Afrika

Co najdete v této oblasti?

Afrika

Žádný jiný kontinent není domovem pro tolik nezaměnitelných zvířat jako Afrika. Z pohledu zoologie je černý kontinent vlastně velká pokladnice plná nejmajestátnějších exotických druhů. Lidé je dnes obdivují nejen v jejich domovině, ale také v zoologických zahradách po celém světě.

Gora Ark

Rok otevření: 2023

Expozice Gora Ark (Archa supů) se stala domovem dvou desítek supů a dalších druhů afrických ptáků. Voliéra, která měří na délku úctyhodných 80 metrů je svým pojetím naprosto unikátní, v České republice nikde jinde obdobnou neobjevíte. Voliéru obývá 5 druhů afrických supů - supi Rüppellovi, bělohlaví, chocholatí, mrchožraví a kapucíni. Kromě supů ve voliéře uvidíte hadilovy písaře a zástupce menších afrických ptáků, např. papoušky šedohlavé západní, zoborožce hrubozobé nebo různé druhy turak. Právě prostor je obrovským benefitem této voliéry, umožní supům létat. Celé zařízení jsme také koncipovali pro chov a rozmnožování supů, doufáme, že připravené hnízdní niky s vyhříváním budou supům vyhovovat. 

Mimořádné zážitky nabídne i krmení supů. To probíhá téměř tak, jako ve volné přírodě. Usednete do velkého amfiteátru, který je součástí voliéry, a na vyvýšeném pahorku ve voliéře sledujete, jak si hejno supů poradí s připraveným kadáverem celého zvířete. Uvidíte tak jejich sociální chování, hierarchii ve skupině nebo souboje mezi jednotlivými ptáky.

Voliéru Gora Ark doplňují jedinečné bronzové sochy z Nigerie. Vytvořili je umělci z nigerijského státu Benin, jejich propracování, detaily, to je skutečná pastva pro oči.

Zoo Zlín v případě supů úspěšně naplňuje jedno z nejdůležitějších poslání moderní zoo – chov ohrožených druhů zvířat a jejich návrat do volné přírody. Nová expozice obojí ukázkově propojí. Jako jedné z mála evropských zahrad se nám daří rozmnožovat supy bělohlavé, stejně jako i další druhy supů, přirozeným způsobem. Spolu s organizací Green Balkans je pak vracíme do volné přírody. Celkem bylo v Bulharsku a v Itálii již vypuštěno 23 odchovaných supů.

Otevřením této nové expozice byla dokončena II. etapa vzdělávacího a chovného centra pro supy. V té první vznikla expozice pro damany a želvy a voliéra afrických ptáků. 

Sloni afričtí

Rok otevření: 2020 výběh v Karibuni, 2022 nové chovné zařízení v Karibuni
 
U nás teď uvidíte kompletní sloní stádo. Kromě slonic Kali (narozena 1995), Zola (1996) a Ulu (1997) a první africké slůně České republiky samečka Zyqarri (2021) můžete u nás obdivovat také třicetiletého sloního samce Jacka. K dispozici mají rozlehlý tříhektarový travnatý výběh B, jehož součástí je i přírodní jezírko, a vnitřní ustájení, které patří mezi tři největší zařízení svého druhu na světě. V bezprostřední blízkosti nového pavilonu mají sloni k dispozici i menší výběh A.
 
Nové chovné zařízení pro slony africké vzniklo v rámci projektu Karibuni. Jde o průlomovou vizi, jakým směrem se má ubírat chov zvířat v lidské péči. Představí faunu afrického kontinentu, dominantní část bude patřit právě slonům africkým. Důležitým prvkem Karibuni budou také dva kempy s unikátním ubytováním pro 200 osob a stylová restaurace pro 360 osob. 
 
5.9.2023
Z maďarské Zoo Sosto jsme získali nového sloního samce jménem Jack. Má třicet let, váží úctyhodných 5,5 tuny, na výšku měří 3 metry 30 centimetrů. V porovnání s našimi samicemi je to tak skutečný obr. Podle pozorování chovatelů má Jack velmi mírnou a klidnou povahu, spojení se samicemi a slůnětem proběhlo bez jakýchkoliv problémů.
 
6.6.2021
V neděli 6. června o půl osmé ráno slonice Kali porodila zdravé slůně. Je to první mládě slona afrického ve zlínské zoo, a také vůbec první africké slůně v České republice.
 
Malý sameček roste jako z vody, nyní už váží 800 kg. Je velmi zvídavý, všude chce být, napodobuje dospělé slonice. Oblíbil si také koupání v rozlehlém jezírku ve společnosti matky Kali a "tety" Zoly. 

První afričák

6. června 2021 se ve zlínské zoo narodilo první mládě slona afrického v České republice!

Více informací

Damani a želvy

Rok otevření: 2022

V africké oblasti na louce před pavilonem žiraf vznikla nová expozice, která se stala domovem pro staronové obyvatele naší zahrady, a to damany kapské a želvy ostruhaté. Dalšími společnými obyvateli jejich expozice jsou také perličky supí, papoušci kapští, turakové bělobřiší a zoborožci hvízdaví. Novou větší voliéru jsme připravili pro orly korunkaté, jejich původní voliéra se stala novým domovem pro zoborožce kaferské. Expozice příjemně doplňují mohutné kameny, bronzové sochy krále a královny z Nigérie a také nápadité výtvarné prvky. 

Otevřením této nové expozice byla dokončena I. etapa vzdělávacího a chovného centra pro supy. V druhé etapě vznikla Gora Ark, nejdelší voliéra pro supy v České republice, kterou jsme otevřeli 6. srpna 2023.

Hyena skvrnitá

Hyeny jsou více lovci než požírači mršin. Ze všech afrických masožravých savců má nejsilnější stisk čelistí.

Více informací

Pavilon afrických kopytníků

Rok otevření: 1998

Expozici afrických savan dominuje velký pavilon ve tvaru domorodé chýše. Je unikátní nejen svým vzhledem, ale také koncepcí. Stal se totiž společným domovem pro obyvatele travnatých plání - žirafy Rothschildovy, zebry bezhřívé, kudu velké, prasata savanová a pštrosy dvouprsté. 

Zvířata zde můžete pozorovat z neobvyklé perspektivy. Venkovní výběh i pavilon totiž lemuje vyvýšená trasa, žirafám se tak podíváte přímo do očí. A pokud toužíte po ještě intenzivnějším zážitku, navštivte novou žirafí vyhlídku s názvem Twiga Snack. Žirafy budete mít takřka na dosah ruky a navíc si je ve vybraných časech můžete i nakrmit. Přehled krmení najdete v odkazu Zážitky v zoo.

Etiopie

Rok otevření: Etiopie I 2010, Etiopie II 2012
 
Etiopie představuje odlišnou tvář Afriky. Celá oblast leží ve svahu, tato členitost nám umožnila věrně přiblížit etiopské ekosystémy - povodí řeky Omo, náhorní plošiny Simienských hor nebo lesnaté buše. Kromě zvířat uvidíte i velké množství originálních etnografických předmětů přímo z Etiopie a také vesnici kmene Konso. 

Největší expozice v naší Etiopii patří dželadám. Rozhlehlý travnatý výběh je pro ně nutností, jako potravní specialisté tráví téměř veškerý svůj čas ukusováním stébel trávy. S výběhem dželad sousedí ptačí voliéra Omo, největší voliéra s ocelovou sítí v českých zoo. Žijí zde nesyti afričtí, zejozobové afričtí a další druhy afrických ptáků - zoborožci, jeřábi a drobní vrubozobí. Voliéra Senkele v horní části etiopské oblasti představuje supy chocholaté, zoborožce havraní a krkavce bělokrké.  

V Etiopii najdete také oblíbené surikaty, antilopy bongo, hyeny skvrnité nebo největší africké sovy výry bělavé. Snad v každé africké vesnici, stejně tak u nás v zoo, lze potkat skot zebuovce somálské

Nosorožci a antilopy

Rok otevření: 2006
 
Rozlehlý a zajímavě členitý výběh poblíž pavilonu slonů představuje obyvatele Afriky. Vodušky abok jsou považovány za nejhezčí ze všech druhů vodušek, antilopy koňské získaly své druhové jméno díky hřívě na krku, která nápadně připomíná tu koňskou. Trio nosorožců tuponosých tvoří samec Kashka a samice Zanta a Naja. Ze všech 5 druhů nosorožců je tento druh nejvíce společenský. U nosorožců jsme již několikrát zaznamenali pokusy o páření, zatím však bez konečného úspěchu. Všechna zvířata jsou ale mladá, což nám dává do budoucna stále velkou šanci na premiérový odchov.
 
SEKCE BOTANIKA Zeleň a její zvláštnosti
SEKCE ASIE Prozkoumejte východ

ZÁŽITEK

ZOO OPĚT OTEVŘENA

Areál Zoo Zlín je již otevřen na 100 % své kapacity. Pro návštěvu zoo nepotřebujete očkování, žádné testy nebo potvrzení o bezinfekčnosti.