Novinka

Světový odchov puštíků

Světový odchov puštíků

Slavíme další výjimečný úspěch - odchov velmi vzácně chovaného puštíka tečkovaného. Jedná se o první odchov nejen v naší zoo, ale především o první odchov v zoo mimo asijský kontinent!

Po nedávném významném odchovu dvojzoborožce indického slavíme další výjimečný úspěch. Tím je odchov velmi vzácně chovaného puštíka tečkovaného, jehož domovinou jsou lesy jihovýchodní Asie. Jedná se nejen o prvoodchov ve zlínské zoo, ale především o první odchov v zoologické zahradě mimo asijský kontinent. ZOO Zlín je tak jedinou zoo mimo Asii, kde návštěvníci mohou tyto sovy uvidět. Malý puštík se vylíhnul 15. dubna, díky skvělé péči rodičů zdárně prospívá.

Čtyři puštíky tečkované jsme získali v srpnu 2017 z partnerské zoo v Indonésii. Po nezbytné karanténě je chovatelé umístili do zázemí. „Chtěli jsme puštíkům zajistit dostatečně klidné prostředí, navíc díky kamerovému systému jsme získali cenné informace o jejich chování. Jednotliví puštíci měli nejprve k dispozici svou samostatnou ubikaci. V prosinci 2017 jsme sestavili 2 páry a každý pár umístili do jedné voliéry,“ přiblížil chov puštíků zoolog Václav Štraub. Chovatelé se snažili připravit puštíkům co nejoptimálnější podmínky i pro možné budoucí hnízdění. „K dispozici měli hned tři různé druhy hnízdních budek. Lišily se velikostí, způsobem provedení nebo rozměrem vletového otvoru,“ uvedl Štraub. Chovatelé k puštíkům vstupovali jen při přípravě krmení, dění ve voliérách však nepřetržitě zaznamenávaly kamery. „Každý den jsme prohlíželi pořízené záběry a sledovali vzájemné chování párů. Na začátku března letošního roku, pouhých pár měsíců od spojení, jsme poprvé zaznamenali u jednoho páru páření. Doufali jsme, že bude úspěšné,“ přiblížil zoolog Štraub. Samice skutečně snesla 2 vejce. Jedno z nich bylo oplozené, po 30 dnech inkubace u rodičů se úspěšně vylíhlo první mládě puštíka tečkovaného mimo asijský kontinent. „Vejce jsme po celou dobu ponechali u rodičů, vždy preferujeme přirozený odchov. Rodičovský pár své první hnízdění zvládnul naprosto skvěle. O mládě se vzorně stará a urputně je brání při nezbytných vizuálních kontrolách budky,“ prozradil zoolog Václav Štraub. Rodičovský pár s mládětem zůstal v chovatelském zázemí, druhý pár puštíků však návštěvníci uvidí ve voliéře u expozice klokanů rudokrkých.

Puštíci tečkovaní jsou středně velké sovy, která ve volné přírodě obývají řídké lesy, okraje lesů nebo pobřežní mangrovy jihovýchodní Asie. Vyskytují se v Laosu, Myanmaru, Thajsku, Vietnamu, Malajsii nebo na Sumatře. Působí velmi světlým dojmem. Hruď a břicho mají bílé s jemným, světle hnědým čárkováním. Vrchní strana křídel je naopak tmavě hnědá, v obličejové části dominuje rezavá barva. Jsou to noční ptáci. Aktivita začíná od soumraku, kdy se často ozývají typickým houkáním. Na jejich jídelníčku dominují hlodavci, menší ptáci a hmyz. Ve zlínské zoo si pochutnávají na myších a sarančatech.

Odchovem puštíka tečkovaného zlínská zoo opět potvrdila svou mezinárodní chovatelskou prestiž. „V chovu řady ptačích druhů patříme skutečně mezi světovou špičku. Platí to například u supů, brodivých ptáků, zoborožců, a teď i u puštíků tečkovaných. Práce se zvířaty je hodně o lidech. Stávající tým zoologů a chovatelů je na skvělé úrovni, oprávněně se tak dostavují úspěchy,“ vyzdvihl práci zlínských chovatelů ředitel zoo Roman Horský.

16.05. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Hledáme papouška!

Chceme všechny poprosit o pomoc! Hledáme papouška aru hyacintového.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návštěva velvyslankyně Malajsie

Na konci května Zoo Zlín hostila vzácnou návštěvu. Ředitel Roman Horský zde přivítal velvyslankyni Malajsie v České republice Její Excelenci paní Suzilah Binti Moho Sidek.

Objevte nové věci

Mláďata klokanů už mají jméno

Šest mláďat klokanů rudokrkých v pondělí 3. června pokřtili ministr životního prostředí Petr Hladík a hosté 64. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.

Objevte nové věci

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci