovní letní expozice se tak aligátoři vrátí až příští rok na začátku prázdnin.

Letní expozici pro aligátory jsme otevřeli na konci letošního června. Máme velkou radost, že návrat aligátorů do areálu zoo vzbudil u návštěvníků opravdu velký zájem. A to nejen během červnového otevření, ale také v průběhu celého léta. Lidé velmi často využívali posezení na nádvoří a dlouho aligátory pozorovali. „Pobyt ve venkovním bazénu a možnost slunění našim aligátorům vyloženě prospěl. Zvířata jsou ve skvělé kondici. Příjemně nás překvapily i váhové přírůstky všech samic. Osmnáctiletá Zubajda váží 60 kg, během pobytu v bazénu přibrala 7 kg. Téměř stejně přírůstek evidujeme i u třináctileté Mileny, její hmotnost nyní činí 58 kg. Největším „váhovým skokanem" je nejmenší Rozárka. Krásně dohnala zbývající dvě samice. Váží teď 55 kg, během dvou měsíců tak nabrala 10 kg," uvedl hlavní zoolog Kamil Čihák.

Zlínská zoo chová aligátory americké od roku 2002. V současně době má ve své kolekci pětici těchto majestátní plazů, čtyři samice a jednoho samce. Původně obývali terária v suterénu zámku Lešná, nicméně tyto prostory již nesplňovaly chovatelské nároky. Zoo pro ně proto v roce 2018 připravila nové chovné zařízení s prostorným bazénem a písčitou částí. „Rozlehlý skleník je umístěn v chovatelském zázemí, kde se jim snažíme vytvořit co nejvhodnější podmínky. Udržujeme zde teplotu kolem 25°C, zajištěna je i odpovídající vlhkost. Písčitý prostor souše vyhříváme infralampami. K dispozici mají také bazén s vodou o teplotě kolem 23°C," dodal Kamil Čihák.

 

Aligátoři už jsou v teple Aligátoři už jsou v teple Aligátoři už jsou v teple Aligátoři už jsou v teple Aligátoři už jsou v teple Aligátoři už jsou v teple Aligátoři už jsou v teple Aligátoři už jsou v teple Aligátoři už jsou v teple

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín