Novinka

Zámecká terária do konce dubna

Zámecká terária do konce dubna

Plazy a obojživelníky ze zámeckých terárií čeká velké stěhování. Většinu chovatelé přemístí do nových expozic, pouze hroznýši královští zamíří do některé české nebo evropské zoo.

Téměř tři desítky let mohli návštěvníci zlínské zoo obdivovat v zámeckých teráriích zástupce plazů a obojživelníků. Letos na jaře se tato zvířata přestěhují do nových expozic, například do tropické haly Yucatan. Terária v suterénu zámku Lešná budou přístupná ještě do konce dubna, než začne stěhování. Návštěvníci tak mají poslední měsíc na to, aby do zámeckého podzemí nahlédli.

Stěhování se bude týkat asi deseti zvířat, která chovatelé přemístí z již nevyhovujících podzemních prostor do nových terárií. „Aligátory prozatím umístíme do chovatelského zázemí, v létě bychom je však rádi představili ve venkovním výběhu přímo v areálu zoo. Žabky pralesničky a drobné ještěry anolisy budou moci návštěvníci zanedlouho obdivovat v tropické hale Yucatan,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Chovatelé přestěhují také želvy mohutné a želvy vousivky. Naopak hroznýši královští najdou nový domov v některé české nebo evropské zoo.

Provoz ve starých teráriích v suterénu zámku Lešná komplikuje absence denního světla, výrazné kolísání teplot v průběhu roku nebo vysoká vlhkost, která má negativní vliv také na zámeckou expozici. Navíc koncentrace terarijních zvířat do jednoho prostoru neodpovídá charakteru ZOO Zlín, která dbá na zoogeografické členění. Proto jsou akvária a terária solitérně rozmisťována podle příslušných oblastí.

Zámecká terária sice patřila řadu let ke koloritu zlínské zoo, v současné době však již tyto prostory nesplňují nároky na chov zvířat. „Nemůžeme zvířata držet v nevyhovujících podmínkách jen kvůli jisté nostalgii, kterou někteří návštěvníci mohou pociťovat. Pohledem zvenčí nelze postřehnout všechny souvislosti, které chov exotických zvířat obnáší. Všichni rádi vzpomínáme, že jsme jako děti pozorovali v zoo lední medvědy. Ti ale žili v zoo expozici, která by nyní absolutně neobstála. Zoologické zahrady na celém světě směřují k tomu, aby na prvním místě byla pohoda zvířat,“ zmínil Roman Horský. „Při budování nových expozic se ale snažíme vyslyšet i názory veřejnosti. Lidé například uváděli, že jim u nás chybí velké kočkovité šelmy. I to byl jeden z důvodů plánovat novou expozici pro jaguáry,“ doplnil ředitel.

Suterén lešenského zámku byl několik desítek let spjat nejen s terárii, ale také s expozicí akvárií.  Tajemný svět moří si návštěvníci mohli poprvé prohlédnout již v roce 1957. Od té doby prostory prošly několika úpravami, které však byly zaměřeny především na zlepšení vizuální podoby. V devadesátých letech suterén zámku obohatila terária se zástupci plazů. Hady, ještěry, krokodýly a želvy později doplnili obojživelníci. Vzhledem k špatnému technickému stavu akvárií byl jejich provoz na začátku roku 2004 ukončen.

I když terária zůstala zachována, počítalo se v budoucnosti s razantní změnou celého prostoru. Nyní po uvolnění celého prostoru bude zoo řešit náročný úkol – obnovu historického zámeckého větracího systému pro vyřešení problémů spojených s vlhkostí suterénu zámku. Naplánována je letos také oprava střechy na celé budově zámku.

 

14.03. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Dvě první místa v soutěži Bílý slon

Zoo Zlín získala dvě první místa v soutěži Bílý slon - za odchov dvojzoborožců indických v kategorii Ptáci a za pavilon slonů afrických v Karibuni v kategorii Stavba roku. Slavíme!

Objevte nové věci

Odborníci nesouhlasí se změnami v zákoně o zoologických zahradách

V Senátu v pátek 3. května proběhl kulatý stůl k novele zákona o zoologických zahradách, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. S novelou zákona odborníci nesouhlasí.

Objevte nové věci

Květen v Zoo Zlín

Květen je ve zlínské zoo nádherný, přijeďte se podívat! Areál rozzářily stovky kvetoucích rostlin a keřů, během víkendů nabízíme také komentované krmení.

Objevte nové věci