Yankari - Nigérie

Zlínská zoo postupně realizuje první vlastní in-situ projekt – projekt na ochranu zvířat přímo ve volné přírodě. Ředitel zoo Roman Horský a guvernér nigerijského státu Bauchi HE Dr. Barrister Mohammed Abubakar v srpnu 2015 obnovili memoradum o přípravě a realizaci projektu podpory rezervace Yankari Game Reserve v Nigérii.

ZOO Zlín se rozhodla zaměřit především na ochranu parku proti pytlákům. Již nyní se díky našemu finančnímu příspěvku, získanému z projektu Koruna ze vstupného, staví a opravují silnice a mosty, které umožní přístup strážců i do odlehlých oblastí parku. Finančně chceme podpořit i samotné strážce parku a nakoupit jim potřebné vybavení. Nezanedbatelná je také podpora místního obyvatelstva. Pokud budou místní lidé závislí pouze na chovu dobytka a pytláctví, nikdy se nepokročí dál v ochraně přírody. Proto je třeba nabídnout jim náhradní zdroje obživy, jako jsou například včelí farmy (ty už se pomalu v oblasti rozvíjí) nebo ekoturismus.

Memorandum zaštiťuje Město Zlín reprezentované primátorem Miroslavem Adámkem. Memorandum o vzájemné spolupráci bylo poprvé podepsáno již na podzim roku 2014. Ve státě Bauchi však proběhly volby a novým guvernérem se stal Dr. Abubakar. Velmi nás proto těší, že i přes změnu politické reprezentace státu Bauchi pokračuje naše vzájemná spolupráce a rozběhla se konkrétní realizace podpory národního parku.
Krátké video: 

Yankari Game Reserve v severovýchodní Nigérii byla založena v roce 1956 jako lovecká rezervace. V roce 1991 byla povýšena na národní park a spravována National Parks Service až do roku 2006. Poté přešla do správy státu Bauchi. Na území parku se rozkládá také turistický kemp. Yankari zaujímá plochu 2 300 km2 a je poslední oázou slonů v Nigérii. Jejich počet se odhaduje na 350 jedinců. Neméně ohrožená je i místní skupina lvů. Lvi v Nigérii přežívají pouze ve dvou lokalitách, v Kainji Lake National Park a v Yankari. Populace lvů klesá především díky nelegálnímu lovu a vyčerpání přirozených zdrojů potravy (kopytníků). Nejpalčivějším problémem rezervace je však ochrana proti pytlákům. V oblasti chybí zkušení a dobře placení ochránci parku (rangeři), kteří by neustále projížděli park a odolávali náporu pytláků. Celý park potřebuje navíc zdokonalit infrastruktru, opravit mosty a silnice, aby se strážci parku dostali i do neobydlených oblastí, ve kterých pytláci nejčastěji útočí.

YANKARI GAME RESERVE           Video

 

Definitely special to us is supporting Yankari Game Reserve, Northeast Nigeria - the Zlín's first-ever own in situ activity. Thanks to the funds earned from the ticket sales project, building and repairing roads and bridges is now underway to allow access to remote areas of the game reserve. A new activity is planned to support park rangers and provide them necessary equipment.

After years of effort, the zoo has begun to develop its first-ever in situ project on its own. In August 2015, a Memorandum of Understanding was signed by the zoo's CEO Roman Horský along with Mayor of Zlín Miroslav Adámek and HE Dr. Barrister Mohammed Abubakar, The Executive Governor of Bauchi State, North-east Nigeria. The document covers the development and execution of a project to support Yankari Game Reserve. The project purpose is granting park rangers a financial help, buying them the necessary equipment, and co-funding repairs to the local infrastructure.

Funding to accomplish such support as well as other conservation activities will be raised through a new zoo's activity of allocating one Czech koruna per each ticket sold to protect wildlife within its distribution range.