Žádný jiný kontinent není domovem pro tolik nezaměnitelných zvířat jako Afrika. Z pohledu zoologie je černý kontinent vlastně velká pokladnice plná nejmajestátnějších exotických druhů. Lidé je dnes obdivují nejen v jejich domovině, ale také v zoologických zahradách po celém světě.
Rok otevření: 2023
Expozice Gora Ark (Archa supů) se stala domovem dvou desítek supů a dalších druhů afrických ptáků. Voliéra, která měří na délku úctyhodných 80 metrů je svým pojetím naprosto unikátní, v České republice nikde jinde obdobnou neobjevíte. Voliéru obývá 5 druhů afrických supů - supi Rüppellovi, bělohlaví, chocholatí, mrchožraví a kapucíni. Kromě supů ve voliéře uvidíte hadilovy písaře a zástupce menších afrických ptáků, např. papoušky šedohlavé západní, zoborožce hrubozobé nebo různé druhy turak. Právě prostor je obrovským benefitem této voliéry, umožní supům létat. Celé zařízení jsme také koncipovali pro chov a rozmnožování supů, doufáme, že připravené hnízdní niky s vyhříváním budou supům vyhovovat.
Mimořádné zážitky nabídne i krmení supů. To probíhá téměř tak, jako ve volné přírodě. Usednete do velkého amfiteátru, který je součástí voliéry, a na vyvýšeném pahorku ve voliéře sledujete, jak si hejno supů poradí s připraveným kadáverem celého zvířete. Uvidíte tak jejich sociální chování, hierarchii ve skupině nebo souboje mezi jednotlivými ptáky.
Voliéru Gora Ark doplňují jedinečné bronzové sochy z Nigerie. Vytvořili je umělci z nigerijského státu Benin, jejich propracování, detaily, to je skutečná pastva pro oči.
Zoo Zlín v případě supů úspěšně naplňuje jedno z nejdůležitějších poslání moderní zoo – chov ohrožených druhů zvířat a jejich návrat do volné přírody. Nová expozice obojí ukázkově propojí. Jako jedné z mála evropských zahrad se nám daří rozmnožovat supy bělohlavé, stejně jako i další druhy supů, přirozeným způsobem. Spolu s organizací Green Balkans je pak vracíme do volné přírody. Celkem bylo v Bulharsku a v Itálii již vypuštěno 23 odchovaných supů.
Otevřením této nové expozice byla dokončena II. etapa vzdělávacího a chovného centra pro supy. V té první vznikla expozice pro damany a želvy a voliéra afrických ptáků.
6. června 2021 se ve zlínské zoo narodilo první mládě slona afrického v České republice!
Více informacíRok otevření: 2022
V africké oblasti na louce před pavilonem žiraf vznikla nová expozice, která se stala domovem pro staronové obyvatele naší zahrady, a to damany kapské a želvy ostruhaté. Dalšími společnými obyvateli jejich expozice jsou také perličky supí, papoušci kapští, turakové bělobřiší a zoborožci hvízdaví. Novou větší voliéru jsme připravili pro orly korunkaté, jejich původní voliéra se stala novým domovem pro zoborožce kaferské. Expozice příjemně doplňují mohutné kameny, bronzové sochy krále a královny z Nigérie a také nápadité výtvarné prvky.
Otevřením této nové expozice byla dokončena I. etapa vzdělávacího a chovného centra pro supy. V druhé etapě vznikla Gora Ark, nejdelší voliéra pro supy v České republice, kterou jsme otevřeli 6. srpna 2023.
Hyeny jsou více lovci než požírači mršin. Ze všech afrických masožravých savců má nejsilnější stisk čelistí.
Více informacíRok otevření: 1998
Expozici afrických savan dominuje velký pavilon ve tvaru domorodé chýše. Je unikátní nejen svým vzhledem, ale také koncepcí. Stal se totiž společným domovem pro obyvatele travnatých plání - žirafy Rothschildovy, zebry bezhřívé, kudu velké, prasata savanová a pštrosy dvouprsté.
Zvířata zde můžete pozorovat z neobvyklé perspektivy. Venkovní výběh i pavilon totiž lemuje vyvýšená trasa, žirafám se tak podíváte přímo do očí. A pokud toužíte po ještě intenzivnějším zážitku, navštivte novou žirafí vyhlídku s názvem Twiga Snack. Žirafy budete mít takřka na dosah ruky a navíc si je ve vybraných časech můžete i nakrmit. Přehled krmení najdete v odkazu Zážitky v zoo.
K dispozici vstupenky v pokladně, on-line vstupenky, přenosné kuponové permanentky a roční karty Family.