Novinka

Zámek Lešná si oblíbili netopýři

Zámek Lešná si oblíbili netopýři

Zámek Lešná překvapí nejen krásnými interiéry, ale pyšní se také vzácnými létajícími obyvateli. Půdu zámku si oblíbili kriticky ohrožení vrápenci malí a další dva druhy netopýrů.

Prohlídku zámku Lešná v areálu zlínské zoo si každoročně nenechá ujít téměř 30 000 návštěvníků. Zámek překvapí unikátní dřevořezbářskou výzdobou interiérů a rozsáhlými uměleckými sbírkami, pyšní se však také vzácnými létajícími obyvateli. Pro jejich večerní a noční život je téměř neznáme, přitom lidem mnohdy létají přímo nad hlavou. Řeč je o vzácných a ohrožených netopýrech. Půdní prostory zámku jsou totiž dlouholetým letním sídlem kriticky ohrožených vrápenců malých (fotografii nám poskytl Mgr. Tošenovský) a dalších dvou druhů netopýrů. Navíc v blízkém okolí zámku byl potvrzen výskyt minimálně 8 druhů netopýrů.

V roce 2017 ZOO Zlín nechala zpracovat celoroční monitoring výskytu netopýrů v budově zámku a v blízkém okolí. Hlavním podnětem byl připravovaný záměr rekonstrukce zámecké střechy a podsklepení. „Průzkum se zaměřil na zjištění výskytu netopýrů a zmapování jejich úkrytů, vletových a výletových otvorů a také letových tras uvnitř budovy. Ty jsou např. pro vrápence, jejichž letní kolonie obsazují otevřené půdy, stejně důležité, jako samotné úkryty,“ uvedl realizátor průzkumu Mgr. Evžen Tošenovský z České společnosti pro ochranu netopýrů. Podle získaných informací zámek Lešná patří mezi důležitý celoroční úkryt hned několika druhů netopýrů. Nejvýznamnější je letní kolonie kriticky ohroženého vrápence malého. „Skupina zhruba 20 samic využívá úkryty evidentně dlouhodobě, má na ně velmi pevnou vazbu. Každoročně zde přivádějí na svět svá mláďata,“ zdůraznil Tošenovský. Zámek přechodně využívají také netopýři večerní a ušatí/dlouhouší (u posledně dvou jmenovaných je velmi komplikované přesně určit druh). V blízkém okolí zámku se pak vyskytuje minimálně 8 druhů. „Kromě již zmiňovaných se jedná např. o netopýry vodní, hvízdavé, nejmenší nebo rezavé. Všechny druhy patří mezi silně ohrožené zástupce české fauny,“ dodal Tošenovský. V zimním období netopýři v určité míře využívají i podsklepení zámku.

Monitoring probíhal prostřednictvím pozorování, vyhledávání úkrytů v budově zámku a také s pomocí tzv. netopýřího detektoru. Speciální přístroj pomáhá identifikovat jednotlivé druhy. „Netopýři vysílají do krajiny krátké a pro člověka neslyšitelné signály, něco jako výkřiky, a citlivým uchem vnímají jejich odrazy. Jedná se o tzv. echolokaci. Funguje stejně jako třeba sonar u ponorek. Netopýři ji využívají pro orientaci v prostoru a pro velmi přesné zaměření kořisti,“ upřesnil zoolog Kamil Čihák. Téměř každý druh netopýra má specifický signál, podle jeho frekvence pak lze jednotlivé druhy určit.

Výjimečné obyvatele zámku Lešná zlínská zoo blíže představí během podzimní Noci pro netopýry. Návštěvníci se mohou těšit nejen na zajímavé povídání, ale také na sledování lovících netopýrů pomocí zmiňovaného detektoru.

V České republice žije 27 druhů netopýrů. Tvoří tak nejpočetnější skupinu našich savců. Všechny druhy jsou přísně chráněné.

26.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Dvě první místa v soutěži Bílý slon

Zoo Zlín získala dvě první místa v soutěži Bílý slon - za odchov dvojzoborožců indických v kategorii Ptáci a za pavilon slonů afrických v Karibuni v kategorii Stavba roku. Slavíme!

Objevte nové věci

Odborníci nesouhlasí se změnami v zákoně o zoologických zahradách

V Senátu v pátek 3. května proběhl kulatý stůl k novele zákona o zoologických zahradách, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. S novelou zákona odborníci nesouhlasí.

Objevte nové věci

Květen v Zoo Zlín

Květen je ve zlínské zoo nádherný, přijeďte se podívat! Areál rozzářily stovky kvetoucích rostlin a keřů, během víkendů nabízíme také komentované krmení.

Objevte nové věci