Open Nav

Afrika

Úvod Zvířata Expozice Afrika

Afrika ve zlínské zoo - to jsou pavilony ve tvaru domorodých chýší, rozlehlé výběhy s typickými zástupci savců a ptáků afrických savan, polopouštních oblastí i etiopských hor s endemickými paviány dželada, plameňáci brodící se lagunou nebo malý Madagaskar v podobě ostrovních expozice lemurů kata.

Africkou atmosféru dotváří stylová výzdoba interiérů budov, dřevěné skulptury, rytmická hudební kulisa pavilonů a rozmanitá vegetace.

Etiopie

Rok otevření: Etiopie I 2010, Etiopie II 2012
 
Etiopie - to je nová tvář expozic ve zlínské zoo. Uvidíte zde nejen africká zvířata, ale také vesnici kmene Konso se stylovými chýšemi a množstvím originálních etnografických předmětů.

Ústředním prvkem Etiopie I je rozlehlý výběh pro paviány dželada. Dželady zde můžete obdivovat téměř po celý rok, pouze v zimním období, dokud neodtaje led z vodního příkopu, zůstavají v menším výběhu u ubikace. Na výběh dželad navazuje expozice želv pardálích a ptačí voliéra "Omo", největší voliéra s ocelovou sítí v českých zoo. Žijí zde nesyti afričtí, čápi sedlatí, kladivouši afričtí, zejozobové afričtí, zoborožci kaferští a marabu afričtí. Jedním ze zvířat, které lze potkat snad v každé etiopské vesnici, je ovce somálská. Její výběh se rozkládá poblíž stylové kruhovité chýše.

V Etiopii II najdete oblíbené surikaty, antilopy bongo, hyeny skvrnité nebo domácí skot zebu. Ve voliéře "Senkele" uvidíte supy Rüppellovy a chocholaté, zoborožce havraní a hvízdavé. Samostatná expozice je věnována největší africké sově - výrům bělavým.
 
V etiopském Kefa baru navíc můžete ochutnat vynikající etiopskou kávu a pravé domorodé placky. A pokud byste si je chtěli upéct i doma, máme pro Vás recept.

Etiopské placky
125 g másla, 125 g hnědého cukru, 1 vejce - utřít v pěnu, poté přidat: 150 g hladké mouky, 1/2 prášku do pečiva, 125 g nahrubo nasekaných vlašských ořechů, 150 g rozinek. Vše smíchat dohromady, placičky dát na pečicí papír, troubu na 150°C a péct 25 minut.
 

Sloni afričtí

Rok otevření: 2003
 
Tři slonice, které se jmenují Kali (narozena 1995), Zola (1996) a Ulu (1997) mají k dispozici prostorný pavilon a rozlehlý venkovní výběh. Pavilon svým tvarem připomíná velkou africkou chýši. Jeho interiér zdobí věrné imitace skal a mohutných stromů, součástí je i velké sladkovodní akvárium s africkými cichlidami. Venkovní výběh je jedno velké sloní hřiště. Pařezy, kameny a klády slouží nejen jako hračky, ale také jako pomůcka k podrbání. Slonice mají k dispozici i vnitřní a venkovní bazén.
 
Od léta 2020 je pro návštěvníky zpřístupněna také první dokončená část oblasti Karibuni, která je věnována právě našim slonům. Nově tak můžete slony pozorovat nejen v původní expozici ale také v novém tří hektarovém venkovním výběhu. V něm se naše slonice mohou těšit například z nového přístřešku, velkého bazénu či přírodního bahniště. 
 

Pavilon afrických kopytníků

Rok otevření: 1998

Zástupci savan černého kontinentu - žirafy Rothschildovy, zebry bezhřívé, buvolci běločelí, prasata savanová a pštrosi dvouprstí - společně obývají  pavilon, který svým tvarem připomíná velkou africkou chýši. Přímo na něj navazuje prostorný venkovní výběh. Žirafy využívají jeho horní část, ostatní zvířata mohou procházet i do spodní svahovité části.

Zvířata zde můžete pozorovat z neobvyklé perspektivy. Kolem venkovního výběhu i v pavilonu procházíte po vyvýšené trase. Žirafám se tak díváte přímo do očí. A pokud toužíte po ještě intenzivnějším zážitku, navštivte v námi vybraných časech novou žirafí vyhlídku s názvem Twiga snack. Zde třikrát denně probíhá prodej krmení a vy si tak můžete pod odborným dohledem našeho personálu žirafu nakrmit přímo z ruky. 

Nosorožci, antilopy koňské, vodušky abok

Rok otevření: 2006
 
Rozlehlý a zajímavě členitý výběh naproti pavilonu slonů představuje obyvatele Afriky. Vodušky abok se rády zdržují v blízkosti bažin a močálů, vzácní adaxové reprezentují pouštní druhy. K zástupcům afrických savan pak patří nosorožci tuponosí a antilopy koňské.
 
V roce 2012 jsme výrazně upravili vnitřní expozici i venkovní výběh, abychom sem mohli z pavilonu žiraf přemístit nosorožce tuponosé. Prvním nosorožcem zde však byl samec Kashka, kterého jsme získali v prosinci 2012 z anglické zoo Malton. Na jaře roku 2013 jsme za ním přemístili i naše dvě samice Zantu a Naju z pavilonu afrických kopytníků.

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín