Začátek projektu: 2017
Příspěvek 2021: 266 210 Kč
Příspěvky celkem: 266 210
Způsob financování: sbírka 4Nature
Zlínská zoo od roku 2017 pomáhá zachránit kriticky ohroženou volavku císařskou, druhou největší volavku na světě. Je na pokraji vyhubení, poslední informace hovoří pouze o 60 jedincích pozorovaných v Bhútánu, Indii, Číně a Maynmaru.
Zoo Zlín v roce 2017 navázala spolupráci s bhútánskou ochranářskou organizací Royal Society for Protection of Nature (RSPN), jejímž vlajkovým projektem je záchrana volavek císařských. Nejprve jsme pomohli se zaškolováním zaměstnanců RSPN pro práci v nově připravovaném záchranném centru. V roce 2018 tak ve zlínské zoo absolvoval měsíční stáž výzkumný pracovník Tshewang Lhendup. Chovatelské dovednosti zlepšoval také v pražské zoo, která rovněž záchranu volavek podporuje.
V říjnu 2020 RSPN v oblasti Tsirang ve střední částí Bhútánu dokončila výstavbu rozhlehlého záchranného centra pro volavky císařské. Půdu poskytla Královská vláda Bhútánu, realizace voliér, laboratoří, kanceláří, přístupových cest a oplocení byly hrazeny ze sponzorských fondů. Na potřebné chovatelské vybavení díky sbírce 4Nature přispěla také Zoo Zlín. Více jak čtvrt milionu korun pomohlo se zajištěním inkubátorů, vyhřívacích a UV lamp, prosvětlovačů vajec, vlhkoměrů a teploměrů, digitální a pružinových vah, výbavou laboratoří nebo s potřebnými medikamenty. Veterinární léčiva věnovala i Zoo Praha. Špičkové centrum se zaměří nejen na ochranářské aktivity, ale také na vytvoření záložní populace v lidské péči. Dvě mláďata, které se zde nacházejí, budou moci být jednou vypuštěna zpět do volné přírody.
Domovinou volavky císařské jsou mokřady a břehy řek v Bhútánu a tropických a subtropických lesů na úpatí východních Himalájí v Indii a Myanmaru. Výška dospělých ptáků dosahuje 130 cm, rozpětí křídel činí téměř 2 metry. V království Bhútán sice žije největší světová populace, znamená to však méně než 30 jedinců roztroušených do několika lokalit výskytu. Volavka císařská velmi citlivě reaguje na jakékoliv vyrušení, ať už způsobené lidskou činností nebo turismem. Hlavní problém představuje ničení přírodních stanovišť, pytláctví a také rozsáhlá výstavba infrastruktury a přehrad v Bhútánu.
Fotografie volavky císařské poskytl India Maheswaran z Bhútánu.