Novinka

Zámek Lešná si oblíbili netopýři

Zámek Lešná si oblíbili netopýři

Zámek Lešná překvapí nejen krásnými interiéry, ale pyšní se také vzácnými létajícími obyvateli. Půdu zámku si oblíbili kriticky ohrožení vrápenci malí a další dva druhy netopýrů.

Prohlídku zámku Lešná v areálu zlínské zoo si každoročně nenechá ujít téměř 30 000 návštěvníků. Zámek překvapí unikátní dřevořezbářskou výzdobou interiérů a rozsáhlými uměleckými sbírkami, pyšní se však také vzácnými létajícími obyvateli. Pro jejich večerní a noční život je téměř neznáme, přitom lidem mnohdy létají přímo nad hlavou. Řeč je o vzácných a ohrožených netopýrech. Půdní prostory zámku jsou totiž dlouholetým letním sídlem kriticky ohrožených vrápenců malých (fotografii nám poskytl Mgr. Tošenovský) a dalších dvou druhů netopýrů. Navíc v blízkém okolí zámku byl potvrzen výskyt minimálně 8 druhů netopýrů.

V roce 2017 ZOO Zlín nechala zpracovat celoroční monitoring výskytu netopýrů v budově zámku a v blízkém okolí. Hlavním podnětem byl připravovaný záměr rekonstrukce zámecké střechy a podsklepení. „Průzkum se zaměřil na zjištění výskytu netopýrů a zmapování jejich úkrytů, vletových a výletových otvorů a také letových tras uvnitř budovy. Ty jsou např. pro vrápence, jejichž letní kolonie obsazují otevřené půdy, stejně důležité, jako samotné úkryty,“ uvedl realizátor průzkumu Mgr. Evžen Tošenovský z České společnosti pro ochranu netopýrů. Podle získaných informací zámek Lešná patří mezi důležitý celoroční úkryt hned několika druhů netopýrů. Nejvýznamnější je letní kolonie kriticky ohroženého vrápence malého. „Skupina zhruba 20 samic využívá úkryty evidentně dlouhodobě, má na ně velmi pevnou vazbu. Každoročně zde přivádějí na svět svá mláďata,“ zdůraznil Tošenovský. Zámek přechodně využívají také netopýři večerní a ušatí/dlouhouší (u posledně dvou jmenovaných je velmi komplikované přesně určit druh). V blízkém okolí zámku se pak vyskytuje minimálně 8 druhů. „Kromě již zmiňovaných se jedná např. o netopýry vodní, hvízdavé, nejmenší nebo rezavé. Všechny druhy patří mezi silně ohrožené zástupce české fauny,“ dodal Tošenovský. V zimním období netopýři v určité míře využívají i podsklepení zámku.

Monitoring probíhal prostřednictvím pozorování, vyhledávání úkrytů v budově zámku a také s pomocí tzv. netopýřího detektoru. Speciální přístroj pomáhá identifikovat jednotlivé druhy. „Netopýři vysílají do krajiny krátké a pro člověka neslyšitelné signály, něco jako výkřiky, a citlivým uchem vnímají jejich odrazy. Jedná se o tzv. echolokaci. Funguje stejně jako třeba sonar u ponorek. Netopýři ji využívají pro orientaci v prostoru a pro velmi přesné zaměření kořisti,“ upřesnil zoolog Kamil Čihák. Téměř každý druh netopýra má specifický signál, podle jeho frekvence pak lze jednotlivé druhy určit.

Výjimečné obyvatele zámku Lešná zlínská zoo blíže představí během podzimní Noci pro netopýry. Návštěvníci se mohou těšit nejen na zajímavé povídání, ale také na sledování lovících netopýrů pomocí zmiňovaného detektoru.

V České republice žije 27 druhů netopýrů. Tvoří tak nejpočetnější skupinu našich savců. Všechny druhy jsou přísně chráněné.

26.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Čtvrté mládě tapíra čabrakového

Na konci prosince 2022 se ve zlínské zoo narodilo čtvrté mládě tapíra čabrakového. Tentokrát je to sameček, kterého chovatelé pojmenovali Coffee.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Přihlašování na tábory již v sobotu 4.2.2023!

I letošní prázdniny provedeme Vaše děti čtyřmi kontinety a pohádkovým zámkem. Takže vzhůru za neopakovatelnými zážitky!

Objevte nové věci

Rok 2022 - nejúspěšnější rok v historii zoo

Hlásíme nový návštěvnický rekord! V roce 2022 k nám zavítalo téměř 800 000 návštěvníků. DĚKUJEME!!!

Objevte nové věci

Přejeme vám šťastný a úspěšný rok 2023!

Všem našim návštěvníkům děkujeme za neutuchající přízeň a přejeme hezký nový rok 2023!

Objevte nové věci