Novinka

První mládě želvy mohutné

První mládě želvy mohutné

První mládě želvy mohutné poddruhu phayrei, které se vylíhlo vloni v lednu, se stalo světovým unikátem. Jedná se totiž o jediné mládě, které se v roce 2020 podařilo ve světových zoo odchovat.

Když se v lednu 2020 vylíhlo po třech letech chovu první mládě asijské želvy mohutné poddruhu phayrei, měli zlínští chovatelé oprávněný důvod k radosti. Na začátku letošního roku tuto radost znásobilo zjištění, že zlínské mládě se stalo jediným mládětem, které se v roce 2020 podařilo ve světových zoologických institucích odchovat. Zlínská zoo je jednou z 23 zoo na světě, která tento poddruh největší suchozemské želvy Asie chová. Mládě zdárně prospívá.

Pár želv mohutných poddruhu phayrei se v Zoo Zlín poprvé objevil v roce 2017. Želvy se zabydlely v expozici v těsném sousedství Zátoky rejnoků, k dispozici zde mají vytápěnou vnitřní ubikaci a také prostorný venkovní výběh. První snůška 30 vajec se objevila na konci roku 2017, bohužel ani jedno vejce nebylo oplozeno. Stejný scénář pokračoval i v následujícím roce, teprve listopad 2019 přinesl změnu. „Při kontrole jsme zjistili, že konečně máme v inkubátoru jedno oplozené vejce. Vejce podobná menšímu kulatému míčku jsme totiž vždy raději z expozice odebrali a umístili do líhně. Jsou zde optimální podmínky pro líhnutí, navíc zamezíme případnému nechtěnému poškození vajec samicí,“ upřesnil zoolog Václav Štraub. Mládě želvy se vylíhlo 20. ledna 2020, vážilo 45 g. Po vylíhnutí jej chovatelé umístili do terária, ve kterém zajistili teplotu kolem 30 stupňů a vysokou vlhkost vzduchu. „Mládě, u kterého ještě neznáme pohlaví, je vitální a velmi dobře prospívá. Nyní váží již 650 g, do expozice jej však dát nemůžeme. Želvy mohutné jsou opravdu mohutné, naše samice váží 30 kg,“ upřesnil Václav Štraub.

Domovinou želv mohutných jsou deštné pralesy jihovýchodní Asie. Poddruh chovaný ve zlínské zoo se vyskytuje od Thajska po severovýchodní část Indie. Jedná se o jednu z největších suchozemských želv na světě, váha dospělých jedinců se pohybuje od 20 do 30 kg. Samec dorůstá průměrně 40 cm, větší samice pak až 60 cm. Na jídelníčku dominuje převážně rostlinná potrava, ve zlínské zoo si pochutnávají na hlávkovém salátu, strouhané mrkvi, rajčatech, dostávají také speciální vitamínové granule. Samička po páření snáší obvykle 30-50 vajec, malé želvičky se líhnou po 90-120 dnech. Po vylíhnutí měří 6 cm, dospívají v osmém až desátém roce života. Želvy mohutné jsou dlouhověká zvířata, dožívají se až 50 let. Ve volné přírodě patří mezi velmi ohrožený druh. Hlavním důvodem je nelegální sběr pro medicínské účely a úbytek a přeměna jejich životního prostředí.

15.02. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Dvě první místa v soutěži Bílý slon

Zoo Zlín získala dvě první místa v soutěži Bílý slon - za odchov dvojzoborožců indických v kategorii Ptáci a za pavilon slonů afrických v Karibuni v kategorii Stavba roku. Slavíme!

Objevte nové věci

Odborníci nesouhlasí se změnami v zákoně o zoologických zahradách

V Senátu v pátek 3. května proběhl kulatý stůl k novele zákona o zoologických zahradách, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. S novelou zákona odborníci nesouhlasí.

Objevte nové věci

Květen v Zoo Zlín

Květen je ve zlínské zoo nádherný, přijeďte se podívat! Areál rozzářily stovky kvetoucích rostlin a keřů, během víkendů nabízíme také komentované krmení.

Objevte nové věci