Novinka

Zámek Lešná láme rekordy

Zámek Lešná láme rekordy

Letošní sezóna na zámku Lešná je mimořádná. Od dubna do října si jej prohlédlo téměř 31 000 osob, což je nejvyšší návštěvnost od roku 1991. Děkujeme!!

Letošní sezóna na zámku Lešná v ZOO Zlín je opravdu mimořádná. Zámek si od dubna do října prohlédlo téměř 31 tisíc návštěvníků. Znamená to absolutně nejvyšší návštěvnost od roku 1991. Pro zajímavost, před pěti lety byla přitom návštěvnost zámku o 35 % nižší. Od listopadu do března 2019 bude zámek uzavřen, nová návštěvní sezóna odstartuje v dubnu 2019.

Zvýšení návštěvnosti zaznamenal zámek již loni, kdy přišlo přes 28 tisíc turistů, což bylo o čtyři tisíce víc než v roce předchozím. A nárůst pokračoval i letos. Přispělo k tomu několik změn a novinek. „V roce 2017 jsme upravili režim prohlídek zámku. Během hlavní sezony začínaly každou půlhodinu, lidé tak čekali vždy jen pár minut. Navíc se mohli posadit do příjemného stínu na zámecké terase, kterou jsme podle dobových fotografií vybavili stylovým nábytkem. Pokladna zámku byla celý den otevřená a fungovala jako infocentrum,“ uvedla Světlana Divilková, vedoucí zámku.

Zásadní vliv na nárůst návštěvnosti však mělo cílené oslovení základních škol. „Pro školáky jsme vytvořili speciální prohlídky, hlavním tahákem se stala prohlídka s výukou etikety. Děti si mohly například vyzkoušet stolování v zámecké jídelně, natrénovat svatební obřad v Sále předků, naučit se vázat kravatu. Nechyběly ani pracovní listy s otázkami a užitečnými návody,“ doplnila Romana Bujáčková. Nový program zaujal desítky škol, v dubnu a v květnu tak přinesl mimořádné zvýšení počtu návštěvníků ve srovnání s předchozími lety. Rekordní návštěvnost „nezkazila“ ani srpnová vedra, kdy lidé raději trávili čas u vody. Na zámek jich tak přišlo asi o 600 méně než v roce 2017.

Ještě před začátkem nové zámecké sezóny začne na zámku Lešná rozsáhlá oprava střechy v předpokládané výši 50 milionů korun. Finanční zdroje na opravu poskytne zřizovatel zoo, město Zlín, a Zlínský kraj. Kvůli letní mateřské kolonii vzácného druhu netopýra – vrápence malého bude oprava rozdělena do několika etap. První etapa stavebních prací začne letos v listopadu a skončí v dubnu 2019. Pokračovat bude znovu na podzim. Provoz zámecké expozice však zůstane od dubna do října plně zachován, na sezónu bude ze zámku odklizeno i lešení. Pokud půjde vše podle harmonogramu, oprava střechy zámku Lešná bude dokončena v dubnu 2021.

22.10. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Oslava 2. narozenin Zyqarriho a 20 let chovu slonů

V neděli 4. června Vás zveme na velkou oslavu dvaceti let chovu slonů afrických a druhých narozenin prvního mláděte slona afrického v ČR!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Malý medvídek je už ve venkovním výběhu

Mládě vzácně chovaného medvěda pyskatého již dovádí ve venkovním výběhu. Často jej také uvidíte, jak se vozí na máminých zádech. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Pohádkový zámek Lešná

Interiéry patří mezi nejkrásnější v českých zámcích, přijďte se přesvědčit. Navíc jsme ještě ponechali velikonoční výzdobu. V dubnu je otevřeno během víkendů, od května pak každý den.

Objevte nové věci

Na jaře do Zoo Zlín!

Jaro se ve zlínské zoo už naplno rozběhlo. Procházka areálem zoo je teď doslova pastvou pro oči, od květů až po mláďata.

Objevte nové věci