Afrika

Co najdete v této oblasti?

Afrika

Žádný jiný kontinent není domovem pro tolik nezaměnitelných zvířat jako Afrika. Z pohledu zoologie je černý kontinent vlastně velká pokladnice plná nejmajestátnějších exotických druhů. Lidé je dnes obdivují nejen v jejich domovině, ale také v zoologických zahradách po celém světě.

Sloni afričtí

Rok otevření: 2020 výběh v Karibuni, 2022 nové chovné zařízení v Karibuni
 
Naše sloní stádo, které tvoří slonice Kali (narozena 1995), Zola (1996) a Ulu (1997) a první africké slůně České republiky Zyqarri (2021), se již zabydlelo v novém chovném zařízení v Karibuni. Dokončili jsme jej v listopadu 2022 a patří mezi tři největší zařízení svého druhu na světě. V bezprostřední blízkosti nového pavilonu mají sloni k dispozici i nový výběh A. Od léta 2020 pak sloni během hlavní sezony tráví čas také v rozlehlém tříhektarovém výběhu B. Nová africká oblast pojmenovaná Karibuni postupně vzniká na ploše 21 ha. Dominantní část bude patřit právě slonům africkým.
S původním pavilonem a výběhem slonů máme velké plány. Rádi bychom zde připravili novou expozici pro šimpanze bonobo.
 
6.6.2021
V neděli 6. června o půl osmé ráno slonice Kali porodila zdravé slůně. Je to první mládě slona afrického ve zlínské zoo, a také vůbec první africké slůně v České republice.
 
Malý sameček roste jako z vody. Je velmi zvídavý, stále víc zdatnější a odvážnější. Všude chce být, napodobuje dospělé slonice. V novém chovném zařízení v Karibuni si užívá opravdu obrovský prostor, dává najevo nespoutanou radost, válí se v písku, hraje si s větvičkami. 

První afričák

6. června 2021 se ve zlínské zoo narodilo první mládě slona afrického v České republice!

Více informací

Damani a želvy

Rok otevření: 2022

V africké oblasti na louce před pavilonem žiraf vznikla nová expozice, která se stala domovem pro staronové obyvatele naší zahrady a to damany kapské a želvy ostruhaté. Dalšími společnými obyvateli jejich expozice jsou také perličky supí, papoušci kapští, turakové bělobřiší a zoborožci hvízdaví. Novou větší voliéru jsme připravili pro orly korunkaté, jejich původní voliéra se stala novým domovem pro zoborožce kaferské. Expozice příjemně doplňují mohutné kameny, kovové africké sochy krále a královny a také nápadité výtvarné prvky. Otevřením této nové expozice byla dokončena I. fáze Vzdělávacího a chovného centra pro supy. 

Etiopie

Rok otevření: Etiopie I 2010, Etiopie II 2012
 
Etiopie představuje odlišnou tvář Afriky. Celá oblast leží ve svahu, tato členitost nám umožnila věrně přiblížit etiopské ekosystémy - povodí řeky Omo, náhorní plošiny Simienských hor nebo lesnaté buše. Kromě zvířat uvidíte i velké množství originálních etnografických předmětů přímo z Etiopie a také vesnici kmene Konso. 

Největší expozice v naší Etiopii patří dželadám. Rozhlehlý travnatý výběh je pro ně nutností, jako potravní specialisté tráví téměř veškerý svůj čas ukusováním stébel trávy. S výběhem dželad sousedí ptačí voliéra "Omo", největší voliéra s ocelovou sítí v českých zoo. Žijí zde nesyti afričtí, zejozobové afričtí a další druhy afrických ptáků - zoborožci nebo jeřábi. Voliéra Senkele v horní části etiopské oblasti představuje africké supy a zoborožce, uvidíte zde supy chocholaté, Rüppelovy a zoborožce havraní

V Etiopii najdete také oblíbené surikaty, antilopy bongo, hyeny skvrnité nebo největší africké sovy výry bělavé. Snad v každé africké vesnici, stejně tak u nás v zoo, lze potkat skot zebuovce somálské

Hyena skvrnitá

Hyeny jsou více lovci než požírači mršin. Ze všech afrických masožravých savců má nejsilnější stisk čelistí.

Více informací

Pavilon afrických kopytníků

Rok otevření: 1998

Expozici afrických savan dominuje velký pavilon ve tvaru domorodé chýše. Je unikátní nejen svým vzhledem, ale také koncepcí. Stal se totiž společným domovem pro obyvatele travnatých plání - žirafy Rothschildovy, zebry bezhřívé, kudu velké, prasata savanová a pštrosy dvouprsté. 

Zvířata zde můžete pozorovat z neobvyklé perspektivy. Venkovní výběh i pavilon totiž lemuje vyvýšená trasa, žirafám se tak podíváte přímo do očí. A pokud toužíte po ještě intenzivnějším zážitku, navštivte novou žirafí vyhlídku s názvem Twiga Snack. Žirafy budete mít takřka na dosah ruky a navíc si je ve vybraných časech můžete i nakrmit. Přehled krmení najdete v odkazu Zážitky v zoo.

Nosorožci a antilopy

Rok otevření: 2006
 
Rozlehlý a zajímavě členitý výběh poblíž pavilonu slonů představuje obyvatele Afriky. Vodušky abok jsou považovány za nejhezčí ze všech druhů vodušek, antilopy koňské získaly své druhové jméno díky hřívě na krku, která nápadně připomíná tu koňskou. Trio nosorožců tuponosých tvoří samec Kashka a samice Zanta a Naja. Ze všech 5 druhů nosorožců je tento druh nejvíce společenský. U nosorožců jsme již několikrát zaznamenali pokusy o páření, zatím však bez konečného úspěchu. Všechna zvířata jsou ale mladá, což nám dává do budoucna stále velkou šanci na premiérový odchov.
 
SEKCE BOTANIKA Zeleň a její zvláštnosti
SEKCE ASIE Prozkoumejte východ

ZÁŽITEK

ZOO OPĚT OTEVŘENA

Areál Zoo Zlín je již otevřen na 100 % své kapacity. Pro návštěvu zoo nepotřebujete očkování, žádné testy nebo potvrzení o bezinfekčnosti.