Novinka

Zachraňujeme volavku císařskou

Zachraňujeme volavku císařskou

Od roku 2017 pomáháme zachránit jeden z nejohroženějších ptačích druhů planety - volavku císařskou z Asie. Ve volné přírodě přežívá posledních 60 jedinců.

Zlínská zoo od roku 2017 pomáhá zachránit kriticky ohroženou volavku císařskou. Je na pokraji vyhubení, poslední informace hovoří pouze o 60 jedincích pozorovaných v Bhútánu, Indii, Číně a Maynmaru. Díky sbírce 4Nature Zoo Zlín letos na záchranu této druhé největší volavky na světě věnovala částku 260 000 korun. Pomohly s vybavením chovného a záchranného centra v Bhútánu, kde žije téměř polovina stávající populace volavek císařských.

Zoo Zlín v roce 2017 navázala spolupráci s bhútánskou ochranářskou organizací Royal Society for Protection of Nature (RSPN), jejímž vlajkovým projektem je záchrana volavek císařských. „Nejprve jsme pomohli se zaškolováním zaměstnanců RSPN pro práci v nově připravovaném záchranném centru,“ přiblížil začátek projektu ředitel zoo Roman Horský. V roce 2018 tak ve zlínské zoo absolvoval měsíční stáž výzkumný pracovník Tshewang Lhendup. Chovatelské dovednosti zlepšoval také v pražské zoo, která rovněž záchranu volavek podporuje. V říjnu 2020 RSPN v oblasti Tsirang ve střední částí Bhútánu dokončila výstavbu rozhlehlého záchranného centra pro volavky císařské. Půdu poskytla Královská vláda Bhútánu, realizace voliér, laboratoří, kanceláří, přístupových cest a oplocení byly hrazeny ze sponzorských fondů. Na potřebné chovatelské vybavení díky sbírce 4Nature přispěla také Zoo Zlín. „Více jak čtvrt milionu korun, které jsme bhútánským kolegům zaslali, pomohlo se zajištěním inkubátorů, vyhřívacích a UV lamp, prosvětlovačů vajec, vlhkoměrů a teploměrů, digitální a pružinových vah, výbavou laboratoří nebo s potřebnými medikamenty. Veterinární léčiva věnovala i Zoo Praha. Špičkové centrum se zaměří nejen na ochranářské aktivity, ale také na vytvoření záložní populace v lidské péči. Do dvou mláďat, která se zde nachází, tak bhútánští chovatelé vkládají velké naděje,“ zdůraznil ředitel zoo Roman Horský.

Domovinou volavky císařské jsou mokřady a břehy řek v Bhútánu a tropických a subtropických lesů na úpatí východních Himalájí v Indii a Myanmaru. Výška dospělých ptáků dosahuje 130 cm, rozpětí křídel činí téměř 2 metry. V království Bhútán sice žije největší světová populace, znamená to však méně než 30 jedinců roztroušených do několika lokalit výskytu. Volavka císařská velmi citlivě reaguje na jakékoliv vyrušení, ať už způsobené lidskou činností nebo turismem. Hlavní problém představuje ničení přírodních stanovišť, pytláctví a také rozsáhlá výstavba infrastruktury a přehrad v Bhútánu.  

Ve sbírce 4Nature zlínská zoo stále pokračuje. Princip získávání potřebných financí spočívá v prodeji vstupného a ročních karet 4Nature, které obsahují i ochranářský příspěvek. Takto získaná částka může být použita pouze pro účel sbírky, tzn. na ochranu zvířat ve volné přírodě, případně na jejich repatriaci.

Za poskytnutí fotografií děkujeme Royal Society for Protection of Nature (RSPN)


Záchranné centrum pro volavky císařské, Tsirang, Bhútán

19.06. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Za starý spotřebič volná dětská vstupenka

V rámci oslav Dne Země v neděli 21.4. proběhne i oblíbené akce Za starý spotřebič volná dětská vstupenka do zoo.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Během Velikonoc k nám zavítalo 35 000 návštěvníků!

Děkujeme za Vaši fantastickou přízeň! Od čtvrtku 28. března do pondělí 1.4. si návštěvu zlínské zoo nenechalo ujít 35 190 návštěvníků.

Objevte nové věci

Máme tři mláďata vyder obrovských!

Tři mláďata vyder obrovských, která se narodila letos na konci ledna, už uvidíte v tropické hale Yucatan. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Opět jsme odchovali čáje chocholaté

Máme velkou radost! Podařilo se nám navázat na loňský úspěch a opětovně odchovat 2 mláďata čáje chocholaté.

Objevte nové věci